Vokietijos ADACADAC paskelbė 2025 metų vaikų automobilinių kėdučių testų rezultatus, kurie atskleidė nerimą keliančią statistiką – 4 iš 20 modelių gavo „nepatenkinamą“ įvertinimą. Šiame straipsnyje aptariame, kurios kėdutės buvo saugiausios, o kurių reikėtų vengti.
Kodėl ADAC testai svarbūs?
ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) kasmet atlieka nepriklausomus vaikų kėdučių testus, vertindami saugumą, naudojimo patogumą, ergonomiką ir kenksmingų cheminių medžiagų kiekį. Šie testai laikomi vienais patikimiausių visoje Europoje.
2025 metų bandymuose buvo išbandyta 20 skirtingų modelių – nuo kūdikiams skirtų kėdučių iki universalių, augančių su vaiku sprendimų.
Pagrindiniai 2025 metų testo rezultatai
- 4 kėdutės gavo „nepatenkinamą“ įvertinimą dėl saugumo ar kenksmingų medžiagų
- 5 modeliai įvertinti kaip „labai geri“ avarijos metu ir naudojimo metu
- Ergonomika ir cheminė sudėtis turėjo esminę įtaką bendram įvertinimui
Kurios kėdutės susimovė?
Keturi modeliai gavo blogiausią įvertinimą. Dvi iš jų nesugebėjo užtikrinti tinkamo saugumo šoninio smūgio metu, o kitos dvi viršijo leistinas kenksmingų medžiagų normas apmušaluose.
Geriausios 2025 metų vaikų kėdutės
Į aukščiausiųjų sąrašą pateko:
- Maxi-Cosi Pebble 360 Pro su FamilyFix 360 Pro baze
- Cybex Anoris T i-Size
- Britax Römer Kidfix i-Size
Visos šios kėdutės gavo aukščiausius balus už avarijų saugumą, naudojimo paprastumą ir medžiagų kokybę.
Ką rekomenduoja ekspertai Lietuvoje?
Renkantis kėdutę, svarbu:
- Tikrinti i-Size arba ECE R129 sertifikatus
- Rinktis pagal vaiko ūgį ir svorį
- Jei įmanoma, prieš pirkdami išbandykite montavimą savo automobilyje
- Ieškoti modelių su papildoma apsauga nuo šoninių smūgių ir reguliuojamu atlošu
Regitra ir Susisiekimo ministerija taip pat rekomenduoja laikytis ES standartų ir nuolat tikrinti gaminių atšaukimus ar bandymų rezultatus.
Ekspertų įžvalgos
„Mes tikriname ne tik saugumą, bet ir cheminių medžiagų buvimą apmušaluose,“ sako ADAC saugumo inžinierius Johannes Müller. „Tėvai nusipelno tiek fizinės apsaugos, tiek sveikatai saugios aplinkos.“
Vaikų gydytoja dr. Lina Karvelienė priduria: „Teisingai sumontuota ir sertifikuota kėdutė ženkliai sumažina sužalojimų riziką eismo įvykių metu.“
Išvada
ADAC 2025 testas yra neįkainojamas šaltinis kiekvienam tėvui. Nors dauguma kėdučių pasirodė gerai, keletas modelių parodė pavojingus trūkumus. Lietuvos šeimos turėtų vadovautis šiais testais, kad užtikrintų vaikų saugumą kelyje.
O kokia jūsų patirtis su vaikiškomis kėdutėmis? Pasidalinkite komentaruose!