Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija griežtai reagavo į išplatintą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip pacientas sveikatos priežiūros įstaigoje pažeidžia kito paciento orumą. Vaizdo įraše matyti, kaip asmuo smurtauja prieš suvaržytą pacientą, todėl nedelsiant pradėtas tyrimas, siekiant nustatyti atsakingus asmenis ir išsiaiškinti incidento aplinkybes.
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė pasmerkė šį aktą ir pareiškė: „Sveikatos priežiūros įstaigos yra tam, kad teiktų priežiūrą ir pagalbą. Bet koks smurtas ar įžeidžiantis elgesys pacientų atžvilgiu yra visiškai nepriimtinas.“
Pacientų sauga ir žmogaus teisės – svarbiausi prioritetai
Ministrė J. Jakubauskienė pabrėžė, kad sveikatos priežiūros įstaigose būtina užkirsti kelią visų formų smurtui. Ministerija yra įsipareigojusi saugoti tiek pacientų, tiek sveikatos priežiūros specialistų gerovę ir orumą.
„Žmogaus teisėmis pagrįsta psichikos sveikatos priežiūra yra šios vyriausybės prioritetas“, – sakė ministrė. Stengiamasi užtikrinti, kad sveikatos priežiūros įstaigose būtų sukurta visiems saugi aplinka.
Atsižvelgdama į šį įsipareigojimą, Sveikatos apsaugos ministerija planuoja iš dalies pakeisti Psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, kad būtų sustiprinti žmogaus teisių principai ir dėmesys būtų nukreiptas į pacientų sveikimą ir holistinę priežiūrą.
Sveikatos priežiūros darbuotojų ir pacientų sauga – reformų pagrindas
Planuojamais teisės aktų pakeitimais siekiama padidinti pacientų ir medicinos personalo saugumą, kartu skatinant labiau į sveikimą orientuotą požiūrį į psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Žmogaus orumo apsauga išliks svarbiausia šių reformų dalis, užtikrinant, kad sveikatos priežiūros įstaigos pirmenybę teiktų pagarbai ir teisingumui bendraujant su pacientais.
Ministerija taip pat pabrėžia, kad svarbu pranešti apie bet kokius piktnaudžiavimo ar netinkamo elgesio sveikatos priežiūros įstaigose požymius. Tokie incidentai gali pakirsti pasitikėjimą sveikatos priežiūros sistema ir pakenkti pažeidžiamų asmenų gerovei.