Ar aplinkosaugininkai turėtų protestuoti prieš elektromobiliams skirtų baterijų gamyklos įkūrimą – juk būtent dėl jų automobiliai turėtų tapti ekologiški? Kvebeko teismo nuomone, ne. Bent jau investicijų netoli Monrealio atveju.
Praėjusią savaitę Kanados aplinkosaugos organizacija „Centre québécois du droit de l’environnement“ (CQDE) užginčijo 7 mlrd. dolerių vertės Kanados „Northvolta“ akumuliatorių gamyklos patvirtinimą. Aplinkosaugininkai atkreipė dėmesį į miško, kuriame bus statoma gamykla, gamtines vertybes. Vadinamųjų gamtos mylėtojų reakcija nebuvo momentinė, nes sutartis dėl gamyklos statybos buvo pasirašyta dar rugsėjo mėnesį, o švedų bendrovė jau sausio mėnesį pradėjo kirsti medžius. Byla pasiekė teismą.
CQDE pateikė prašymą sustabdyti medžių kirtimą. Atsakydamas į tai, kūrėjas savanoriškai sustabdė darbus, kol bus priimtas teismo sprendimas. Vienas iš aplinkosaugininkų prieštaravimų buvo grėsmė 70 ha žemės ūkio paskirties žemės, dviem saugomų paukščių rūšims ir ten esančioms pelkėms. Tačiau teismo tai neįtikino. Jis nustatė, kad CQDE nepateikė jokių įrodymų, kad ji suklydo išduodama Northvolt aplinkosaugos sprendimą. Be to, bendrovė turi investuoti 4,7 milijono Kanados dolerių į šlapžemių kitoje teritorijoje atkūrimą, pasodinti 24 000 medžių mainais į beveik 9 000 medžių iškirtimą būsimos gamyklos teritorijoje ir pastatyti baterijų perdirbimo gamyklą. Taip pat skaitykite: „Įkrausite akumuliatorių per 5 minutes. Mokslininkai yra arti tikro proveržio rinkoje“.
Netrukus po teismo nuosprendžio vėl prasidėjo akumuliatorių gamyklos statybų vietos paruošimo darbai. Bendrovė „Northvolt“ į gamyklą, esančią maždaug už 30 km nuo Monrealio, investavo daugiau kaip 34 mln. kanadietiškų dolerių.
Palankus teismo sprendimas dar nereiškia, kad į elektromobilumą investuojančios įmonės Kanadoje gali jaustis kaip namie. Tiesa, ši šalis yra palanki dėl to, kad joje yra elementų, reikalingų elektromobiliams gaminti, tačiau yra ir problema. Daugelis telkinių yra indėnams priklausančioje žemėje. Šiandien Kvebeko ir Ontarijo teisės aktai leidžia vykdyti kasybą net ir esant neigiamai šios bendruomenės nuomonei, tačiau Britų Kolumbijos teismas neseniai nusprendė, kad taip pažeidžiamos šių teritorijų vietinių gyventojų teisės.
Tai galėtų būti laikoma precedentu, dėl kurio gamybos apimtis priklausytų nuo Indijos sprendimų. O jie ne visada gali būti palankūs pokyčiams. Kaip praneša PAP, trečiadienį Ontarijo provincijos indėnų vadai paragino paskelbti vienerių metų moratoriumą kasybos paraiškų nagrinėjimui. Na, o verslo plėtra kartais susiduria su netikėtomis kliūtimis. Taip pat skaitykite: „Vokiečiams jau atsibodo elektromobiliai ir hibridai. Jie grįžta prie benzino!“