Lietuvos aplinkosaugos institucijos primena įmonėms ir privatiems asmenims apie griežtas taisykles, susijusias su oro kondicionavimo sistemų naudojimu ir pildymu fluorintomis dujomis (F dujomis). Šios dujos stipriai prisideda prie visuotinio atšilimo, o netinkamas jų naudojimas gali užtraukti dideles baudas, siekiančias iki 8 000 eurų.
Kodėl reguliuojamos F-dujos?
F-dujų globalinio atšilimo potencialas yra gerokai didesnis nei anglies dioksido. Šių dujų nuotėkis iš blogai prižiūrimos arba nesandarios įrangos yra vienas pagrindinių jų šaltinių. Todėl Lietuvos aplinkos apsaugos departamentas dažniau tikrina autoservisus, teikiančius transporto priemonių oro kondicionavimo sistemų paslaugas.
- F-dujos yra didelį poveikį klimatui darančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos
- Jos naudojamos oro kondicionavimo ir šaldymo sistemose
- Neteisingas jų tvarkymas lemia aplinkos taršą
Kas gali teisėtai tvarkyti F-dujas?
Darbus, susijusius su F-dujų surinkimu ar tvarkymu transporto priemonių oro kondicionavimo sistemose, gali atlikti tik sertifikuoti darbuotojai. Darbuotojai turi turėti mokymo baigimo pažymėjimus (kodai 3105 ir 3106) pagal programą „Darbuotojai, surenkantys F-dujas iš tam tikrų variklinių transporto priemonių“ (kodas 260071115).
Pardavimo ir įrangos taisyklės
F-dujos gali būti parduodamos tik sertifikuotoms įmonėms arba apmokytiems asmenims. Nuo 2007 m. draudžiama prekiauti nepapildomomis F dujų talpyklomis, skirtomis oro kondicionieriams ar panašioms sistemoms aptarnauti. Leidžiama naudoti tik pakartotinai užpildomus balionus, o „pasidaryk pats“ papildymo rinkiniai, kuriuose naudojamos vienkartinės talpyklos, yra draudžiami.
Kas dėl sistemos remonto ir nuotėkio?
Paslaugų teikėjai negali pakartotinai pripildyti sistemos F-dujų, kol ji nėra visiškai suremontuota ir nesandari. Privalomi nuotėkio ir slėgio bandymai turi būti atliekami naudojant tinkamą įrangą, kad dujos nepatektų į atmosferą, išskyrus atvejus, kai tai yra visiškai būtina saugumui užtikrinti.
Ženklinimo reikalavimai
F dujų talpyklos turi būti aiškiai paženklintos. Etiketėse turi būti nurodyta dujų rūšis, jų cheminis pavadinimas, masė kilogramais, CO₂ ekvivalentas ir globalinio atšilimo potencialas. Šios taisyklės vienodai taikomos tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims.
Kokios yra baudos už pažeidimus?
Pagal Lietuvos administracinių teisės pažeidimų kodeksą (309 straipsnis) už F-dujų išleidimą į atmosferą, kai tai nėra techniškai būtina, fiziniai asmenys gali būti baudžiami nuo 1 000 iki 4 000 eurų bauda. Įmonėms gresia dar didesnės baudos: pagal Aplinkos apsaugos įstatymą (1101 straipsnis) galima skirti nuo 2 000 iki 8 000 eurų baudą.
Kokia jūsų nuomonė? Ar aplinkosauginė F-dujų naudojimo kontrolė turėtų būti griežtesnė, ar lankstesnė? Pasidalykite savo mintimis komentaruose arba socialiniuose tinkluose.