Nuo šios savaitės iki rugpjūčio pabaigos Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai Panevėžyje pradės vykdyti transporto priemonių išmetamų teršalų kiekio matavimo patikrinimus. Pirminės operacijos vyks Panevėžio miesto ribose, kur pareigūnai stabdys lengvuosius automobilius, sunkvežimius ir autobusus. Vėliau šios pastangos bus plečiamos į kitus regionus ir planuojama jas tęsti iki spalio pabaigos. Sekite informaciją apie atliekamus taršos patikros reidus mūsų „Facebook“ grupėje „Taršos patikros reidas“.
Dėmesys išmetamųjų teršalų standartams: Kas bus matuojama?
Šių patikrinimų metu aplinkosaugos pareigūnai įvertins, ar anglies monoksido (benzininius variklius turinčių transporto priemonių) ir dūmingumo (dyzelinių transporto priemonių) rodikliai atitinka nustatytas išmetamųjų teršalų ribas. Šia iniciatyva siekiama užtikrinti, kad Lietuvos keliais važinėjančios transporto priemonės atitiktų teisės aktuose nustatytas aplinkosaugos normas.
Nauji reglamentai ir baudos: Ką vairuotojai turėtų žinoti
Neseniai įsigaliojus Administracinių pažeidimų kodekso pakeitimams, pareigūnams suteikta teisė pirmą kartą pažeidusiems teisės aktus, kurių transporto priemonės viršija išmetamųjų teršalų ribas, skirti įspėjimus, o ne baudas. Šis pakeitimas yra platesnių pastangų skatinti laikytis reikalavimų dalis, kartu suteikiant vairuotojams galimybę ištaisyti problemą prieš taikant griežtesnes nuobaudas.
Transporto priemonių tikrinimo procedūrų pakeitimai
Nuo rugpjūčio 1 d. Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus įvestos naujos taisyklės suteikia vairuotojams papildomo laiko išspręsti visus klausimus, susijusius su jų transporto priemonės technine apžiūra. Pagal atnaujintas taisykles, transporto priemonės techninės apžiūros sertifikatas nustos galioti praėjus septynioms darbo dienoms po techninės apžiūros ataskaitos išdavimo. Tačiau nustačius skysčių nuotėkį, pažymėjimas bus nedelsiant panaikinamas, o transporto priemonę bus draudžiama eksploatuoti kelyje.
Septynių dienų laikotarpis skirtas tam, kad transporto priemonių savininkai ar naudotojai turėtų pakankamai laiko suremontuoti savo transporto priemones ir atlikti pakartotinę patikrą. Jei per šį laikotarpį pakartotinė patikra nebus atlikta ir nebus patvirtinta, kad išmetamųjų teršalų kiekis neviršija leistinų ribų, techninės apžiūros liudijimas bus anuliuotas.
Pagrindiniai punktai vairuotojams per išmetamųjų teršalų patikras
Aplinkosaugos pareigūnams sustabdžius vairuotoją išmetamųjų teršalų kontrolei, jis gali būti tikras, kad jo asmeniniai daiktai transporto priemonėje nebus tikrinami. Pareigūnai apžiūrės transporto priemonę tik tuo atveju, jei kils pagrįstų įtarimų, kad ji susijusi su neteisėta veikla, pavyzdžiui, brakonieriavimu ar neleistina žvejyba.
Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad šie patikrinimai bus atliekami tik šviesiu paros metu. Išsamesnės informacijos apie transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekį ir tikrinimo procesą vairuotojai raginami susipažinti su departamento parengtomis gairėmis.
Aplinkosaugos pareigūnų ir jų transporto priemonių identifikavimas
Atpažinti aplinkosaugos pareigūnus kelyje turėtų būti paprasta. Pareigūnai vilkės tarnybines uniformas su užrašu „Aplinkos apsauga“ ir išsiuvinėtais ženkleliais su užrašu „Lietuvos aplinkos apsauga“. Paprašius, jie taip pat pateiks tarnybinius pažymėjimus.
Pareigūnai paprastai dirba poromis ir šviesiu paros metu stabdo transporto priemones naudodami šviečiančią eismo kontrolės lazdą arba skersai važiavimo krypties pastatytą šviesą atspindintį diską su raudonu atšvaitu. Taip pat jie gali nurodyti vairuotojams sustoti naudodami garsiakalbį arba įjungdami patrulinės transporto priemonės mėlynus žibintus. Papildomos informacijos apie tai, kaip atpažinti šiuos pareigūnus ir jų transporto priemones, rasite čia.
Būdami informuoti ir laikydamiesi šių naujų taisyklių, vairuotojai gali prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ir užtikrinti sklandesnį važiavimą kelyje.