Šis sekmadienis – Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti - Reidas Official
Saugus eismas

Šis sekmadienis – Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Kiekvienais metais lapkričio trečiąjį sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Šiais metais ši diena – lapkričio 21-oji.

Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti Jungtinių Tautų Organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva pradėta minėti nuo 2005 metų. Šios dvi organizacijos priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti.

Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – dvasinis ir moralinis palaikymas šeimų, kurios išgyvena netektis dėl keliuose eismo įvykiuose prarastų savo šeimos narių, draugų, pažįstamų. Kartu siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į Kelių eismo taisyklių laikymąsi, kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje.

Pasaulyje keliuose įvykstančiuose eismo įvykiuose kiekvienas metais žūsta daugiau nei vienas milijonas žmonių, per 50 milijonų sužeidžiama, nemaža dalis jų lieka neįgalūs. Per parą netenkama 3 500 gyvybių. 2020-aisiais Europos Sąjungos keliuose žuvo 22 400 eismo dalyvių, didžiąją jų dalį sudarė vyrai. Lietuva pagal žuvusiųjų skaičių, tenkantį vienam milijonui gyventojų, vis dar lieka tarp paskutiniųjų Europoje (Europos Sąjungos vidurkis – 50 žuvusiųjų, 2020 metais Lietuvoje – 63). Šiais metais (iki lapkričio 18 d. įskaitytinai) mūsų šalyje eismo įvykiuose žuvo 132 žmonės, iš jų – 8 nepilnamečiai (6 berniukai ir 2 mergaitės), jauniausiam buvo 4-eri (jis buvo keleivis), dviem vyriausiems (taip pat keleiviams) – po 17 metų.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys, atkreipdamas dėmesį į Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti svarbą, teigia: „Dalyvavimas viešajame eisme nesvarbu kur, gimtajame krašte ar svečioje šalyje, yra atsakingas darbas ir tai turime suprasti ir pradėti įsisąmoninti nuo mažų dienų. Mūsų šiandieninis gyvenimas – nenuspėjamas, daugeliu aspektų paremtas skuba, kartais tinkamai ir racionaliai nepamatuotais užmojais ir siekiais, noru išsiskirti, bet kelyje visi esame lygūs. Saugumas kelyje labai priklauso nuo mūsų – eismo dalyvių – tinkamo elgesio. Tikrai galiu tvirtinti, kad Lietuvos keliai, jų infrastruktūra yra ganėtinai geri, bet juose ne visi mokame tinkamai elgtis. Savitarpio pagarba ir atsargumas, savisauga ir atsakomybės jausmas, Kelių eismo taisyklių paisymas turi būti deklaratyviai priimtas visų eismo dalyvių. Vadovaudamiesi šiais principais, galėsime jaustis saugesni, išvengti eismo nelaimių ir ypač beprasmių žūčių kelyje.“

Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas, tęsdamas Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininko mintį, sako, kad galima tik apgailestauti, kai žmogaus galvoje vykstantis „karas“ neretai persikelia į viešąjį gyvenimą – šiuo atveju – netinkamus veiksmus ir poelgius kelyje. „Juk Tu tikrai nebūsi geriau vertinamas kitų, jei agresyviai vairuosi transporto priemonę, įžūliai „užkirsi“ kelią kitam ar demonstratyviai, užvaldytas emocijų, provokuosi kitą eismo dalyvį pasielgti netinkamai. Pamatuota rizika, tam tikra konkurencija, protingas agresyvumas, savojo ego demonstravimas gali būti pateisinami tarpusavyje sportuojant, dalyvaujant varžybose uždarose erdvėse, bet ne kelyje. Čia turime sugyventi taikiai ir pagarbiai, savo ambicijas palikti reikštis tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. T. y. eisme mums visiems galioja vienas ir tas pats įstatymas – Kelių eismo taisyklės. Dėl to moralė, dvasinės vertybės, pagarba gyvybei kartu ir gyvenimui, stabtelėjimas įsitikinti sąžinės ramybe, štai kas yra tikrasis kiekvienos asmenybės sielos veidrodis,“ – sako A. Toliatas.

Lietuvos policijos bendruomenė kviečia visus mus, eismo dalyvius, nelikti abejingus nei savo, nei kitų saugumui, gerbti ir saugoti vieniems kitus, kad būtų išvengta nelaimių keliuose.

„Didžiausias kūrinys yra mūsų pačių gyvenimas. Jis yra dovana ir nesvarbu, ar tikime, kad šią dovaną gavome iš Dievo, ar iš savo tėvų. Esame savo likimo kūrėjai…, savo gyvenimo skulptoriai…“ /Fred Kelemen, vokiečių kino režisierius, operatorius/

Lapkričio 21-ąją, sekmadienį, Vilniuje, Katedros aikštėje, vyks akcija „Brangink gyvybę“, nuo 17 iki 22 val. bus apšviestas Vilniaus arkikatedros bazilikos fasadas.

Įvertinkite mūsų tūrinį spustelėdami ant žvaigždės

Norite sužinoti naujienas pirmieji? Sekite mus socialiniuose tinkluose.

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Tiesioginiai atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button