Taip, tai tikra – mėlynas STOP ženklas egzistuoja! Tačiau nesitikėkite, kad tokį pamatysite Lietuvoje ar bet kurioje kitoje Europos šalyje. Šį unikalų kelio ženklą galima rasti tik vienoje vietoje Žemėje, o norint jį pasiekti, reikia nukeliauti daugiau nei 12 000 kilometrų.
Mėlynas STOP ženklas: retas kelio ženklas
Šis išskirtinis STOP ženklas naudojamas jauniausiose iš 50 JAV valstijų: Havajuose. Įvairiose Havajų salų vietose išsibarstęs mėlynas STOP ženklas netikėtai papildo gerai pažįstamą raudoną versiją. Tačiau oficialiuose keliuose tradiciniai raudoni ženklai išlieka standartiniai. Taigi, kokia yra mėlynosios versijos istorija?
Praktinis teisinės problemos sprendimas
Mėlynasis STOP ženklas atsirado kaip Havajų eismo taisyklių teisinės keistenybės sprendimas. Pasak laikraščio „Honolulu Star-Advertiser”, kelio ženklus, signalus ar eismo kontrolės įrenginius gali įrengti tik įgaliotos valstybės institucijos. Privatiems asmenims ar įmonėms tai daryti draudžiama. Dėl šio reglamentavimo kilo problemų tokiose vietose kaip automobilių stovėjimo aikštelės prie parduotuvių, kur eismo kontrolės ženklai vis tiek buvo būtini.
Vietos gyventojai patvirtino mėlynus STOP ženklus, kad neoficialius ženklus atskirtų nuo valstybės įrengtų ženklų. Įdomu tai, kad šie mėlyni ženklai nėra teisiškai privalomi. Tačiau jie tapo tokie plačiai atpažįstami ir gerbiami vairuotojų, kad veikia taip pat, kaip ir jų raudonieji atitikmenys.
STOP ženklai JAV ne visada buvo raudoni
Vairuotojus stebina ne tik mėlyni ženklai – istoriškai STOP ženklai JAV ne visada buvo raudoni. Iki 1954 m. daugelis ženklų buvo geltoni. Priežastis? Gamintojams sunkiai sekėsi gaminti atspindinčius raudonus pigmentus. Buvo pasirinkta geltona spalva, nes ją buvo lengviau pagaminti ir ji buvo matoma esant silpnam apšvietimui. Technologijai pažengus į priekį ir pradėjus gaminti patvarius atspindinčius raudonus pigmentus, gerai pažįstami raudoni STOP ženklai palaipsniui pakeitė geltonus pirmtakus.
Kai kitą kartą būsite Havajuose, atkreipkite dėmesį į šiuos retus mėlynus STOP ženklus – keistą, bet funkcionalų vietos išradingumo pavyzdį!