Atsižvelgdami į nuolatinį ir pasikartojantį susirūpinimą dėl to, ar pasauliui užteks ličio, nusprendėme prisiminti beveik lygiai prieš 100 metų pasakytą teiginį. 1924 m. liepą geologas ir kalnakasybos ekspertas (!) Ira Joralemonas (Ira Joralemon) pareiškė, kad „elektros ir vario era bus trumpa. (…) Mūsų elektra paremta civilizacija susitrauks ir mirs“. Nuo to laiko mūsų kasybos apimtys išaugo, mes padidinome žaliavos perdirbimą ir randame vis daugiau šio elemento išteklių.
Metalai nėra nafta. Juos galima išgauti
Angliškoje Vikipedijos versijoje (šaltinis) yra net Joralemono citata. Visa ji skamba taip:
Elektros ir vario era bus trumpalaikė. Esant tokiam intensyviam gamybos tempui, koks turi būti pasiektas, pasaulio vario atsargų užteks tik keleriems metams. (…) Mūsų elektra paremta civilizacija susitrauks ir mirs.
„Ekspertas“ perspėjo, kad elektros energijos naudoti nereikėtų, nes vario turėtų pakakti ne ilgiau kaip dvidešimčiai metų. Laidų žaliavos pabaiga reikštų žmonijos pabaigą. Tuo tarpu varis yra išgaunamas metalas – šiuo metu apyvartoje yra mažiausiai 80 proc. anksčiau išgauto elemento. Taip, mūsų poreikiai didėja, bet mes tai kompensuojame naujomis kasyklomis.
Tas pats pasakytina ir apie kitus akumuliatoriuose naudojamus metalus: nikelį, kobaltą, manganą, litį. JAV akumuliatorių perdirbimo įmonės „Redwood Materials“ – startuolio, kurio nuotrauka paimta straipsnio pradžioje – vyriausiasis technologas teigia, kad žaliavos gali cirkuliuoti uždaru ciklu ir jų reikės išgauti tik kelis procentus. Savo ruožtu „Tesla“ atskleidė, kad parėmė tiek daug baterijų iš savo automobilių (3,65 GWh), kad perdirbtų žaliavų pakaks pagaminti 43 000 „Tesla Model Y RWD“. Ji pati perdirbo medžiagas 9 000 pakuočių. Giga Teksase pagamintus akumuliatorius pavyko perdirbti 100 proc. atliekų (nuo elementų iki akumuliatorių; šaltinis).
Tiek Joralemonas, tiek daugelis šiuolaikinių „ekspertų“ negali atsikratyti įsitikinimo savo neklystamumu ir bando prognozuoti ateitį remdamiesi savo praeities patirtimi, t. y. praeitimi. Toks požiūris prasmingas linijinių procesų atveju, bet ne paradigmų kaitos metu. Žemės žaliavų eksploatacija vyksta sėkmingai, ir šiandien mums pavojingiausia ne ličio ar vario trūkumas, o naftos pabaiga. Tiksliau: kuro deginimu palaikomos naftos gavybos trūkumas, kuris gali lemti didesnes asfalto ar plastiko kainas.
Kita vertus, taip dar niekada nebuvo.