Lietuvos vairuotojai, vykstantys į Jungtinę Karalystę, netrukus gali susidurti su teisiniais pokyčiais, dėl kurių baigsis santykinio „imuniteto“ už nesumokėtas kelių eismo baudas laikotarpis. Po neseniai Londone įvykusio Jungtinės Karalystės ir ES aukščiausiojo lygio susitikimo rengiami nauji susitarimai, kuriais bus atkurtas tarpvalstybinis keitimasis transporto priemonių registravimo duomenimis, todėl vėl bus galima persiųsti baudas už greičio viršijimą ir kitas kelių eismo taisyklių pažeidimus iš Jungtinės Karalystės į ES šalis, įskaitant Lietuvą.
Kas pasikeitė po „Brexit’o“?
Prieš „Brexit“ ES direktyva 2015/413 buvo sudarytos sąlygos tarpvalstybiniam bendradarbiavimui dėl kelių eismo saugumo pažeidimų. Pagal ją valstybėms narėms buvo leidžiama prašyti transporto priemonių ir vairuotojų duomenų apie užsienyje registruotas transporto priemones, kurios padarė kelių eismo taisyklių pažeidimus, pavyzdžiui, viršijo greitį, pažeidė raudoną šviesoforo signalą arba vairuodamos naudojosi mobiliuoju telefonu.
Vis dėlto 2021 m. sausio 1 d. Jungtinei Karalystei oficialiai išstojus iš ES, susitarimas dėl dalijimosi duomenimis nebegaliojo. Dėl to Lietuvos ir kitų ES šalių vairuotojai, padarę nedidelius kelių eismo taisyklių pažeidimus Jungtinėje Karalystėje, paprastai negaudavo baudų paštu, nebent policija juos sustabdydavo ir nubausdavo vietoje.
Naujasis 2025 m. susitarimas:
Kas siūloma?
Gegužės mėn. vykusiame 2025 m. JK ir ES aukščiausiojo lygio susitikime abiejų šalių vadovai susitarė „paspartinti“ Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo įgyvendinimą, be kita ko, atnaujinti keitimąsi transporto priemonių registracijos informacija. Tai reiškia, kad Jungtinės Karalystės institucijos vėl turės prieigą prie Lietuvos vairuotojų duomenų ir atvirkščiai.
Pasak Europos Komisijos, šiuo žingsniu siekiama pagerinti kelių eismo saugumą ir užtikrinti, kad visus užsienio vairuotojus būtų galima patraukti atsakomybėn už kitoje šalyje padarytus pažeidimus – panašiai, kaip tai jau veikia ES valstybėse narėse.
Ką tai reiškia Lietuvos vairuotojams?
- Jeigu padarysite kelių eismo taisyklių pažeidimą (pavyzdžiui, viršysite greitį) Jungtinėje Karalystėje, o jūsų automobilis registruotas Lietuvoje, jūsų duomenimis netrukus gali būti dalijamasi su Jungtinės Karalystės institucijomis.
- Tai leistų Didžiosios Britanijos kelių eismo priežiūros institucijoms siųsti baudas tiesiogiai jūsų namų adresu Lietuvoje.
- Šių baudų ignoravimas gali sukelti komplikacijų, jei grįžtumėte į Jungtinę Karalystę arba jei tarpusavio vykdymo užtikrinimo mechanizmai būtų toliau stiprinami.
Tarpvalstybinės baudos ES jau egzistuoja
Direktyva 2015/413 Lietuva jau dalyvauja visoje ES vykdant kelių eismo saugumo baudų išieškojimą. Jei Lietuvos vairuotojas, pavyzdžiui, Vokietijoje, Prancūzijoje ar Lenkijoje užfiksuotas kelių eismo kameros viršijo greitį, jis gali teisėtai gauti baudą paštu Lietuvoje.
Šio modelio atkūrimas su Jungtine Karalyste panaikins kelerius pastaruosius metus egzistavusią spragą ir užtikrins vienodas sąlygas visiems užsienio vairuotojams Jungtinės Karalystės keliuose.
Ką turėtų daryti vairuotojai?
Jei planuojate vairuoti JK, pravartu laikytis kelių eismo taisyklių taip, kaip tai darytumėte savo šalyje. Greičio matuokliai yra plačiai paplitę, o dėl duomenų dalijimosi mechanizmų netrukus jūsų pašto dėžutėje gali atsidurti bauda – net praėjus keliems mėnesiams po kelionės.
Lietuvoje įsikūrusiems profesionaliems vairuotojams ir logistikos bendrovėms tai taip pat reiškia, kad reikia atnaujinti vidaus politiką ir užtikrinti, kad vairuotojai žinotų taisykles, galiojančias Didžiojoje Britanijoje po „Brexit“.
Lietuvos vairuotojų „nematomų“ baudų už greičio viršijimą Jungtinėje Karalystėje dienos gali greitai baigtis. Atgaivinus dalijimosi duomenimis susitarimus, grįžta tarptautinė atskaitomybė keliuose, o kartu ir pasekmės. Vairuokite protingai ir būkite informuoti.
Ar kada nors esate gavę baudą už greičio viršijimą būnant užsienyje? Pasidalykite savo patirtimi komentaruose!