Parduotuvėse galima rasti daugybę nealkoholinio alaus rūšių. Ar 0% alus saugus vairuotojams? Išbandėme, ar saugu vairuoti išgėrus nealkoholinio alaus.
2018 m. įvyko tikras vadinamojo nealkoholinio alaus bumas: tada, kaip grybai po lietaus, parduotuvių lentynose atsirado naujų 0% gėrimų rūšių. Jų gamybos ėmėsi didžiosios korporacijos ir amatininkų alaus daryklos. Šiandien net nereikia apsiriboti konkrečia nealkoholinio alaus rūšimi. Rinkoje galima rasti radlerių, lagerių, kvietinio, vaisinio, APA ir IPA rūšių alaus su 0,0% alkoholio koncentracija, todėl beveik kiekvienas turėtų rasti kažką sau.
Kas yra nealkoholinis (0%) alus ir kaip jis gaminamas?
Pagal teisės aktus nealkoholinis alus apibrėžiamas kaip gėrimas, kurio sudėtyje yra mažiau nei 0,5 proc. alkoholio. Todėl šiuo pavadinimu pažymėti produktai turėtų atitikti šią ribą. Tačiau kai kuriuose alaus rūšyse gali būti alkoholio pėdsakų: prieš pirkdami ieškokite informacijos etiketėje. Atsakant į antrąjį klausimą, taip, 0% alus yra tikras alus, nes jis gaminamas pagal beveik identiškus procesus, kaip ir analogai su alkoholiu.
Taigi, ruošiama vadinamoji misa, kuri yra tarpinis produktas, kurio pagrindą sudaro salyklas, apyniai ir vanduo, pridedant mielių. Alkoholis gaminamas fermentacijos būdu. Kad jis nesusidarytų, jis nutraukiamas anksčiau arba vyksta žemoje temperatūroje. Kai šiais būdais nepavyksta pakankamai sumažinti „procentų“, alkoholis išgarinamas kaitinant alų (esant mažam oro slėgiui) arba naudojamas atvirkštinis osmosas. Tada iš gėrimo ne tik pašalinamas alkoholis, bet ir išsaugomos alaus skonio savybės.
Dėl kruopštaus nealkoholinio alaus kūrimo proceso jų kokybė pastebimai pagerėjo, o skonis ne ką prastesnis (o kai kurių ir geresnis) nei analogiškų alaus rūšių su procentais. Šiai alkoholio rūšiai nereikia licencijos, todėl jų gali įsigyti ir nepilnamečiai. Teoriškai 0% alų (arba alų, kuriame alkoholio kiekis neviršija 0,5%) gali vartoti ir vairuotojai: nes jie net ir teisiškai nėra alkoholiniai gėrimai. Tačiau neretai automobilių naudotojams kyla abejonių dėl tikrojo alkoholio kiekio 0% alkoholiniame gėrime arba jam prilygstančiame 0,5% alkoholiniame gėrime. Ar saugu sėsti prie vairo išgėrus nealkoholinio alaus?
Ar galite vairuoti išgėrę 0% alaus?
Turime gerų naujienų – alus, kurio sudėtyje yra 0,0% arba iki 0,5% alkoholio, yra saugus važiuojantiems automobiliu. Mūsų bandomasis vairuotojas buvo visiškai blaivus net ir išgėręs keletą tokių rūšių alaus: alkotesteris parodė 0%. Jei vis dėlto norite atlikti alkotesterį prieš vairuodami, nepamirškite matuoti ne iš karto po alaus išgėrimo, o palaukite apie 15 minučių, kol iš burnos išgaruos alkoholio likučiai. Be to, kad gali būti pažeistas jutiklis, taip pat galima matavimo paklaida dėl burnoje esančių alkoholio likučių. Tuomet alkotesteris gali parodyti didesnę nei 0,0% vertę, kurią policijos pareigūnas jau traktuos kaip pažeidimą.
Taip pat skaitykite: „Baudos už girtumą vairuojant ar esant apsvaigus“.
Nealkoholinis alus ir vairavimas. Geriau išlikti budriam
Vis dėlto patariame nepersistengti su nealkoholinio alaus vartojimu prieš vairavimą, nes kai kurie žmonės po to jaučia lengvą apsvaigimą, o tai turi ne patį geriausią poveikį vairuotojo dėmesio koncentracijai. Teoriškai yra pavojus apsvaigti nuo nealkoholinio alaus, tačiau tam reikėtų išgerti kelis litrus per labai trumpą laiką, t. y. tokiomis sąlygomis, kurios labai skiriasi nuo įprasto vartojimo.
Neabejotinai nepatartina vartoti nealkoholinį alų, kai sėdate prie vairo ir vairuojate. Pirma, tai atrodys įtartinai ir neabejotinai atkreips uniformuotų pareigūnų dėmesį, o antra, patikrinimas alkotesteriu gali parodyti, kad organizme yra alkoholio, jei jis buvo atliktas praėjus vos kelioms akimirkoms po to, kai išgėrėte 0% alaus. Nors pakartojus matavimą bus patvirtintas jūsų blaivumas, geriau nerizikuoti stresine situacija ir nerizikuoti, kad policijos pareigūnas nukreips jus papildomiems tyrimams.
Norėtume jus įspėti dar dėl vieno dalyko. Jei atidarius butelį alus greitai iš jo pilasi ir stipriai putoja, greičiausiai įvyko antrinė fermentacija ir gėrimas tapo alkoholiniu alumi. Tokiu atveju geriau patarti tokio alaus nevartoti.