Liepos 12 dieną Vilniaus ir aplinkiniuose rajonuose užfiksuotas neįprastai didelis neblaivių vairuotojų skaičius. Kelių promilių girtumas, avarijos ir sulaikymai – viskas vienos dienos laikotarpiu. Policija pradėjo ikiteisminius tyrimus pagal LR BK 281¹ str. 1 d., o visuomenė klausia – kas vyksta mūsų keliuose?
7 girti vairuotojai per vieną dieną: pavojus viršija ribas
Policijos duomenimis, vien liepos 12-ąją užfiksuoti mažiausiai septyni neblaivūs vairuotojai Vilniuje, Trakuose, Kupiškyje ir Švenčionyse. Dalis jų vairavo su 3 ir daugiau promilių alkoholio – tai kelia rimtą grėsmę visų eismo dalyvių saugumui.
Įvykiai ir faktai: nuo Trakų iki Švenčionių
- Trakų r., Rubežiaus k.: 2000 m. gimęs vyras vairavo „VW Golf“ su 1,67 prom.
- Vilnius, Kareivių g.: 1991 m. gimusi moteris vairavo „Opel“ su 2,49 prom.
- Vilnius, Rygos g.: „Škoda Superb“ vairuotojas (g. 1988 m.) su 3,26 prom. kliudė „Toyota“.
- Vilniaus r., Bendoriai: Keturratis motociklas „LinhaI“ vairuotas neblaivaus (3,09 prom.) vyro susidūrė su automobiliu.
- Švenčionių r., Jašiūnai: 1987 m. gimęs vyras vairavo BMW X5 su 1,90 prom.
- Vilnius, Asanavičiūtės g.: 1996 m. gimęs vyras vairavo „Audi A3“ su 2,81 prom.
- Kupiškio r.: Lietuvos kariuomenės karys (g. 2002 m.) vairavo „Audi A6“ su 0,61 prom. – surašytas protokolas pagal ANK 422 str. 5 d.
Teisinės pasekmės: ikiteisminiai tyrimai ir protokolai
Visiems pažeidėjams pradėti ikiteisminiai tyrimai pagal LR BK 281¹ str. 1 d., kuris numato baudžiamąją atsakomybę už transporto priemonės vairavimą esant neblaiviam. Tai gali baigtis piniginėmis baudomis, teisės vairuoti atėmimu ar net laisvės atėmimu.
Ekspertas: „Vien bausmių nepakanka“
Kaip pažymi kelių policijos pareigūnas, kuris nenorėjo būti įvardytas: „Matome, kad net ir griežtos sankcijos ne visada atgraso nuo sėdimo už vairo išgėrus. Būtina stiprinti prevenciją ir kontrolės priemones, ypač savaitgaliais.“
Karys prie vairo – papildomi iššūkiai gynybos struktūroms
Vienas atvejis sulaukė ypač daug dėmesio – neblaivus Lietuvos kariuomenės karys, vairavęs ne tarnybos metu. Nors girtumas nepasiekė baudžiamosios ribos, tai kelia klausimų dėl disciplinos ir karių elgesio ne tarnybos metu.
Geografinis mastas: ne tik didmiesčiai
Incidentai užfiksuoti ne tik Vilniuje, bet ir Trakų, Švenčionių, Vilniaus bei Kupiškio rajonuose. Tai rodo, kad problema apima ne tik miestus, bet ir kaimiškas vietoves – prevencija būtina visur.
Išvada: ar tai signalas keisti strategiją?
Liepos 12-osios įvykiai parodė, kad būtina dar labiau sustiprinti ne tik policijos kontrolę, bet ir švietimą apie alkoholio keliamą pavojų kelyje. Vairuotojų elgsena rodo, jog problema gilesnė nei vien baudos ar teistumas.
Kaip manote jūs? Ar pakanka dabartinių priemonių? Pasidalinkite savo nuomone komentaruose!