Pagalvoję apie nešvarius paviršius automobilyje, dauguma vairuotojų mano, kad labiausiai užteršti grindų kilimėliai arba sėdynių audinys. Tačiau, ekspertų teigimu, nešvariausias daiktas bet kurioje transporto priemonėje – net ir prabangioje – yra vairas. Jame gyvena daugiau bakterijų nei viešojo tualeto sėdynėje, o dauguma vairuotojų niekada jo tinkamai nevalo.
Kodėl vairas toks užterštas?
Didžiosios Britanijos automobilių valymo ekspertas Džeimsas Teiloras (James Taylor) aiškina, kad nors iš išorės vairas gali atrodyti švarus, viename kvadratiniame colyje gali būti šimtai bakterijų. Dirbdamas su aukščiausios klasės automobiliais, tokiais kaip „Bentley“, atlikdamas laboratorinius tepinėlių tyrimus, jis dažnai aptikdavo šokiruojančiai didelį bakterijų kiekį.
Kasdieniai įpročiai, dėl kurių plinta bakterijos
Bakterijos užsikrečiama, nes ratlankis nuolat liečiamas rankomis, kurios turėjo sąlytį su maistu, telefonais, veidais ir net kosuliu ar čiauduliu. Tačiau, kitaip nei telefonų ar klaviatūrų atveju, tik nedaugelis žmonių susimąsto reguliariai dezinfekuoti vairą.
- Bakterijos dėl sąlyčio su nešvariomis rankomis patenka tiesiai ant vairo
- Maisto likučiai, prakaitas, odos dalelės ir virusai kaupiasi kasdien
- Dėl reguliarios dezinfekcijos trūkumo bakterijos klesti
Sveikatos pavojai slepiasi nepastebimai
Laboratoriniai tyrimai atskleidė, kad vairuose gali būti bakterijų, sukeliančių apsinuodijimą maistu ir odos infekcijas. Tai ypač aktualu žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, kurie yra alergiški arba mažiems vaikams, kurie gali būti jautresni mikrobų poveikiui.
„Žmonės liečia savo veidą, telefoną ir maistą, tada griebia vairą. Mačiau nepriekaištingai tvarkingų automobilių, kuriuose bakterijų kiekis ant vairo buvo šokiruojantis“, – sakė Tayloras. „Jei turite vaikų arba susilpnėjusią imuninę sistemą, tai gali būti rimta problema.”.
Kodėl vairuotojai ignoruoja šį paslėptą pavojų
Dauguma vairuotojų valo tik tai, ką mato – dulkes, trupinius, pakuotes – nekreipdami dėmesio į tai, kas nematoma. Deja, būtent nematomos bakterijos kelia didžiausią grėsmę sveikatai. Net Lietuvoje, kur sezoninis automobilio valymas yra įprastas, tik nedaugelis vairuotojų į savo dienotvarkę įtraukia vairo dezinfekavimą.
- Vairuotojai retai pastebi nešvarumus ant vairo, todėl praleidžia jo valymą
- Valymas dažnai orientuotas į estetiką, o ne į higieną
- Tik švariai atrodantys ratai gali būti pavojingų bakterijų buveinė
Kaip tinkamai dezinfekuoti vairą
Ekspertai rekomenduoja reguliariai nuvalyti vairą dezinfekuojančiomis servetėlėmis – ypač po apsilankymo viešose vietose arba valgymo automobilyje. Veiksminga gali būti ir mikropluošto šluostė su alkoholio pagrindu pagamintu valikliu, tačiau būtinai venkite medžiagų, kurios gali pažeisti odinius paviršius.
Lietuvos vairuotojams tai ypač aktualu gripo sezono metu arba šaltais žiemos mėnesiais, kai virusai lengviau plinta. Švarus prietaisų skydelis – tai ne tik išvaizda, bet ir sveikata.
Kokia jūsų nuomonė? Ar reguliariai valote vairą? Pasidalykite savo patirtimi komentaruose arba socialiniuose tinkluose.