Lenkijos aukščiausioji audito institucija neigiamai įvertino tai, kad lengvai prieinami stiprų ar pavojingą poveikį turintys vaistai. Tarp jų yra specifinių, turinčių medžiagų, kurios turi įtakos gebėjimui vairuoti. Poveikis gali būti apgailėtinas.
Lenkija yra viena iš tų Europos šalių, kuriose nereceptinių vaistų prieinamumas yra gana platus. Pasak NIK (aukščiausiojo audito institucijos), kai kuriais atvejais net per plati. Tai turi įtakos ir vairuotojams. Nors gydytojas, išrašydamas vaistą, gali ir iš tikrųjų turėtų informuoti pacientą apie konkretaus vaisto poveikį vairavimui, paprastai vaistinėje tam nėra laiko, o informacinius lapelius tikriausiai atidžiai perskaito tik nedidelė dalis pacientų.
NIK ataskaitoje minimi vaistai, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino, kodeino ir dekstrometorfano. NIK labiausiai domina didelių tokių vaistų kiekių pardavimas ir tokio reiškinio kontrolė. Tačiau vairuotojai turėtų prisiminti, kad lengvas vaistų su šiomis medžiagomis prieinamumas dar nereiškia, kad juos galima vartoti be pasekmių veiklai už vairo.
Dekstrometorfanas (DXM) yra morfino darinys ir veiksmingai malšina kosulį. Poveikis jaučiamas jau po 10 minučių ir suaugusiems žmonėms trunka 5-6 valandas. Tačiau imitaciniai tyrimai rodo, kad viršijus rekomenduojamą 120 mg DXM dozę, gali pasireikšti mieguistumas ir galvos svaigimas.
Vairuotojai taip pat turi būti atsargūs su be recepto parduodamais skausmą malšinančiais vaistais, tokiais kaip Polopyrin, Calcipirin, Piramidonum, Pyralginum, Butapirazol, Pabialgin, Veramid. Jų vartojimas didesnėmis dozėmis gali turėti įtakos psichomotoriniam darbingumui.
Tas pats pasakytina ir apie odontologijoje naudojamus vietinius anestetikus prokainą arba lidokainą. Šios medžiagos gali sutrikdyti psichomotorinę funkciją. Pacientui reikėtų patarti nevairuoti mažiausiai vieną valandą po anestezijos.
Tiesą sakant, kofeinas gali būti pavojingas ir didesniais kiekiais. Per konferenciją „Psichoaktyviosios medžiagos kelių eisme“, kurią surengė „Rising Sun Foundation“, globojamas Automobilių transporto instituto, buvo pateiktas motociklininko, kuris, išgėręs aštuonis butelius „Coca-Cola“, prarado transporto priemonės kontrolę ir pateko į sunkią avariją, pavyzdys. Tyrimai parodė, kad priežastis buvo didelis kofeino kiekis. Tas pats gali būti ir su kitais kofeino turinčiais gėrimais, pavyzdžiui, energetiniais gėrimais arba kava.