Daugeliui vairuotojų pasitaiko peršalti nuo oro kondicionieriaus. Kaip išvengti peršalimo nuo oro kondicionieriaus automobilyje? Štai keletas veiksmingų patarimų.
Tik nedaugelis dalykų turi tokią didelę įtaką transporto priemonės komfortui kaip oro kondicionierius. Automobiliai, kuriuose įrengtas vadinamasis oro kondicionierius, atsisveikino su „sėdėjimu“ labai karštame salone problema, o tai labai teigiamai veikia vairuotojo koncentraciją ir tiesiog daro kelionę malonesnę. Be to, naudojant oro kondicionierių automobilyje daug tyliau (nėra triukšmo dėl atidarytų langų). Dėl šių priežasčių, be kitų, oro kondicionierius yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kurie turi būti įtraukti į dominančio automobilio komplektaciją. Kitas dalykas – automobilių be „oro kondicionieriaus“ nebėra daug – tai daugiausia naudoti automobiliai iš žemesnių kainų kategorijų.
Kaip oro kondicionavimas veikia mūsų sveikatą?
Tačiau oro kondicionierius automobilyje turi ir trūkumų. Visų pirma, dėl jo savininkas patiria išlaidų, susijusių su sistemos aptarnavimu ir remontu. Išlaidos gali būti gana didelės, kai, pavyzdžiui, reikia pakeisti brangų kondicionieriaus kompresorių. Kita „tamsioji“ oro kondicionavimo sistemos pusė – ne itin gera jos įtaka mūsų sveikatai. Jo paskirtis – atvėsinti orą automobilio viduje, todėl išsausėja nosies ir gerklės gleivinės, o tai mažina organizmo atsparumą. Jei oro kondicionieriaus priežiūra apleidžiama, automobilio keleiviams padidėja kenksmingų bakterijų ir grybelių, kuriuos sistema paskleidžia po visą saloną, poveikis. Ypač kenčia nuo alergijos kenčiantys žmonės, bet taip pat ir visiškai sveiki žmonės. Štai kodėl taip svarbu reguliariai valyti oro kondicionierius, įskaitant oro kondicionieriaus išvalymą, filtrų ir šaldymo skysčio keitimą bei automobilio salono dezinfekavimą.
Oro kondicionieriaus sukeltas peršalimas. Kaip to išvengti?
Dažniausiai pasitaikantis šalutinis automobilio oro kondicionieriaus poveikis yra peršalimas. Dažniausiai dėl to kaltas pats žmogus, nes netinkamai naudodami oro kondicionierių susergame. Todėl, jei čiaudite, kosite, sloguojate ar skauda gerklę važiuojant automobiliu su įjungtu oro kondicionieriumi, verta įgyvendinti kelias paprastas taisykles, kad peršalimas liktų praeityje. Ką daryti, kad neužsikrėstumėte oro kondicionieriumi?
- Prieš pradėdami važiuoti įsitikinkite, kad automobilio viduje temperatūra atitinka aplinkos temperatūrą. Norėdami tai padaryti, maždaug minutei atidarykite visus langus. Dar geresnį poveikį turės atidarytos durys.
- Prieš išvykdami į kelionę galime įjungti oro kondicionierių ir nustatyti keliais laipsniais žemesnę temperatūrą nei lauke.
- Išvažiavę į kelią turėtumėte sistemingai reguliuoti temperatūrą viduje, kad ji būtų ne daugiau kaip 5-7 °C žemesnė už aplinkos temperatūrą. Optimalia laikoma 22-24 °C temperatūra, tačiau per karščius jos gali nepakakti – tokiais atvejais galima sumažinti temperatūrą iki maždaug 21-22 °C. Jei išvėdinus automobilį į lauką neišleidžiamas visas karštas oras, iš pradžių dar galite palikti šiek tiek pravertus langus ir juos uždaryti, kai automobilyje bus vėsiau.
- Nustatykite oro kondicionieriaus ventiliacijos angą taip, kad šaltas oras pūstų ne į galvą ir krūtinę, o į langus ir stogą. Stenkitės, kad oro srautas būtų kuo mažesnis. Tai ypač svarbu vaikams, kurie mažiau toleruoja oro kondicionierių nei suaugusieji.
- Prieš atvykdami į paskirties vietą galite pradėti procedūrą, kad pripratintumėte savo kūną prie aukštos lauko temperatūros ir išvengtumėte šiluminio šoko, kuris yra dažniausia peršalimo nuo oro kondicionierių priežastis. Čia verta taikyti 5 minučių (ar net 10 minučių) taisyklę, t. y. likus 5-10 minučių iki kelionės pabaigos išjunkite oro kondicionierių arba padidinkite jo temperatūrą. Vis dėlto geriau jį visiškai išjungti (bet palikti veikiantį oro kondicionierių), nes taip iš sistemos išgaruos susikaupusi drėgmė ir sumažės nemalonaus oro kondicionieriaus skleidžiamo kvapo rizika. Be to, tai teigiamai veikia visos sistemos būklę.