Elektromobiliai dažnai reklamuojami kaip švaresnė ir tvaresnė benzinu varomų automobilių alternatyva. Tačiau kritikai tvirtina, kad gaminant elektromobilius, ypač gaminant baterijas, išmetama daug anglies dioksido, todėl jie nėra tokie ekologiški, kaip atrodo – bent jau iš pradžių.
Tačiau naujasis tyrimas atskleidė, kad kai elektromobilis įveikia 40 000 km, jis oficialiai tampa švaresnis už benzininį automobilį pagal bendrą anglies dvideginio emisiją. Tai reiškia, kad per dvejus įprasto važiavimo metus elektromobilis aplenkia benzininį automobilį kaip ekologiškesnis pasirinkimas.
Išmetamųjų teršalų palyginimas: Dujų ir elektros energijos palyginimas
Benzininiai automobiliai: Mažos gamybos emisijos, didelės naudojimo emisijos
Gaminant benzinu varomus automobilius išmetama palyginti nedaug teršalų, tačiau tikrąjį poveikį aplinkai jie daro kasdien važiuojant. Mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių transporto priemonių partnerystės (Low Carbon Vehicle Partnership) duomenimis, vidutinis benzininis automobilis per savo eksploatacijos laikotarpį išmeta 26 tonas CO₂:
- 20 proc. teršalų išmetama gaminant
- 80 % teršalų išmetama deginant degalus
Elektromobiliai: Didelė gamybos emisija, maža naudojimo emisija
Kita vertus, gaminant elektromobilius išmetama daugiau teršalų dėl daug energijos reikalaujančio akumuliatorių gamybos proceso. Tačiau jų eksploatavimo metu išmetamų teršalų kiekis yra gerokai mažesnis, ypač kai jie įkraunami naudojant atsinaujinančiąją energiją.
- 46 % išmetamųjų teršalų susidaro gamybos metu
- Tik 54 % išmetamųjų teršalų susidaro važiuojant ir įkraunant
40 000 kilometrų lūžio taškas
Tyrimu nustatyta, kad elektromobiliui nuvažiavus ~40 000 km, jo bendras išmetamų teršalų kiekis tampa mažesnis nei benzininio automobilio.
- „Tesla Model 3“ ar panašus elektromobilis šį tašką pasiekia per kiek daugiau nei dvejus važiavimo metus (~19 000 kilometrų per metus).
- Iki 2030 m. ši riba bus pasiekta dar greičiau dėl švaresnio elektros tinklo ir patobulintos akumuliatorių technologijos.
Pasak „BloombergNEF“ elektromobilių tyrėjo Corey Cantor, „dvejų metų lūžio laikotarpis yra trumpas automobilio gyvavimo laikas“. Kadangi dauguma transporto priemonių eksploatuojamos 10-15 metų, bendra elektromobilių nauda klimatui laikui bėgant vis didėja.
Kaip dar labiau sumažinti elektromobilių išmetamų teršalų kiekį
Nors visi elektromobiliai per dvejus metus tampa švaresni už benzininius automobilius, yra būdų, kaip paspartinti šį procesą ir dar labiau sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį:
1. Įkrovimas tinkamu laiku
Įkrovimas dienos metu saulės energija aprūpintuose regionuose (pvz., Kalifornijoje) sumažina išmetamųjų teršalų kiekį iki 50 %, palyginti su naktiniu įkrovimu.
Jei įmanoma, įkraukite savo elektromobilį tada, kai atsinaujinantys energijos šaltiniai (vėjas, saulė) jūsų regione yra aktyviausi.
2. Rinkitės ekologiškoje gamykloje pagamintą elektromobilį
Kai kurie automobilių gamintojai imasi papildomų priemonių, kad sumažintų EV gamybos metu išmetamų teršalų kiekį:
- „Ford“ siekia iki 2026 m. gamyboje naudoti 100 proc. anglies dioksido neišskiriančią elektros energiją.
- Hyundai pasirašė 15 metų trukmės sutartį dėl švarios energijos tiekimo savo gamykloms JAV.
- Bendrovė „Rivian“ planuoja iki 2030 m. savo gamykloje naudoti 100 proc. atsinaujinančios energijos.
3. Daugiau vairuojant = greitesnis išmetamųjų teršalų kiekio atsipirkimas
Dažnai vairuojantys vairuotojai greičiau pasieks 25 000 km atsipirkimo tašką, todėl elektromobilio įsigijimas bus dar naudingesnis aplinkai.
Jei per metus nuvažiuojate mažiau nei 8 000 kilometrų, perėjimo prie elektromobilio nauda aplinkai pasireikš daug vėliau.
Ar turėtumėte įsigyti elektromobilį, kad būtumėte draugiškesni aplinkai?
Jei svarstote galimybę persėsti į elektromobilį, šis tyrimas pateikia aiškų atsakymą:
- Jei važinėjate reguliariai (~19 000 kilometrų per metus), vos per dvejus metus elektromobilis taps švaresnis už dujomis varomą automobilį.
- Jei įkraunate elektrą naudodami atsinaujinančiąją energiją, elektromobilio išmetamų teršalų kiekį galite sumažinti dar greičiau.
- Akumuliatorių gamybai tampant ekologiškesnei, rentabilumo riba toliau mažės.
Esmė? Nors iš pradžių dėl akumuliatorių gamybos elektromobiliai išmeta daugiau teršalų, jie greitai tampa ekologiškesniu pasirinkimu, ypač pasauliui pereinant prie švaresnių energijos šaltinių.
Kiek kilometrų nuvažiuojate per metus? Ar jums būtų tikslinga rinktis elektromobilį? Pasidalykite savo mintimis žemiau esančiuose komentaruose!