Nuo šių metų liepos 1 d. įsigalios ne kartą atidėtas reikalavimas, pagal kurį vairuotojai savo automobiliuose privalės turėti naujus pirmosios pagalbos rinkinius. Likus vos dviem mėnesiams iki šio termino, vaistininkai teigia, kad naujų rinkinių yra pakankamai, tačiau jų įsigijimo vis tiek patartina neatidėlioti paskutinei minutei.
Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, šiuo metu vaistinėse naujų pirmosios pagalbos rinkinių netrūksta, jų turėtų užtekti visiems norintiems įsigyti.
„Tačiau vis dėlto patarčiau neatidėlioti šio pirkimo iki birželio 30 d., kad nereikėtų stovėti eilėse ir nerimauti, ar užteks rinkinių. Vairuotojams, neturintiems tinkamos pirmosios pagalbos vaistinėlės arba jų automobilyje trūkstant vaistų, bus taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 10 iki 12 eurų“, – sako ji.
Pirmiausia atidžiai perskaitykite
Naująjį vairuotojams skirtą pirmosios pagalbos rinkinį sudarys:
- 10 sterilių pleistrų
- gipso ritinėlis
- sterilus kompresas
- 5 nesterilūs tvarsčiai
- 2 lipnūs trikampiai tvarsčiai
- pirmosios pagalbos žirklės
- 2 specialios antklodės
- 10 sterilių žaizdų tvarsčių
- 4 vienkartinės pirštinės
- 2 gaivinimo kaukės
- 2 vienkartiniai šalčio paketai
- 2 turniketai
- pirmosios pagalbos bei turniketo naudojimo aprašymas.
„Geriausia atidžiai perskaityti pirmosios pagalbos ir naudojimo instrukciją prieš dedant vaistinėlę į automobilį. Šiuo klausimu taip pat galite pasitarti su vaistininku. Dažniausias vis dar girdimas klausimas – kaip naudoti turniketą. Visų pirma, jis skirtas sustabdyti stiprų arterinį kraujavimą iš galūnės, tai yra vienkartinis daiktas – taigi kartą panaudoto jo negalima įdėti atgal į vaistinėlę. Taip pat reikėtų elgtis ir su kitais daiktais – panaudoję vieną, papildykite rinkinį reikiamu atsargų kiekiu“, – pažymi G. Tautkevičienė.
Kaip naudoti turniketą ir gaivinimo kaukę?
Ekspertų teigimu, jei keli tvarsčiai uždedami sandariai, kraujotaka nesutrikdoma, ir turniketas nereikalingas. Jis turėtų būti naudojamas tik intensyvaus ir nekontroliuojamo kraujavimo atvejais, ypač ant rankų ar kojų.
„Turniketą reikia uždėti maždaug 5-7 cm virš žaizdos, nenuimant viršutinių paciento drabužių. Tada turniketo strypą reikia sukti tol, kol kraujavimas sustos ir toje vietoje nebus jaučiamas pulsas. Jei kraujavimas nesustoja, galima uždėti antrą turniketą. Labai svarbu pasižymėti turniketo uždėjimo laiką ir jo nenuimti, kol atvyks greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Jei kyla neaiškumų, visada galima paskambinti greitajai pagalbai ir paprašyti patarimų, kaip suteikti pirmąją pagalbą“, – aiškina vaistininkas.
Tarp naujų pirmosios pagalbos rinkinių elementų yra vienkartiniai šalčio paketai ir gaivinimo kaukės. Pastarosios naudojamos gaivinimui, kai žmogus nekvėpuoja ir yra be sąmonės.
„Norint pradėti gaivinimą, pirmiausia reikia atlaisvinti paciento drabužius ir atidengti krūtinę. Tada suraskite krūtinės ląstos ir krūtų spenelių susikirtimo vietą ir toje vietoje atlikite 30 paspaudimų. Po to seka du įkvėpimai, kuriems reikia gaivinimo kaukės. Šiuos veiksmus kartokite tol, kol pacientas atgaus sąmonę arba kol į įvykio vietą atvyks medicinos personalas“, – pažymi G. Tautkevičienė.
Venkite gudrumo
„Kai kurie gyventojai bando gudrauti ir sutaupyti ieškodami pirmosios pagalbos rinkinių turgavietėse ar iš perpardavinėtojų internete, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į privalomą CE atitikties ženklą ant pirmosios pagalbos rinkiniuose esančių medicinos prietaisų. Jis patvirtina, kad medicinos prietaisai buvo pagaminti laikantis nustatytų saugos reikalavimų, jiems buvo atliktos būtinos atitikties įvertinimo procedūros ir jie yra saugūs. Medicinos prietaisai be tokio ženklinimo gali būti ne tik neveiksmingi, bet ir pavojingi sveikatai“, – sakė G. Tautkevičienė.