Alkoholio kiekis vairuotojų kraujyje yra labai ginčytina tema ir svarbus klausimas tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse. Įvairiose šalyse galioja skirtingos taisyklės dėl alkoholio kiekio vairuotojų kraujyje, o jų laikymasis yra labai svarbus eismo saugumui. Sužinokite, kas šiuo klausimu nustatyta galiojančiuose teisės aktuose.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų ES šalių, alkoholio kiekio vairuotojų kraujyje reglamentavimu siekiama sumažinti eismo įvykių, susijusių su vairavimu apsvaigus, skaičių. Pažymėtina, kad skirtingose ES šalyse alkoholio kiekio kraujyje ribos skiriasi, o kai kuriose iš jų taisyklės yra griežtesnės.
Leistinas alkoholio kiekis. Kiek promilių galima pripūsti Lietuvoje?
Leistina alkoholio norma Lietuvoje vairuojant – 0,4 promilės.
Nuo 1,5 promilės yra taikoma baudžiamoji atsakomybė (vairuotojas yra baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų, taip pat gali būti konfiskuotas automobilis ir atimama teisė vairuoti iki 5 metų).
Kiek promilių vairuotojas gali pripūsti kitose ES šalyse?
Kitų Europos šalių ribos labai skiriasi. Jos priklauso nuo kelių veiksnių, daugiausia nuo vairuotojo amžiaus, patirties ir statuso. Čia pateikiama alkoholio kiekio kraujyje riba ES šalių vairuotojams.
Belgija
Belgijoje yra dvi ribos. Pirmoji – 0,5 promilės patyrusiems ir pradedantiesiems vairuotojams. Profesionaliems vairuotojams taikoma 0,2 promilės riba.
Bulgarija
Limitas taikomas visiems vairuotojams ir yra 0,5 promilės.
Čekija
Čekijoje taikomi vieni griežčiausių standartų visoje Europos Sąjungoje. Alkoholio kiekio kraujyje arba iškvėptame ore riba yra 0 bet kuriam vairuotojui.
Danija
Alkoholio kiekio kraujyje riba yra 0,5 promilės visiems vairuotojams.
Vokietija
Vokietijoje didžiausia leistina alkoholio kiekio kraujyje riba patyrusiems vairuotojams yra 0,5 promilės. Profesionaliems vairuotojams ir pradedantiesiems vairuotojams (turintiems vairuotojo pažymėjimą trumpiau nei dvejus metus, jaunesniems nei 21 metų) norma yra 0.
Tačiau už šios ribos viršijimą gali būti skiriama bauda tik tuo atveju, jei alkoholio kiekis kraujyje neviršija 1 promilės. Pažeidimas pradedamas skaičiuoti nuo 1,1 promilės alkoholio kraujyje.
Estija
Kaip ir Čekija, Estija yra viena iš šalių, kuriose galioja griežčiausi įstatymai dėl alkoholio kiekio vairuotojų kraujyje. Ribinė vertė yra 0, o bet koks alkoholio kiekis iškvėptame ore gali sukelti pasekmes.
Airija
Airijoje vairuotojų kraujyje leistina alkoholio norma yra 0,5 promilės. Profesionaliems ir pradedantiesiems vairuotojams (turintiems vairuotojo pažymėjimą trumpiau nei dvejus metus) – 0,2 promilės.
Graikija
Graikijoje patyrusių vairuotojų kraujyje negalima viršyti 0,5 promilės. Kita vertus, 0,2 promilės riba taikoma pradedantiesiems vairuotojams, t. y. tiems, kurie vairuotojo pažymėjimą turi trumpiau nei dvejus metus, profesionaliems vairuotojams ir motociklų bei mopedų vairuotojams.
Ispanija
Ispanijoje patyrusių vairuotojų kraujyje gali būti iki 0,5 promilės alkoholio. Pradedančiųjų vairuotojų (turinčių vairuotojo pažymėjimą trumpiau nei dvejus metus) ir profesionalių vairuotojų kraujyje gali būti iki 0,3 promilės.
Prancūzija
Prancūzijoje patyrusių vairuotojų ir profesionalių vairuotojų kraujyje leidžiama 0,5 promilės alkoholio. Miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų vairuotojams ši riba yra 0,2 promilės.
Pradedantiesiems vairuotojams taip pat neleidžiama viršyti apatinės 0,2 promilės ribos. Verta prisiminti, kad pagal Prancūzijos įstatymus pradedančiuoju vairuotoju laikomas vairuotojas, turintis vairuotojo pažymėjimą trumpiau nei 3 metus arba turintis vairuotojo pažymėjimą trumpiau nei 2 metus, jeigu prieš laikydamas savarankišką egzaminą jis išklausė 20 valandų praktinių pamokų su instruktoriumi ir nuvažiavo bent 3 000 km prižiūrint patyrusiam vairuotojui.
Kroatija
Visiems vairuotojams leistina riba yra 0,5 promilės kraujyje.
Italija
Patyrusių vairuotojų kraujyje yra 0,5 promilės. Pradedantiesiems ir profesionaliems vairuotojams norma yra 0 promilių.
Kipras
Patyrusiems vairuotojams alkoholio kiekio kraujyje norma yra 0,5 promilės. Vairuotojams, kurie vairuotojo pažymėjimą turi trumpiau nei trejus metus, ir profesionaliems vairuotojams norma yra 0,2 promilės.
Latvija
Patyrusių ir profesionalių vairuotojų kraujyje gali būti ne daugiau kaip 0,5 promilės alkoholio. Tuo tarpu pradedantiesiems – 0,2.
Lenkija
Leistina alkoholio koncentracija kraujyje yra 0,2 promilės. Iškvėptame ore ji neturi viršyti 0,1 promilės 1 kubiniame dm. Jei koncentracija yra didesnė, bet neviršija 0,5 promilės kraujyje arba 0,25 mg iškvėptame ore, tai bus laikoma būkle po alkoholio vartojimo. Tai yra pažeidimas, už kurį gresia bauda iki 5 000 PLN, vairuotojo pažymėjimo praradimas nuo šešių mėnesių iki trejų metų ir 10 baudos taškų.
Vairuotojai, kurių alkoholio koncentracija kraujyje viršija 0,5 promilės (yra didesnė nei 0,25 mg iškvėptame ore), laikomi neblaiviais. Tokiu atveju tai yra nusikaltimas, už kurį baudžiama laisvės atėmimu, draudimu vairuoti nuo vienerių iki 15 metų ir transporto priemonės konfiskavimu arba įpareigojimu sumokėti jos vertę atitinkančią baudą.
Liuksemburgas
Patyrusių vairuotojų kraujyje leidžiama iki 0,5 promilės alkoholio. Pradedantiesiems ir profesionaliems vairuotojams – 0,2 promilės.
Vengrija
Visiems vairuotojams taikoma 0 promilių riba.
Malta
Maltoje vairuotojams taikoma 0,5 promilės alkoholio kraujyje riba. Kita vertus, profesionaliems vairuotojams draudžiama vairuoti išgėrus.
Nyderlandai
Patyrusiems ir profesionaliems vairuotojams taikomas 0,5 promilės standartas. Pradedantiesiems vairuotojams, kurie vairuotojo pažymėjimą turi trumpiau nei penkerius metus, taikoma 0,2 promilės riba.
Austrija
Patyrusiems vairuotojams taikoma iki 0,5 promilės riba. Tačiau taisyklės yra gana griežtos, o viršijus vos 0,8 promilės, vairuotojo pažymėjimas bus atimtas. Pradedantiesiems ir profesionaliems vairuotojams leistina riba yra 0,1 promilės.
Portugalija
Patyrusiems vairuotojams taikoma 0,5 promilės riba. Pradedantiesiems vairuotojams, t. y. tiems, kurie vairuotojo pažymėjimą turi trumpiau nei trejus metus, ir profesionaliems vairuotojams – 0,2 promilės.
Rumunija
Visiškai draudžiama vairuoti išgėrus, o leistina riba yra 0.
Slovėnija
Slovėnijoje patyrusių vairuotojų kraujyje gali būti iki 0,5 promilės alkoholio. Profesionaliems vairuotojams ir pradedantiesiems vairuotojams ši riba yra 0 promilių.
Slovakija
Visiems vairuotojams nustatyta 0 promilių riba.
Suomija
Suomijoje alkoholio kiekis kraujyje neturi viršyti 0,5 promilės.
Švedija
Visiems vairuotojams leistina riba yra 0,2 promilės alkoholio kraujyje.