Jei mėgstate gerti arbatą iš arbatos maišelių, turime jums blogų naujienų. Barselonos autonominio universiteto (UAB) tyrėjai nustatė, kad šiuose arbatos maišeliuose slepiasi didžiuliai kiekiai mikroplastiko ir nanoplastiko, kuris išsiskiria mirkymo metu. Šie fragmentai kelia potencialų pavojų sveikatai.
Mikroplastikas mūsų gyvenime
Šiandien mikroplastiko galime rasti visur. Keptuvėse, debesyse virš mūsų galvų ar net… mūsų smegenyse. Tačiau sunku, kad jo nebūtų visur, kai jis jau yra svarbi kasdienių dalykų, pavyzdžiui, kosmetikos ir ploviklių, sudedamoji dalis. Jau nekalbant apie tai, kad mikroplastikas mus užplūsta dėl paties plastiko skilimo.
Dėl tokio mikroplastiko paplitimo jis reguliariai patenka į mūsų organizmą, pavyzdžiui, su maistu ir gėrimais. Tyrėjų teigimu, apsinuodijimas mikroplastu gali būti realus reiškinys. Tiesą sakant, šiuo metu nežinome, kiek mikroplastiko yra kenksmingas, tačiau įtariama, kad per didelis jo kiekis gali turėti realios įtakos, pavyzdžiui, vėžio išsivystymui.
Mikroplastiko pripildyti arbatos maišeliai
UAB mokslininkai ištyrė iš nailono-6, celiuliozės ir polipropileno pagamintus arbatos maišelius dėl galimo mikroplastiko kiekio. Atlikdami tyrimą jie nustatė, kad užvirus arbatą iš šių medžiagų pagaminti arbatos maišeliai išskiria didžiulį kiekį šių dalelių. Rezultatai parodė, kad iš nailono-6 pagaminti maišeliai išskyrė 8,18 mln. dalelių, celiuliozės – 135 mln. dalelių, o polipropileno – net 1,2 mlrd. dalelių.
Savo tyrime UAB mokslininkai taip pat ištyrė žmogaus ląstelių reakciją į mikroplastiko poveikį. Tyrimas parodė, kad gleives gaminančios žarnyno ląstelės buvo ypač jautrios dalelių absorbcijai, o kai kurios dalelės netgi patekdavo į ląstelių branduolį.
Šis atradimas rodo, kad žarnyno gleivių sluoksnis, skirtas žarnynui apsaugoti, gali palengvinti šių teršalų įsisavinimą. Įsisavintos dalelės gali patekti į kraujotaką, todėl kyla susirūpinimas dėl jų poveikio žmonių sveikatai, jei poveikis būtų lėtinis. Taigi, tyrimo autoriai nurodo, kad turėtų būti kuriamos specialios strategijos, kaip sumažinti mikroplastiko plitimą mūsų kasdieniame gyvenime.
Tyrimų rezultatai buvo pristatyti „Chemosphere“ platformoje.