Nors degalų kainos Lietuvoje toliau mažėja, pagrindiniai energijos ištekliai, tokie kaip gamtinės dujos, žalia nafta ir biokuras, brangsta. Šis energijos rinkos paradoksas atskleidžia gilesnes tendencijas, turinčias tiek vietinės, tiek pasaulinės reikšmės.
Kuro kainos mažėja visose Baltijos šalyse
Per pastarąją savaitę benzino kainos Lietuvoje sumažėjo 1,3 %, o dyzelinas atpigo 1,2 %. Tarp Baltijos šalių dabar Lietuvoje vidutinės benzino kainos yra mažiausios, o dyzelinas pigiausias Estijoje.
Visur kitur vidutinės benzino kainos Baltijos šalyse ir Vokietijoje sumažėjo nuo 0,8 iki 2,8 %. Lenkijoje kainos išliko nepakitusios. Dyzelino kainos visame regione sumažėjo labiau – nuo 0,9 % iki 11 %.
Kaip Lietuva atrodo Europos Sąjungoje
- Benzinas 12,7 % pigesnis už ES vidurkį.
- Dyzelinas yra 4,9 % pigesnis už ES vidurkį.
- Vidutinis dyzelino ir benzino kainų skirtumas Lietuvoje yra 0,016 euro už litrą.
Nieftas brangsta nepaisant mažesnės paklausos prognozių
Brent rūšies nafta per savaitę pabrango 5,5 % – nuo 62,1 iki 65,5 JAV dolerio už barelį. Nors ši kaina vis dar mažesnė už praėjusių metų tuo pačiu metu buvusią kainą (83,3 euro už MWh), ji atspindi atsinaujinusį rinkos nepastovumą.
Prognozės ir pasaulinis kontekstas
Pagal dabartines prognozes „Brent“ kaina gali svyruoti nuo 64 iki 65 JAV dolerių už barelį, t. y. 1 JAV doleriu daugiau, nei tikėtasi anksčiau.
„Nepaisant didėjančių elektromobilių pardavimų ir lėtėjančios pasaulinės paklausos, dėl ribotos pasiūlos ir geopolitinės rizikos naftos kainos laikosi aukštai“, – sako energetikos rinkos analitikas Tomas Petrauskas.
Gamtinės dujos: kainos kyla, vartojimas mažėja
Olandijos TTF prekybos centre gamtinių dujų kainos padidėjo 4,2 proc. ir pakilo nuo 33 iki 34,3 euro už MWh. Tai reiškia metinį padidėjimą, nes 2024 m. kainos buvo 30,4 euro už MWh, o 2023 m. – 35,3 euro.
Lietuvos dujų rinkos svarbiausi įvykiai
- Dujų suvartojimas, palyginti su ankstesne savaite, sumažėjo 31,9 proc. iki 177,7 GWh.
- 568,6 GWh dujų buvo patiekta per Klaipėdos SGD terminalą
- Iš šio kiekio 210,2 GWh buvo eksportuota į Latviją.
- Biogeninių dujų gavyba šiek tiek sumažėjo ir siekė 2,4 GWh.
Pagal ateities sandorius dujų kaina gali išlikti 32-33 EUR/MWh, t. y. maždaug 1 EUR didesnė nei praėjusios savaitės prognozė.
Biodegalai brangsta
Biodegalų kainos Lietuvoje padidėjo 2 % ir dabar siekia 16,08 euro už MWh. Nors jos yra mažesnės nei praėjusiais metais, kai siekė 17,3 euro už MWh, dabartinė augimo tendencija yra pastebima.
Ką tai reiškia vartotojams?
Nors pigesni degalai prie degalinės yra gera žinia vairuotojams, didėjančios išteklių kainos gali turėti įtakos komunalinių paslaugų sąskaitoms ir pramonės išlaidoms. Dujų naudojimo sumažėjimas rodo sumažėjusią pramonės veiklą arba padidėjusį efektyvumą – bet taip pat išryškina ekonominį neapibrėžtumą.
„Stiprios degalų kainos Lietuvoje yra trumpalaikis privalumas, tačiau mūsų priklausomybė nuo importuojamų išteklių ir tarptautinių rinkų išlieka pagrindiniu pažeidžiamumu“, – aiškina energetikos politikos ekspertė Rūta Noreikaitė.
Energijos rinkos išlieka nestabilios. Lietuvoje degalų kainos yra mažesnės nei vidutinės, tačiau didėjančios gamtinių dujų, naftos ir biokuro kainos netrukus gali paveikti ir namų ūkius, ir įmones. Kadangi ES toliau siekia energetinės nepriklausomybės ir švarios energijos, ateinantys mėnesiai bus labai svarbūs siekiant subalansuoti įperkamumą ir tvarumą.
Kokia jūsų nuomonė apie energijos kainų tendencijas? Pasidalykite savo nuomone komentaruose arba prisijunkite prie pokalbio socialiniuose tinkluose!