Šiais laikais, kai duomenys yra naujasis auksas, jūsų automobilis gali būti vienas didžiausių šnipų jūsų gyvenime. Jei vairuojate transporto priemonę, pagamintą per pastaruosius penkerius metus, tikėtina, kad ji tyliai renka daugybę duomenų apie jūsų vairavimo įpročius – greitėjimo įpročius, stabdymo intensyvumą, greitį ir net tai, kaip staigiai sukate. Kyla klausimas, kas turi prieigą prie šių duomenų ir kaip galite susigrąžinti savo privatumo kontrolę?
Automobilių gamintojai parduoda jūsų vairavimo duomenis
Dauguma vairuotojų nežino, kad jų asmeniniai vairavimo duomenys yra renkami, o juolab parduodami trečiosioms šalims. Neseniai „General Motors“ buvo nubausta už vairuotojų duomenų pardavimą be aiškaus sutikimo, todėl penkerius metus buvo uždrausta dalytis informacija su tokiomis kredito agentūromis kaip „Experian“, „Equifax“ ir „TransUnion“. Tačiau „Consumer Reports“ atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik visi didieji automobilių gamintojai, įskaitant BMW, „Ford“, „Honda“, „Hyundai“, „Nissan“ ir „Volkswagen“, taiko panašią praktiką.
Surinkti duomenys dažnai patenka į draudimo bendrovių, skolintojų ir duomenų brokerių rankas. Tai reiškia, kad jūsų vairavimo įpročiai – ar dažnai viršijate greitį, ar per stipriai stabdote – gali turėti įtakos jūsų draudimo įmokoms ir automobilio paskolos palūkanų normoms. Kai kurios draudimo bendrovės naudoja šią informaciją nustatydamos individualizuotus tarifus, apdovanodamos saugius vairuotojus ir bausdamos tuos, kurie laikomi padidintos rizikos vairuotojais.
Kaip automobilių gamintojai gauna jūsų sutikimą jums to nesuvokiant
Galbūt nežinodami sutikote bendrinti savo duomenis, tiesiog sutikdami su privatumo politikos sąlygomis, kai nustatinėjote savo transporto priemonės informacijos ir pramogų sistemą arba mobiliąją programėlę. Daugelis žmonių greitai paspaudžia „Sutinku“, neskaitydami ilgų susitarimų, nesuvokdami, kad taip suteikia leidimą stebėti ir parduoti jų vairavimo elgesį.
Kai kurie automobilių gamintojai tvirtina, kad dalijasi tik neidentifikuotais duomenimis, t. y. pašalinta asmeninė informacija, pvz., vardai, pavardės ir adresai. Tačiau ekspertai teigia, kad net ir be tiesioginių identifikatorių įmonės vis tiek gali sekti asmenis pagal vairavimo įpročius ir buvimo vietos duomenis.
Kas pelnosi iš jūsų vairavimo duomenų?
Duomenų tarpininkai, tokie kaip „LexisNexis Risk Solutions“ ir „Arity“ („Allstate“ dukterinė įmonė), atlieka svarbų vaidmenį apdorojant ir platinant vairavimo duomenis. Šios bendrovės bendradarbiauja su automobilių gamintojais ir draudimo paslaugų teikėjais, kad sukurtų vairuotojų balus, panašius į kredito balus, kuriuos draudikai naudoja įmokoms koreguoti. Net vyriausybinės agentūros naudoja apibendrintus vairavimo duomenis eismo ir miestų planavimo tikslais.
Didžiausią susirūpinimą kelia skaidrumo trūkumas. Automobilių gamintojai retai atskleidžia, kurios įmonės gauna vairuotojų duomenis, todėl vartotojams sunku sužinoti, kas turi prieigą prie jų asmeninės informacijos.
Kaip atsisakyti ir ištrinti savo vairavimo duomenis
Laimei, turite galimybių apriboti arba ištrinti automobilio renkamus duomenis. Keliose valstijose, įskaitant Kaliforniją ir Koloradą, priimti įstatymai, leidžiantys vartotojams atsisakyti duomenų rinkimo. Jei norite susigrąžinti savo duomenų kontrolę, štai ką galite padaryti:
- Pateikti „Teisės atsisakyti“ prašymą
- Apsilankykite savo automobilio gamintojo svetainėje ir raskite privatumo skiltį. Dauguma gamintojų turi internetines formas, kuriose galite atsisakyti duomenų rinkimo ir dalijimosi su trečiosiomis šalimis.
- Apribokite duomenų naudojimą per automobilio mobiliąją programėlę
- Daugelis automobilių gamintojų siūlo mobiliąją programėlę, prijungtą prie jūsų automobilio. Eikite į privatumo nustatymus ir išjunkite duomenų bendrinimo funkcijas.
- Prašymas ištrinti jūsų duomenis
- Kai kurie gamintojai leidžia prašyti ištrinti surinktus duomenis. Tačiau turėkite omenyje, kad duomenų rinkimo atsisakymas gali apriboti tam tikras funkcijas, pavyzdžiui, pagalbos kelyje ar avarijos aptikimo funkciją.
Kas toliau?
Kadangi susirūpinimas dėl duomenų privatumo didėja, reguliavimo institucijos gali reikalauti griežtesnių taisyklių, kaip automobilių gamintojai tvarko vairuotojų duomenis. Neseniai „General Motors“ paskirta nuobauda gali būti pirmas žingsnis link svarbesnių pokyčių pramonėje. Tačiau, kol nėra griežtesnių vartotojų apsaugos priemonių, vairuotojai patys turi imtis veiksmų, kad apsaugotų savo asmeninę informaciją.
Ar norėtumėte iškeisti patogumą į privatumą ir išjungti duomenų bendrinimo funkcijas savo automobilyje? Praneškite mums savo mintis komentaruose!