Dauguma mūsų automobilyje praleidžiame kelias valandas per dieną ir naudojame jį ne tik važiuodami į darbą, bet ir norėdami greitai pavalgyti. Nesvarbu, ar tai būtų išsiliejusi kava, ar padažo lašelis, ar išbarstyti trupiniai, maisto likučiai automobilio salone yra ne tik estetinė problema – tai potencialus pavojus sveikatai.
Sveikatos ir automobilių švaros specialistų teigimu, maisto dėmės yra puiki terpė daugintis bakterijoms, pelėsiams ir net grybeliams. Neišvalyti šie teršalai gali pasklisti automobilio ore ir kelti pavojų keleiviams, ypač vaikams.
Paslėpti pavojai, slypintys maisto dėmėse
Automobilio sėdynės ir grindų kilimėliai, ypač medžiaginiai, sugeria drėgmę ir sukuria idealią terpę bakterijoms daugintis. Dr. Indrė Plėštytė Alminė, medicinos specialistė ir klinikos „Mama, aš sergu“ savininkė, aiškina: „Tai yra labai svarbu:
„Kai maisto likučiai paliekami automobilyje, vyksta tokie patys irimo ir fermentacijos procesai kaip ir bet kur kitur. Laikui bėgant vystosi mikroorganizmai, išskiriantys ore esančias daleles, kurias mes, patys to nežinodami, įkvepiame. Bakterijos ypač gerai vystosi aplinkoje, kurioje gausu baltymų, todėl išsiliejęs maistas kelia dar didesnį susirūpinimą.“
Be to, automobiliuose greitai keičiasi temperatūra – iš šaltų ir drėgnų sąlygų į šiltas ir sausas per kelias valandas. Toks svyravimas dar labiau pagreitina bakterijų dauginimąsi, todėl didėja kvėpavimo takų, alergijų ir kitų sveikatos problemų rizika.
Kuo ilgiau laukiate, tuo blogiau
Be pavojaus sveikatai, laikui bėgant apleistas dėmes tampa sunkiau išvalyti. Automobilių valymo specialistai skirsto salono valymą į dvi kategorijas: sausas valymas (pašalinami birūs nešvarumai, pvz., dulkės, smėlis ir trupiniai) ir giluminis valymas, kurio metu valomos įsigėrusios dėmės, pvz., išsilieję gėrimai ar riebios maisto dėmės.
Vairuotojai dažnai bando greitai išspręsti išsiliejusius skysčius, juos išdžiovindami, užuot tinkamai išvalę. Tačiau taip dėmė tik giliau įsiskverbia į audinį, todėl vėliau ją pašalinti daug sunkiau.
„Giluminis valymas pašalina nešvarumus ne tik iš paviršiaus, bet ir iš gilesnių audinio sluoksnių“, – aiškina automobilių valymo paslaugos ‚Švaros broliai‘ vadovas Algirdas Plečkaitis. „Kuo ilgiau dėmė išlieka, tuo labiau ji įsitvirtina medžiagoje, todėl visiškai pašalinti jos beveik neįmanoma.“
Kaip tinkamai išvalyti maisto dėmes automobilyje
Ekspertai rekomenduoja greitai veikti, kai išsilieja skysčiai. Štai ką galite padaryti:
- Praskieskite dėmę: jei išsiliejo pigmentinis gėrimas (pvz., kava ar sultys), užpilkite ant jo šiek tiek švaraus vandens, kad sumažintumėte dažų koncentraciją.
- Trinkite, netrinkite: trinant dėmė dar labiau įsiskverbia į audinį. Vietoj to naudokite mikropluošto šluostę arba popierinį rankšluostį skysčio pertekliui sugerti.
- Naudokite specializuotą valiklį: Investuokite į gerą apmušalų valiklį, kad suardytumėte įsisenėjusias dėmes dar prieš joms įsisenėjant.
- Reguliariai atlikite giluminį valymą: Periodiškai giliai valykite aukšto siurbimo dulkių siurbliu, kad paslėpti nešvarumai ir bakterijos būtų pašalinti.
Jūsų sveikata prasideda nuo švaraus automobilio
Nepriekaištingas automobilio salonas – tai ne tik išvaizda, bet ir jūsų gerovė. Užtikrinant higienišką aplinką automobilyje galima išvengti alergijų, kvėpavimo takų problemų ir bakterijų plitimo.
Kokia jūsų patirtis prižiūrint automobilio salono švarą? Kaip manote, ar būtina reguliariai giliai valyti, ar pakanka greito valymo? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose!