Kasmet į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų įvežama daug automobilių. Priežastys paprastos – patraukli kaina, didelis modelių pasirinkimas ir galimybė įsigyti transporto priemonių, kurių nėra Europos prekybos salonuose. Tačiau po šiais privalumais slypi nerimą kelianti tiesa: didelė dalis šių automobilių pateko į avarijas.
Remiantis 2024 m. autoDNA statistiniais duomenimis, net 71,6 % į Lietuvą importuojamų JAV transporto priemonių turi tam tikrų kėbulo pažeidimų. Kai kuriais atvejais tai reiškia nedidelius įbrėžimus ir įlenkimus, tačiau kitais atvejais – didelius konstrukcijos pažeidimus, kurie gali kelti pavojų saugumui.
Paslėptos išlaidos: Ką pirkėjai turi žinoti
Nors iš pradžių gali atrodyti, kad pirkti automobilį iš JAV yra geras pasiūlymas, pirkėjai dažnai neįvertina paslėptų išlaidų:
- Muitai ir PVM – Automobilio importas į Lietuvą apmokestinamas 10 proc. muito mokesčiu ir 21 proc. PVM (jei automobilis importuojamas per Lietuvos uostus).
- Techniniai pakeitimai – JAV automobiliams reikia atlikti apšvietimo sistemos ir išmetamųjų teršalų atitikties pakeitimus, kurie gali padidinti bendrą kainą tūkstančiais eurų.
- Draudimo ir registracijos problemos – kai kurios avarijose apgadintos transporto priemonės gali susidurti su sunkumais registracijos proceso metu.
Dažna žala: Į ką atkreipti dėmesį?
„AutoDNA“ praneša, kad dauguma žalų, padarytų JAV importuojamiems automobiliams, priskiriamos trims pagrindinėms kategorijoms:
- Priekinės dalies apgadinimai – dažnai atsiranda dėl priekinių susidūrimų.
- Galinės dalies pažeidimai – gali rodyti, kad praeityje įvyko eismo įvykis, kurio metu buvo pažeistas konstrukcijos vientisumas.
- Šoninio smūgio apgadinimai – dažniau pasitaikantys tokių markių kaip „Toyota“ ir „Volkswagen“ automobiliams, o dažniausi apgadinimai – kairėje pusėje.
Be to, bet kokia kaina reikėtų vengti potvynio apgadintų automobilių iš JAV, nes dėl vandens poveikio gali atsirasti paslėptų elektros ir mechaninių gedimų.
Ar kai kurios JAV importuojamos transporto priemonės yra vogtos?
Kita nerimą kelianti problema – vogtų transporto priemonių importas. Tokios aukščiausios klasės markės, kaip BMW, „Mercedes-Benz“ ir „Audi“, yra dažnas JAV automobilių vagių taikinys.
Ar verta rizikuoti?
Nors JAV automobilių rinka siūlo konkurencingas kainas, Lietuvos pirkėjai, prieš įsigydami automobilį, turi pasverti riziką. Išsamus automobilio istorijos patikrinimas, naudojimasis patikimomis importo paslaugomis ir paslėptų išlaidų numatymas biudžete yra svarbiausi žingsniai siekiant išvengti galimų finansinių spąstų.
Ar svarstytumėte galimybę pirkti automobilį iš JAV? O gal jau tai padarėte? Pasidalykite savo patirtimi žemiau esančiuose komentaruose!