Kadaise beveik kiekvienas automobilis turėjo antistatinį dirželį, kabantį ant galinio bamperio. Šios guminės juostelės, kurios lietė žemę, buvo ypač paplitusios dešimtajame dešimtmetyje. Šiandien jos beveik išnyko iš privačių transporto priemonių, tačiau išlieka privalomos tam tikrų rūšių transporte. Kas nutiko?
Statinių sukrėtimų problema
Statinė elektra yra nemaloni patirtis, su kuria visi esame susidūrę. Trumpas elektros smūgis prisilietus prie metalo nėra pavojingas, bet tikrai nemalonus. Taip atsitinka, kai elektros krūviai persiduoda tarp paviršių, o tai yra įprastas reiškinys kasdienės veiklos metu. Norint tam pasipriešinti, buvo pradėti naudoti antistatiniai dirželiai.
Kaip jie veikia?
Dirželis, pritvirtintas prie metalinės automobilio dalies, velkasi žeme ir saugiai išsklaido susikaupusį statinį krūvį į žemę. Teoriškai taip išvengiama statinio krūvio smūgių keleiviams arba pačiam automobiliui.
Ar jie iš tikrųjų veikia?
Nors koncepcija yra pagrįsta, antistatinių dirželių veiksmingumas buvo ribotas. Automobiliai natūraliai kaupia statinius krūvius ant savo kėbulo judėjimo metu, tačiau keleiviai taip pat generuoja statinį krūvį per savo drabužius, ypač sausomis sąlygomis, pavyzdžiui, žiemą. Dirželis tik neutralizuodavo automobilio krūvį, todėl asmenys būdavo neatsparūs smūgiams. Daugeliu atvejų keleiviai patirdavo statinį smūgį ne nuo automobilio, o nuo savo pačių susikaupusio krūvio.
Paprasti sprendimai, pavyzdžiui, dėvėti nestatiškus drabužius arba paliesti automobilio kėbulą prieš lipant ant žemės, dažnai buvo tokie pat veiksmingi. Ilgainiui diržai tapo mažiau paplitę, labiau naudojami nostalgiškais ar estetiniais tikslais ant senovinių automobilių.
Privalomos antistatinės priemonės
Nors įžeminimo sistemos išnyko iš privačių transporto priemonių, tam tikrose pramonės šakose jos vis dar yra būtinos. Pavyzdžiui, sunkvežimiai cisternos turi turėti įžeminimo grandines arba diržus, kad būtų išvengta kibirkščiavimo pervežant degias medžiagas. Degalinėse taip pat naudojamos įžeminimo sistemos, kad būtų sumažinta rizika.
Antistatinis dirželis yra automobilių istorijos reliktas. Nors jo praktiškumas kasdieniams vairuotojams buvo ginčytinas, jo svarba konkrečiose situacijose, pavyzdžiui, vežant degalus, išlieka neginčijama. Šiandien ant automobilio kabančio dirželio vaizdas yra žavus palinkėjimas į praėjusią vairavimo epochą.