Nors nuo 1990-ųjų Lietuvoje sumažėjo automobilių vagysčių skaičius, vis dar pasitaiko atvejų, kai automobiliai dingsta iš gatvių. Vienas iš dažniausiai naudojamų būdų yra vadinamasis „lagamino“ metodas. Tačiau vagims galima gerokai apsunkinti gyvenimą naudojant folijos gabalėlį.
Pastaraisiais metais lagamino vagystės metodas tapo tikra problema ne tik Lietuvoje, kaip dažnai primena policija, bet ir Jungtinėje Karalystėje. Šios šalies Automobilių asociacijos vadovas Edmundas Kingas neseniai per „Daily Mail“ paskelbė kreipimąsi į vairuotojus, ragindamas juos būti budresnius ir ypatingai saugoti raktelius.
Kreipimąsi lėmė situacija, kai jo žmonos 55 000 svarų sterlingų vertės automobilis „Lexus“ buvo pavogtas naudojant „lagamino“ metodą. Kaip tai veikia? Tai susiję su automobiliais, turinčiais berakte prieigos sistemą, o vagys dažnai dirba dviese. Pirmasis stovi prie namo durų su įrenginiu, kuris aktyvuoja viduje esančio rakto signalą ir perduoda jį toliau.
Antrasis vagis laukia prie automobilio su prietaisu, panašiu į lagaminą (iš čia ir metodo pavadinimas), kuris perima rakto signalą ir perduoda jį į automobilį. Automobilis „mano“, kad raktą turintis savininkas yra šalia, ir atidaro dureles. Variklio užvedimas veikia tuo pačiu principu.
Sistema veikia taip, kad, užvedus variklį, raktelio nereikia laikyti automobilyje. Vagims tereikia nekreipti dėmesio į įspėjamuosius signalus ir prietaisų skydelyje esančius pranešimus, kol jie pasiekia saugią slėptuvę, kurioje galima nerizikuojant išjungti variklį. Automobilis neišsijungs, nors ir praradęs ryšį su rakteliu.
Kaip apsisaugoti nuo „lagamino“ metodo?
Edmundas Kingas atliko apklausą, kurios metu nustatė, kad 51 proc. automobilių su berakte prieiga savininkų nenaudoja papildomų apsaugos raktų. Asociacijos prezidentas prisipažįsta, kad po žmonos vagystės jis raktus laiko specialiame dėkle, ekranuojančiame radijo signalą, kurį vėliau įdeda į metalinę dėžutę, o visa tai dėl papildomo saugumo slepia mikrobangų krosnelėje.
Nors tokie veiksmai gali atrodyti pertekliniai, verta apsvarstyti tam tikras atsargumo priemones. Galite internetu įsigyti specialių dėklų raktams, o grįžę namo paslėpti juos metalinėje dėžutėje ar puodelyje. Geriausia vengti palikti raktus prie lauko durų. Kitas veiksmingas būdas, kurį pasiūlė Edmundas Kingas, – suvynioti raktą į aliuminio foliją. Tai vienas paprasčiausių ir pigiausių būdų apsaugoti automobilį nuo vagystės.