Liepos 9 dieną Lietuvoje užfiksuoti du pavojingi eismo įvykiai, kuriuos sukėlė neblaivūs vairuotojai. Vienas jų – Vilniuje, kitas – Širvintų rajone. Abiem atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai pagal LR BK 281¹ straipsnio 1 dalį. Straipsnyje apžvelgsime, kas nutiko ir kokios bausmės gresia tokiems pažeidėjams.
Vilnius: naktį sulaikytas neblaivus BMW vairuotojas
Apie 00 val. 29 min. liepos 9-ąją sostinės Pylimo gatvėje policija sustabdė automobilį BMW, kurį vairavo 1997 metais gimęs vyras. Jam nustatytas 1,55 promilės girtumas. Tai – ne administracinis pažeidimas, o nusikalstama veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 281¹ straipsnio 1 dalyje.
Vairuotojui gresia baudžiamoji atsakomybė: teisės vairuoti atėmimas, bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Tyrimą vykdo sostinės policijos pareigūnai.
Širvintų r.: be teisių ir smarkiai girtas – į kelio ženklą
Apie 18 val. 45 min. Zibalų miestelyje, Širvintų g., įvykęs eismo įvykis galėjo baigtis kur kas rimčiau. 1971 metais gimęs vyras, vairavęs „Renault Megane“, buvo neblaivus – 3,22 promilės. Be to, jis neturėjo teisės vairuoti transporto priemonių.
Vairuotojas nesuvaldė automobilio, nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į kelio ženklą. Laimei, žmonių nenukentėjo. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pavojingo vairavimo ir vairavimo neturint teisės.
Ką sako įstatymai apie girtą vairavimą?
Pagal LR Baudžiamąjį kodeksą (BK 281¹ str. 1 d.):
- Nuo 1,5 promilės – jau ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė
- Gresia teisės vairuoti atėmimas, bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 1 metų
- Jeigu asmuo neturi teisės vairuoti – pasekmės gali būti griežtesnės
Toks vairavimas vertinamas kaip tyčinis pavojus visuomenei. Kelių eismo saugumo ekspertai atkreipia dėmesį, kad tokie pažeidėjai kelia grėsmę ne tik sau, bet ir aplinkiniams.
Ekspertai: prevencijos nepakanka
„Girtų vairuotojų skaičius išlieka per didelis. Nors policija dažnai vykdo patikrinimus, reikia stipresnio visuomenės spaudimo ir švietimo“, – sako kelių eismo saugumo ekspertas Tomas Žukauskas.
Pasak jo, „vairuotojai be teisių, sėdantys prie vairo išgėrę, parodo visišką nepagarbą įstatymams – tai turi būti griežtai baudžiama.“
Ką daryti pastebėjus girtą vairuotoją?
Lietuvos policija ragina gyventojus nelikti abejingiems:
- Pastebėję galimai neblaivų vairuotoją – skambinkite 112
- Užfiksuokite valstybinį numerį ir automobilio modelį
- Nelikite abejingi – nuo jūsų gali priklausyti kitų gyvybės
Tik bendromis pastangomis galima mažinti tokių pavojų mastą šalies keliuose.
O ar jūs kada nors susidūrėte su girtu vairuotoju kelyje? Papasakokite komentaruose žemiau!