Penktadienį aplinkosaugininkai pasiekė nedidelę teisinę pergalę – Vokietijos teismas pareiškė, kad toliau nagrinės ūkininko iškeltą bylą, kuria siekiama priversti automobilių gamintoją „Volkswagen“ nutraukti vidaus degimo varikliais varomų transporto priemonių pardavimą.
Ulfas Allhoffas-Crameris teigia, kad dėl klimato kaitos išdžiūvęs dirvožemis ir smarkesni lietūs kenkia jo laukams, galvijams ir ūkiniams miškams. Jis tvirtina, kad dėl to iš dalies kalta „Volkswagen“ (VW), nes masinė benzinu varomų transporto priemonių gamyba labai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo į atmosferą.
Per pirmąjį posėdį gegužės mėnesį Vakarų Vokietijos Detmoldo miesto apygardos teismas, regis, suabejojo šiais teiginiais – teisėjai paprašė ieškovo pateikti daugiau informacijos, pagrindžiančios jo teisinius argumentus.
Penktadienį teismas dar kartą paprašė pateikti daugiau informacijos ir paskyrė naują posėdį 2023 m. vasario 3 d.
„Man tai yra pirmoji sėkmė, nes mes čia nebuvome atmesti ir neturime kreiptis į apeliacinį teismą“, – sakė ieškovo advokatė Roda Verheyen.
Ar tai pirmas kartas, kai automobilių gamintojas laikomas atsakingu už išmetamųjų teršalų kiekį?
Bylą remianti aplinkosaugos grupė „Greenpeace“ teigė, kad tai pirmas kartas, kai teismas svarstys, ar automobilių gamintojas gali būti priverstas pakeisti savo verslo praktiką, kad išvengtų su klimatu susijusios žalos ieškovo sveikatai ir turtui.
Grupė apkaltino VW, kad šis, siekdamas išvengti dabartinio galutinio termino, iki kurio nuo 2040 m. turi būti nutrauktas vidaus degimo varikliais varomų transporto priemonių pardavimas, remiasi klimato kaitos skeptikų argumentais.
Automobilių gamintojas prieštaravo 62 metų ūkininko teiginiui, kad jis gali būti tiesiogiai susijęs su bet kokia su klimato kaita susijusia žala, kurią jis patyrė.
VW taip pat atkreipė dėmesį į savo didžiules pastangas artimiausiais metais perkelti gamybą į elektrines transporto priemones ir teigė esąs įsitikinęs, kad Detmoldo teisėjai galiausiai atmes bylą.
Allhoff-Cramer sakė, kad teismo sprendimas laukti penkis mėnesius prieš surengiant kitą posėdį nuvylė.
„Klimato krizė aštrėja ir mums trūksta laiko“, – sakė jis.
Prisijunkite prie „Taršos patikros reidas“ grupės.