Praėjusią savaitę Lietuvoje užfiksuotas didžiausias degalų kainų mažėjimas regione. Pirmą kartą nuo 2025 m. kovo pabaigos benzino vidutinės kainos mūsų šalyje ir Lenkijoje susilygino. Ką tai reiškia vairuotojams ir kaip Lietuva atrodo Europos kontekste?
Didžiausias savaitinis kainų kritimas regione
Lietuvoje benzino ir dyzelino kainos per savaitę sumažėjo 1,7 proc. – tai didžiausias pokytis tarp Baltijos šalių bei kaimyninių Lenkijos ir Vokietijos. Palyginimui, ES šalių vidurkis: benzinas atpigo 0,7 proc., dyzelinas – 0,8 proc.
Liepos 7 d. mūsų šalies degalinėse vidutinė benzino kaina buvo 1,40 Eur/l, dyzelino – 1,49 Eur/l. Tokios kainos paskutinį kartą fiksuotos balandžio viduryje.
Lietuvos ir ES kainų skirtumai – vis dar reikšmingi
Palyginti su Europos Sąjungos vidurkiais, Lietuvoje benzinas kainuoja 13,8 proc. mažiau, o dyzelinas – 3,8 proc. mažiau. Tik šešiose ES šalyse šiuo metu benzinas pigesnis nei Lietuvoje – tarp jų Kipras, Malta ir Bulgarija.
- Didžiausios benzino kainos – Danijoje, Nyderlanduose ir Graikijoje (1,74–1,94 Eur/l).
- Mažiausios – Kipre, Maltoje ir Bulgarijoje (1,24–1,37 Eur/l).
Lietuvos ir Lenkijos kainos susilygino
Pirmą kartą nuo 2025 m. kovo pabaigos benzinas Lietuvoje ir Lenkijoje kainuoja tiek pat – 1,40 Eur/l. Iki šiol pigesnis benzinas mūsų šalyje buvo vasario 10 d. ir kovo 31 d.
Estijoje ir Latvijoje benzino kainos šiuo metu didesnės – atitinkamai 1,59 Eur/l ir 1,58 Eur/l.
Dyzelinas Lenkijoje pigesnis nei Lietuvoje
Nors benzinas kainuoja tiek pat, dyzelino kainos išlieka skirtingos: Lenkijoje dyzelinas kainuoja 1,41 Eur/l, t. y. 0,08 Eur/l pigiau nei Lietuvoje. Estijoje ir Latvijoje dyzelino kainos – 1,45 Eur/l ir 1,54 Eur/l. Tuo metu Vokietijoje dyzelinas vienintelėje tarp kaimynių per savaitę brango – 0,4 proc.
Per 12 mėn. visose lyginamose šalyse dyzelinas atpigo 4–8 proc., išskyrus Lietuvą, kur kaina padidėjo 2 proc.
Didmeninės kainos ir naftos importas
Liepos 1–8 d. didmeninė benzino kaina Lietuvoje sumažėjo 0,005 Eur/l, o dyzelino – padidėjo 0,045 Eur/l. Birželį didmeninės kainos buvo pakilusios – benzinas brango 0,01 Eur/l, dyzelinas – 0,04 Eur/l. Gegužę – apie 0,01 Eur/l abiem atvejais.
Birželį Lietuva importavo žaliavinę naftą iš Norvegijos, Saudo Arabijos, Alžyro ir Jungtinės Karalystės. Balandžio–gegužės mėn. – ir iš JAV.
Brent naftos kaina, anksčiau augusi dėl įtampos Artimuosiuose Rytuose, sumažėjo 0,6 proc. – iki 68 USD/bbl (nuo 68,4 USD/bbl).
Ką tai reiškia Lietuvos vairuotojams?
Degalų kainų mažėjimas – gera žinia vartotojams, ypač vasaros sezono keliautojams ir verslams. Tai gali padėti sumažinti transporto sąnaudas, ypač kai infliacija dar vis juntama.
Vis dėlto, didmeninės kainos ir geopolitiniai veiksniai gali lemti pokyčius artimiausiomis savaitėmis. Šiuo metu dyzelino ir benzino kainų skirtumas Lietuvoje – 0,09 Eur/l – primena kovo mėnesio lygį (0,10–0,11 Eur/l).
Išvada
Lietuva – tarp pigiausių degalų šalių ES. Benzinas kainuoja tiek pat, kiek Lenkijoje, o dyzelinas – šiek tiek brangesnis. Vairuotojai turėtų sekti naftos rinkos pokyčius ir didmenines kainas, kurios lemia, ką matysime degalinių stenduose.
Kokia jūsų nuomonė? Pasidalinkite komentaruose!