Vos prieš septynerius metus pradėta gaminti pirmoji didelio masto ličio jonų elementais pagrįsta energijos saugykla. Ją Australijoje pradėjo gaminti „Tesla“. Tuo tarpu iki 2025 m. visos pasaulio baterijomis pagrįstos energijos kaupimo sistemos pagal turimą galią turėtų susilyginti su siurblinėmis elektrinėmis, skaičiuoja JAV energijos kaupimo bendrovės „Fluence“ vienas iš įkūrėjų. Pagal galią, bet ne pagal sukauptą energiją.
Akumuliatorių energijos kaupimas. Didelė galia, santykinai trumpas saugojimo laikas
2020 m. pasaulyje buvo 159,5 GW siurblinės akumuliavimo pajėgumų, palyginti su tik 17,6 GW baterijų akumuliavimo pajėgumais. Iki 2023 m. milžiniškos baterijos jau siūlė iš viso 89,2 GW pajėgumų, o pumpuojamoji saugykla pasiekė 185,5 GW. Numatoma, kad 2024 m. energijos kaupimas pasieks 2020 m. siurblinių elektrinių lygį, o 2025 m. jas aplenks. Kitais metais didžiųjų baterijų pajėgumai iš viso sieks 238 GW, palyginti su 208 GW siurblinių akumuliacinių elektrinių pajėgumais.
Neseniai „BloombergNEF“ apskaičiavo, kad kasmet padvigubėja energijos kaupimo pajėgumai. Nuo 2020 m. atitinkamai: (2024 m.): 17,6 -> 27,3 -> 44,9 -> 89,2 -> 156,6 GW (2024 m. įverčiai). Visur, kur baterijomis pagrįstos energijos saugyklos pradedamos naudoti plačiu mastu – Australijoje, Kalifornijoje, Teksase – vyksta tinklo stabilizavimas, mažėja energijos tarifai, geriau valdoma AEI energija.
Nors iki šiol energetikos sektoriuje daugiausia kalbėta apie pajėgumus, sistemos požiūriu energija ir energijos kaupimas taip pat yra svarbūs. Nors akumuliatorinės energijos saugyklos puikiai tinka valandinėms sistemoms, tačiau jose negalima kaupti energijos kelis mėnesius. Jų talpa taip pat toli gražu nėra ideali, kai paklausa tęsiasi kelias dienas.
Palyginimui: šiuo metu didžiausia pasaulyje veikianti baterijų energijos saugykla yra „Moss Landing“ energijos saugykla, turinti 750 MW galios ir 3 GWh pajėgumą. Tuo tarpu Žarnoveco siurblinė-akumuliacinė elektrinė, palyginti su pasauliu, yra gana vidutinė (0,4 proc. pasaulio pajėgumų), turi iki 800 MW galios ir 3,6 GWh pajėgumų. Šiandien gigabaterijos galėtų aprūpinti pasaulį elektros energija porai valandų, o siurblinės – kelioms valandoms.