Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino vairuotojų periodinio sveikatos tikrinimo taisykles, siekdama modernizuoti ir supaprastinti šį procesą. Šie pakeitimai, įsigaliosiantys nuo 2024 m. spalio 15 d., pirmiausia taikomi didesnių transporto priemonių, pavyzdžiui, vežančių keleivius ir krovinius, vairuotojams, taip pat vairuotojams, naudojantiems vairuotojo pažymėjimą profesiniais tikslais. Pateikiame svarbiausių atnaujinimų santrauką.
Prailginti sveikatos patikrinimo intervalai
Anksčiau 2 kategorijos transporto priemonių (įskaitant C, CE, D, DE ir kitų kategorijų transporto priemones) vairuotojai kas dvejus metus turėjo tikrintis sveikatą. Dabar jaunesni nei 55 metų vairuotojai turi tikrintis sveikatą tik kartą per penkerius metus – taip laikomasi Europos Teisingumo Teismo sprendimo sveikatos tikrinimo dažnumą suderinti su vairuotojo pažymėjimo atnaujinimo laikotarpiu. 55 metų ir vyresni vairuotojai ir toliau turės tikrintis sveikatą kas dvejus metus. Šis patikslinimas taip pat taikomas traktorių ir savaeigių mašinų operatoriams, taip pat B kategorijos vairuotojams, kurie savo pažymėjimus naudoja profesionaliai.
Lankstus specialistų dalyvavimas
Anksčiau visuose 2 kategorijos vairuotojų sveikatos patikrinimuose turėjo dalyvauti otolaringologas ir neurologas. Pagal naująsias taisykles jų dalyvavimas būtinas tik tuo atveju, jei juos rekomenduoja vidaus ligų gydytojas arba šeimos gydytojas, todėl procesas tampa lankstesnis ir veiksmingesnis.
Patikslintas sveikatos pažymėjimo galiojimas
Naujosiose taisyklėse taip pat aptariamas sveikatos pažymėjimų galiojimas skirtingoms amžiaus grupėms. Jaunesni nei 65 metų vairuotojai gaus pažymėjimus, galiojančius iki jiems sukaks 70 metų. 65-80 metų amžiaus vairuotojams pažymėjimai bus išduodami iki 82 metų amžiaus. Šis pakeitimas suteikia aiškesnes gaires, kiek laiko galioja pažymėjimas, kai vairuotojai artėja prie skirtingų amžiaus grupių.
Individualūs sprendimai dėl vairuotojų su negalia
Buvo padaryta svarbių pakeitimų, susijusių su neįgaliaisiais vairuotojais. Anksčiau tam tikros būklės, pavyzdžiui, visiškas kurtumas ar galūnių negalia, automatiškai neleisdavo asmenims vairuoti 2 kategorijos transporto priemonių. Dabar gydytojai gali priimti sprendimus kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgdami į asmens gebėjimą prisitaikyti ir naudoti kompensacines priemones (pvz., protezus). Šiuo pakeitimu siekiama suteikti daugiau galimybių neįgaliesiems dirbti profesionaliais vairuotojais.
Supaprastintos elektroninės formos
Naujuoju reglamentu darbdaviams suteikiama galimybė sveikatos patikrinimo formas pildyti elektroniniu būdu. Pildant e. formas per Elektroninių sveikatos paslaugų sistemą, procesas supaprastinamas, o informacija prieinama visoms susijusioms sveikatos priežiūros įstaigoms, todėl sumažėja biurokratinio darbo krūvis ir užtikrinamas sklandesnis ir greitesnis procesas.
Šiais atnaujinimais siekiama patobulinti sveikatos tikrinimo procedūras, suteikti daugiau lankstumo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams ir sudaryti galimybes neįgaliems vairuotojams dalyvauti. Galiausiai siekiama užtikrinti, kad visi vairuotojai atitiktų būtinus sveikatos standartus, taip prisidedant prie saugesnių kelių ir geresnės bendruomenės gyvenimo kokybės.