Bitkoinas, garsiausia pasaulyje kriptovaliuta, nuėjo neįtikėtiną kelią nuo kuklios pradžios 2009 m. (0,076 JAV dolerio) iki neseniai pasiekto rekordo – daugiau nei 100 000 JAV dolerių. Nors daugeliui ši skaitmeninė revoliucija atnešė didžiulę naudą, kitiems tenka pasakoti apgailestavimo istorijas. Lietuva, kurioje auga technologijas išmanančių gyventojų skaičius, šiose triumfo ir tragedijos istorijose gali rasti pamokų.
„Keletas laimingųjų”: „Deimantinių rankų“ investuotojai
Ištikimiems „Bitcoin“ turėtojams kantrybė atsipirko su kaupu. Ryškus pavyzdys – investuotojas, kuris daugiau nei prieš dešimtmetį už 1,7 mln. dolerių nusipirko 2700 bitkoinų. Šiandien ši investicija verta 270 mln. dolerių – 15 000 % daugiau. Tokie asmenys, vadinami „deimantinėmis rankomis“, neatsispyrė norui parduoti per rinkos nuosmukius ir dabar gauna didžiulę naudą.
Jaunatviška intuicija: Dvylikametis milijonierius
2011 m. dvylikametis Erikas Finmanas investavo 1245 JAV dolerių dovanų pinigus į 103 bitkoinus po 12 JAV dolerių. Iki 18 metų jis savo portfelį pavertė 2 mln. dolerių, užtikrindamas lažybas su tėvais, kad išvengs koledžo. Dabar, būdamas 20-ies, Erikas yra patyręs investuotojas, turintis dešimtis milijonų. Jo istorija mums primena, kad ankstyvi, drąsūs sprendimai gali lemti gyvenimą keičiančius rezultatus.
Apgailėtinos klaidos: Picos milijardierius
Ne visos bitkoinų istorijos yra triumfuojančios. 2010 m. programuotojas Laszlo Hanyecz garsiai išleido 10 000 bitkoinų, kurie dabar vertinami 1 mlrd. dolerių, dviem picoms. Tuo metu tai buvo novatoriškas kriptovaliutos panaudojimas, tačiau vėliau jis tapo įspėjamuoju pasakojimu apie nepakankamą potencialo įvertinimą.
Tragiškas praradimas: sąvartyne palaidotas turtas
2013 m. britų IT darbuotojas Jamesas Howellsas netyčia išmetė kietąjį diską, kuriame buvo 8 000 bitkoinų. Šiandien disko vertė viršija 800 mln. dolerių, tačiau jis tebėra užkastas sąvartyne, o teisinės ir aplinkosaugos kliūtys neleidžia jo susigrąžinti. Jo istorija – griežtas priminimas, kad reikia saugoti vertingą skaitmeninį turtą.
Bitcoin Lietuvoje: Galimybės ir įspėjimai
Susidomėjimas kriptovaliuta Lietuvoje auga. Šaliai tyrinėjant skaitmenines naujoves, tokios „Bitcoin“ istorijos suteikia svarbių pamokų:
- Kantrybė atsiperka: Investicijų išlaikymas svyravimų metu gali atnešti didžiulę grąžą.
- Apsaugokite savo turtą: Kriptovaliutų apsaugai naudokite patikimas pinigines ir atsargines kopijas.
- Mokykitės: Norint priimti pagrįstus sprendimus, labai svarbu suprasti rinką.
Bendradarbiaukite su mumis!
Ką manote apie „Bitcoin“ iškilimą? Ar investavote arba svarstėte galimybę pasinerti į kriptovaliutas? Pasidalykite savo mintimis ir patirtimi toliau esančiuose komentaruose!