Stabtelėjimas elektromobilių (EV) įkrovimo vietoje tik „minutelei“, kai nesikraunate, gali atrodyti nekaltas. Tačiau Lietuvoje tai laikoma Kelių eismo taisyklių pažeidimu, už kurį gresia bauda iki 90 eurų.
Kodėl EV įkrovimo vietos nėra paprastos parkavimo vietos
Elektromobilių įkrovimo stotelės Lietuvoje sparčiai daugėja, ypač miestuose. Vis dėlto, kai kuriems vairuotojams vis dar trūksta supratimo, kad šios vietos skirtos tik aktyviai kraunamiems elektromobiliams.
Pagal Kelių eismo taisykles, šiose vietose draudžiama statyti vidaus degimo variklius turinčius automobilius, taip pat elektrinius ar hibridinius automobilius, jei jie nėra prijungti prie įkrovimo įrangos.
Ką sako įstatymai
Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad už netinkamą stovėjimą elektromobilių įkrovimo vietose gali būti skiriama bauda nuo 30 iki 90 eurų.
Šis reguliavimas skirtas užtikrinti sąžiningą prieigą prie įkrovimo infrastruktūros ir skatinti atsakingą vairuotojų elgesį. Didėjant elektromobilių skaičiui, šių taisyklių laikymasis tampa vis svarbesnis.
Kauno pavyzdys: realios pasekmės
Prie prekybos centro „Akropolis“ Kaune 2024 m. įrengtas „Eleport“ elektromobilių įkrovimo parkas – didžiausias Baltijos šalyse. Jame veikia 20 stotelių, leidžiančių vienu metu krauti iki 40 elektromobilių.
Didelis vairuotojų srautas sukėlė problemų – vietos dažnai būna užimtos netinkamai. Reaguodama į tai, „Eleport“ pradėjo švietimo kampaniją ir primena, kad vieta skirta tik kraunantiems. Akivaizdžius pažeidimus įmonė fiksuos ir perduos policijai.
Ką sako ekspertai ir pareigūnai
„Džiaugiamės matydami augantį vairuotojų susidomėjimą elektromobiliais ir aktyvų įkrovimo stotelių naudojimą. Deja, kai kurios vietos vis dar blokuojamos – tikime, kad dažnai tai kyla iš nežinojimo, tad primename taisykles“, – sako „Eleport“ projektų vadovas Tomas Koplunas.
Kauno apskrities policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė teigia: „Palaikome iniciatyvas, kurios atkreipia dėmesį į tokio pobūdžio pažeidimus. Raginame vairuotojus prieš paliekant automobilį įsitikinti, ar stovėjimo vietoje nėra papildomo ženklinimo. Tai – pagarbios eismo kultūros pagrindas.“
Kaip išvengti nemalonumų
- Statykite automobilį į EV įkrovimo vietą tik jei kraunate jį šiuo metu
- Neblokuokite vietos, jei jūsų automobilis nėra prijungtas prie stotelės
- Visada atkreipkite dėmesį į kelio ženklus ir ženklinimą
- Gerbkite kitus vairuotojus ir jų poreikį pasikrauti automobilį
Krauniesi ar tik sustojai?
Daugeliui vairuotojų šios vietos atrodo patogios trumpam sustojimui, tačiau jos turi aiškų tikslą – padėti elektromobilių vairuotojams pasipildyti energijos. Neatsakingas stovėjimas trukdo sistemai veikti sklandžiai ir erzina kitus eismo dalyvius.
Apibendrinimas
Lietuvoje daugėjant elektromobilių, būtina užtikrinti, kad jų įkrovimo vietos būtų prieinamos pagal paskirtį. Žinojimas, pagarba ir atsakomybė – pagrindiniai principai, padėsiantys išvengti baudų ir konfliktų.
Ar jums teko susidurti su tokia situacija? Pasidalykite komentaruose!