Po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas atnaujino prekybinę įtampą su Europos Sąjunga, pasaulio automobilių pramonė patyrė didelį sukrėtimą. Trečiadienį vykusiame vyriausybės posėdyje D. Trumpas paskelbė apie planus įvesti 25 proc. tarifą importuojamoms Europos prekėms, pirmiausia skirtą automobiliams ir prabangos transporto priemonėms. Jo pareiškimas kartu su kaltinimais, kad ES buvo sukurta tam, kad „smaugtų Jungtines Valstijas“, sukėlė šoką finansų rinkose, o pagrindinių Europos ir JAV automobilių bendrovių akcijos krito.
Vertybinių popierių rinka raudonuoja
Po D.Trumpo pranešimo ketvirtadienio rytą Europos akcijų rinkos reagavo neigiamai:
- STOXX 600 index nukrito 0.7%
- Vokietijos DAX 40 nukrito 0.6%
- Prancūzijos CAC 40 nukrito 0.6%
Prabangių automobilių gamintojai patyrė didelį smūgį:
- BMW (-2.6%)
- Porsche (-2.4%)
- Tesla (-4%)
- Ferrari (-4.9%)
- Mercedes-Benz (-1.6%)
- Volkswagen (-1.5%)
- Volvo (-3.5%)
Tuo tarpu „Ford Motor Company“ tendencija nepasikeitė ir priešpardaviminės prekybos metu pakilo 0,5 %.
Didesnis vaizdas: Trapi automobilių pramonė
Pasaulinė automobilių rinka jau dabar patiria sunkumų dėl įvairių ekonominių ir geopolitinių iššūkių:
- Dėl COVID-19 pandemijos atsiradę tiekimo grandinės sutrikimai
- darbo jėgos trūkumas, turintis įtakos gamybos efektyvumui
- didėjanti infliacija ir didelės palūkanų normos, dėl kurių vartotojai nesiryžta pirkti automobilių
- didėjantis reguliavimo spaudimas, ypač ES ir JAV
- Įtampa su Kinija ir galimi atsakomieji tarifai
Naujausias D. Trumpo žingsnis dar labiau pakurstė ugnį ir dar labiau destabilizavo pramonę, kuri ir taip jau ir taip skęsta sunkiuose vandenyse.
ES priešinasi
Europos Sąjunga pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių, jei D. Trumpas imsis veiksmų ir padidins tarifus. ES pareigūnai tvirtina, kad prekybos blokas buvo naudingas JAV įmonėms, o ne joms pakenkė. Jie taip pat užsiminė apie galimas atsakomąsias priemones, kurios galėtų paveikti pagrindinį JAV eksportą į Europą.
Augant įtampai, pasauliniai investuotojai ir gamintojai ruošiasi visapusiškam prekybos karui, kuris gali sukelti kainų kilimą ir dar labiau sukrėsti ir taip trapią ekonomiką.
Kas toliau?
D. Trumpas jau anksčiau grasino muitais Kanadai, Meksikai ir Kinijai, taip parodydamas, kad jo administracijos prekybos politika greičiausiai ir toliau bus agresyvi. Pranešama, kad taip pat svarstomi didesni (iki 60 %) tarifai Kinijos importui, todėl baiminamasi platesnės pasaulinės prekybos priešpriešos.
Automobilių pramonė ir vartotojai dabar susiduria su netikrumu. Ar šie muitai pakeis pasaulinės prekybos dinamiką, ar diplomatija padės išvengti visiškos ekonominės konfrontacijos?
Ką manote? Ar D. Trumpo muitai bus naudingi JAV ekonomikai, ar jie atneš daugiau žalos nei naudos? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose!