Atšilus orams į gatves išvažiuoja vis daugiau dviratininkų ir el. paspirtukų naudotojų, ypač miestuose, kuriuose gerai išvystyta mikromobilumo infrastruktūra. Tačiau kartu su padidėjusiu naudojimusi didėja ir rizika: vėl padaugėjo asmeninių dviračių transporto priemonių vagysčių.
Vagys vis dar teikia pirmenybę dviračiams
Pagal didžiausios Lietuvos draudimo bendrovės duomenis, 80 proc. registruotų mikromobiliųjų transporto priemonių vagysčių yra susijusios su dviračiais. Kasmet užregistruojama daugiau kaip 130 dviračių vagysčių, palyginti su maždaug 30 motorolerių vagysčių. Nors paspirtukų populiarumas auga, pagrindiniu taikiniu išlieka dviračiai.
Vidutinis nuostolis? 650 eurų, tačiau kai kuriais atvejais siekia 5000 eurų
Draudikų duomenimis, vidutinis nuostolis, tenkantis vienam ieškiniui dėl vagystės, yra apie 650 eurų. Tačiau kai kurių pastaraisiais metais pavogtų aukštos klasės dviračių vertė siekia nuo 3 000 iki 5 000 eurų. Akivaizdu, kad profesionalūs vagys sąmoningai taikosi į aukščiausios klasės modelius.
Kur įvykdoma daugiausia vagysčių?
Priešingai nei manoma, dauguma vagysčių įvyksta ne atostogų kurortuose ar pakrantėje. Daugiausia jų įvyksta dviejuose didžiausiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje ir Kaune. Ekspertai mano, kad šie miestai palaiko „vagysčių ekosistemą“, kurioje pavogti dviračiai greitai perparduodami arba išardomi detalėms.
Vagysčių sezonas prasideda anksti
Kiekvienais metais trumpėjant žiemai ir vis anksčiau prasidedant dviračių sezonui, vagystės dabar prasideda jau vasario pabaigoje ir išlieka didelės iki spalio mėnesio. Draudikai pastebi aiškų dėsningumą: vagysčių atvejų skaičius išauga kovo mėnesį ir išlieka aukštas visą vasarą ir rudenį.
Kaip apsaugoti dviratį ar motorolerį
- Įdiekite GPS sekimo įrenginį, kad pavogus transporto priemonę būtų galima nustatyti jos buvimo vietą ir padėti policijai ją susigrąžinti.
- Naudokite kelias spynas – derinkite U formos spyną su trosine arba spiraline spyna.
- Parkitės matomose, gerai apšviestose vietose. Vagys mieliau renkasi nuošalias arba prastai apšviestas gatves.
- Kai tik įmanoma, laikykite savo transporto priemonę uždaroje patalpoje ir ribokite pašalinių asmenų prieigą prie jos.
Nors joks sprendimas negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos, kelių saugos priemonių derinimas gerokai sumažina riziką. Artėjant mikroautomobilių sezonui, dabar yra laikas peržiūrėti savo apsaugos nuo vagysčių sistemą, kol dar nevėlu.
Ar naudojate kokius nors specialius dviračių ar motorolerių apsaugos būdus? Pasidalykite patarimais komentaruose ir padėkite kitiems šį sezoną išlikti saugiems.