Pagrindinis kelių policijos vaidmuo – užtikrinti eismo saugumą keliuose ir sąžiningai vykdyti taisykles. Deja, kai kurie pareigūnai taiko abejotiną taktiką, kad dirbtinai padidintų užregistruotų pažeidimų skaičių. Vairuotojai turi atpažinti šias provokacijas, kad išvengtų nereikalingų baudų ir apsaugotų savo teises. Pateikiame keturias dažniausiai pasitaikančias gudrybes, į kurias atkreipia dėmesį teisės ekspertai:
1. Vairuotojų stabdymas draudžiamose vietose
Viena iš dažnai taikomų taktikų yra nurodymas vairuotojams sustoti vietose, kuriose sustoti ar stovėti draudžiama. Vairuotojai, vykdantys pareigūno nurodymus, rizikuoja iš karto po to būti nubausti pinigine bauda. Norėdami tam pasipriešinti, vairuotojai turėtų fiksuoti bendravimą prietaisų skydelio vaizdo kamera arba saugiai važiuoti toliau į leidžiamą teritoriją, įjungę avarinius žibintus ir aiškiai nurodydami, kad laikosi kelių eismo taisyklių.

2. Tyčinis biurokratinis vėlavimas
Policija gali sąmoningai pratęsti dokumentų patikrinimus, ypač piko metu arba kai vairuotojai akivaizdžiai skuba. Šia taktika siekiama suerzinti vairuotojus, kad jie pripažintų kaltę ir greitai sumokėtų baudas, taip pagreitinant procesą. Vairuotojai turėtų išlikti ramūs, nepasiduoti spaudimui ir mandagiai priminti pareigūnui apie pagrįstus patikrinimo terminus.

3. Įvedantys klausimai
Kai kurie pareigūnai naudoja manipuliacinius apklausos metodus, kad priverstų vairuotojus netyčia save apkaltinti. Pavyzdžiui, tokiais klausimais, kaip „Kodėl pažeidžiate kelių eismo taisykles?“ arba „Ar vakar daug gėrėte?“, siekiama suklaidinti arba sutrikdyti vairuotojus. Vairuotojai turėtų atsakyti ramiai, aiškiai ir glaustai, nepateikdami jokių nereikalingų detalių. Jei be pakankamo pagrindo prašoma pasitikrinti blaivumą, prašykite, kad dalyvautų nešališki liudytojai, ir reikalaukite laikytis tinkamų procedūrų.
4. Slapti patruliai ir netikėti sustabdymai
Nepaisant taisyklių, draudžiančių paslėptus patrulius, kai kurie pareigūnai ir toliau slepia savo buvimą, kad užkluptų vairuotojus netikėtai. Pareigūnai gali staiga pasirodyti, norėdami išgąsdinti vairuotojus, kad šie prisipažintų padarę pažeidimus arba elgtųsi nervingai. Vairuotojai turi prisiminti, kad visi policijos veiksmai turi būti skaidrūs ir teisėti. Reikalaukite parodyti tariamo pažeidimo įrodymus ir visada įrašinėkite bendravimą prietaisų skydelio vaizdo kamera.
Kaip apsisaugoti
Kad išvengtumėte nepagrįstų baudų, laikykitės šių svarbiausių rekomendacijų:
- Visada griežtai laikykitės kelių eismo taisyklių ir būkite budrūs.
- Naudokite prietaisų vaizdo kamerą, kad aiškiai užfiksuotumėte eismo įvykius.
- Supraskite ir užtikrintai ginkite savo teises.
- Išlaikykite ramų ir mandagų bendravimą, neleisdami manipuliuoti.
Jei susidūrėte su neteisėtais policijos veiksmais, nedelsdami kreipkitės į Nacionalinės policijos karštąją liniją 0 800 50 02 02, kreipkitės į Vidaus saugumo departamentą arba pateikite skundą skubios pagalbos numeriu 102.
Atminkite, kad informuotumas ir tvirtumas dėl savo teisių yra geriausia gynyba nuo nesąžiningų baudų ir provokacijų.
Ar esate susidūrę su panašiomis kelių policijos provokacijomis? Pasidalykite savo patirtimi ir patarimais toliau esančiuose komentaruose!