Kalbant apie automobilius, išvaizda yra svarbi. Net jei automobilis pasižymi įspūdingu degalų naudojimo efektyvumu, pažangiausiomis technologijomis ir patikimumu, nepatrauklus dizainas gali priversti potencialius pirkėjus nusigręžti. Metams bėgant automobilių gamintojai eksperimentavo su įvairiais krosoverių dizainais – kai kurie jų pasiteisino, o kiti pagarsėjo dėl neteisingų priežasčių. Štai penki bjauriausi kada nors sukurti krosoveriai.
1. „Nissan Juke“ – dizainas, kurį myliu arba nekenčiu

„Nissan Juke“ yra vienas prieštaringiausių pastarojo dešimtmečio automobilių dizainų. Vieni vairuotojai žavisi jo keista, futuristine išvaizda, o kiti jį laiko estetine katastrofa. Sukurtas ant „Nissan Versa“ platformos, „Juke“ pasirinko ekstremalų požiūrį į stilių. Jo vabzdžio formos priekiniai žibintai, aukštai išdėstyti dienos žibintai ir plačios priekinės grotelės suteikia jam beveik karikatūrišką išvaizdą.
Viduje „Nissan“ toliau laikėsi drąsaus požiūrio ir sukūrė motociklo įkvėptą centrinę konsolę, kuri tik sustiprino poliarizuojantį efektą. Nors „Juke“ susilaukė kulto gerbėjų, jo išvaizda išliko pagrindine kliūtimi siekiant masinio patrauklumo. Galiausiai „Nissan“ nutraukė modelio gamybą daugelyje rinkų, pakeisdama jį įprastesniu „Nissan Kicks“.
2. „Isuzu VehiCross“ – keistas nevykęs eksperimentas

1997-2001 m. gamintas „Isuzu VehiCross“ išsiskiria kaip vienas keisčiausiai atrodančių kada nors pagamintų visureigių. Dėl gremėzdiškos apatinės kėbulo dalies apdailos, per didelių sparnų atlenkimų ir keistų proporcijų jis atrodo tarsi visureigio tanko ir kosminės kapsulės mišinys.
Nepaisant keisto dizaino, „VehiCross“ turėjo tikrą visureigio potencialą, nes turėjo pažangią „Isuzu“ visų varančiųjų ratų sistemą ir tvirtą pakabą. Tačiau netradicinis stilius atstūmė daugelį pirkėjų, todėl kelyje jis buvo retas reiškinys. Šiandien jis įgijo kultinį gerbėją, tačiau daugumai žmonių jo dizainas tebėra įgytas skonis.
3. „Suzuki X-90“ – žaislą primenanti katastrofa

Kai kurie automobiliai atrodo taip, tarsi būtų sukurti galvojant apie vaikišką žaislą, o „Suzuki X-90“ yra puikus to pavyzdys. Dešimtojo dešimtmečio viduryje pradėtas gaminti šis keistas dvivietis automobilis sujungė sportinio kupė ir visureigio elementus ir sukūrė automobilį, kuris atrodė sumišęs dėl savo paskirties.
Dėl nuimamo T formos stogo, mažo kėbulo ir keistų proporcijų X-90 buvo per mažas ir nepraktiškas, kad jį būtų galima rimtai vertinti kaip visureigį. Kartu jam trūko stiliaus ir galios, kad būtų tinkamas kupė. Nenuostabu, kad jo pardavimai žlugo ir jis išlieka viena didžiausių „Suzuki“ dizaino istorijos klaidų.
4. „Honda Element“ – riedanti dėžė

„Honda Element“ atrodo tarsi transporto priemonė, kurią sukūrė vaikas, ką tik išmokęs piešti kvadratėlius. Dėl savo dėžės formos, plokščių paviršių ir mažų ratų jis primena šaldytuvą ant ratų. Honda siekė sukurti universalų ir erdvų krosoverį, tačiau tai darydami jie paaukojo estetiką.
Nors „Element“ funkcionalumas ir praktiškas interjeras įtikino kai kuriuos pirkėjus, dėl nepatogių proporcijų ir gremėzdiškos išorės jis buvo vienas iš mažiausiai patrauklių to meto krosoverių. Nepaisant neįprastos išvaizdos, jis susilaukė ištikimų gerbėjų tarp lauko pramogų entuziastų, tačiau daugeliui „Element“ išlieka viena didžiausių „Honda“ dizaino klaidų.
5. „Pontiac Aztek“ – negražus krosoveris

Nė vienas bjaurių automobilių sąrašas nebūtų baigtas be liūdnai pagarsėjusio „Pontiac Aztek“. Nuo 2001 iki 2005 m. gamintas „Aztek“ laikomas vienu bjauriausių kada nors pagamintų automobilių. Dėl pernelyg agresyvios priekinės dalies, nepatogios stogo linijos ir nesuderintos galinės dalies konstrukcijos jis atrodo tarsi kelių tarpusavyje nederančių transporto priemonių mišinys.
„Pontiac“ bandė parduoti ‚Aztek‘ kaip šaunų, nuotykių ieškantį visureigį, netgi siūlė įmontuotą palapinės kempingui priedą. Tačiau dizainas buvo toks nepatrauklus, kad jo neišgelbėjo net praktinės savybės. Aztek“ komercinė nesėkmė buvo vienas iš veiksnių, lėmusių galutinį ‚Pontiac‘ žlugimą.
Ironiška, kad „Aztek“ populiarumas trumpam atgijo po to, kai buvo parodytas kaip Walterio White’o automobilis populiariame televizijos seriale „Bręstantis blogis“ („Breaking Bad“), tačiau jis visada bus prisimenamas kaip vienas blogiausių dizaino sprendimų automobilių istorijoje.
Nors grožis yra subjektyvus dalykas, kai kurie automobiliai yra tiesiog per daug negražūs, kad būtų patrauklūs plačiajai visuomenei. „Nissan Juke“, ‚Isuzu VehiCross‘, ‚Suzuki X-90‘, ‚Honda Element‘ ir ‚Pontiac Aztek‘ turi vieną bendrą bruožą: jų dizainas buvo per daug radikalus, per daug nepraktiškas arba tiesiog nepatrauklus.
Nors kai kurie iš šių krosoverių susilaukė kultinių gerbėjų, jų stiliaus klaidos yra pamokantys pavyzdžiai automobilių gamintojams. Juk nesvarbu, kokia naujoviška ar funkcionali būtų transporto priemonė, jei ji atrodys kaip nelaimingas atsitikimas ant ratų, mažai kas norės ją pirkti.