Gegužės 21-23 d. Lietuvoje vyks pirmoji Europos kelių policijos tinklo (ROADPOL) vykdoma Europos masto mikromobilumo kontrolės iniciatyva. Operacija, pavadinta „2 ratai“, bus nukreipta prieš elektrinius paspirtukus, dviračius (tiek elektrinius, tiek su varikliu), mopedus ir motociklus – tai svarbus žingsnis skatinant eismo saugumą visoje ES.
Kodėl ši iniciatyva svarbi
Dėl didėjančio mikromobiliųjų transporto priemonių populiarumo Europos miestuose padaugėjo kelių eismo taisyklių pažeidimų ir eismo įvykių, kuriuose nukenčia pažeidžiami eismo dalyviai. ROADPOL iniciatyva siekiama didinti informuotumą, skatinti atsakingą elgesį ir nuosekliau vykdyti galiojančius kelių eismo įstatymus.
- Skatina saugų dviračių, el. paspirtukų ir mopedų naudojimą
- Sumažina eismo įvykių, kuriuose dalyvauja mikroautomobiliai, riziką
- Skatina visų eismo dalyvių tarpusavio pagarbą
Pagrindinės sritys Lietuvoje
Policijos padaliniai visose Lietuvos apskrityse, padedami savanorių, atsargos pareigūnų ir Lietuvos šaulių sąjungos narių, sutelks dėmesį į pagrindines viešąsias vietas ir padidintos rizikos zonas, pavyzdžiui, mokyklas ir miestų centrus.
Tiksliniai elgesio patikrinimai
- Nepilnamečių motociklininkų šalmų naudojimas ir vairuotojo pažymėjimų išdavimas
- Greičio laikymasis – maks. 20 km/val. greitis ir 7 km/val. greitis šalia pėsčiųjų
- Kelio ženklų laikymasis ir eismo juostų drausmė
- Neteisėtas važiavimas per pėsčiųjų perėjas
Specialus dėmesys pristatomųjų automobilių vairuotojams ir vairuotojams
Elektriniais paspirtukais ir dviračiais plačiai naudojasi maisto pristatymo kurjeriai, ypač didesniuose miestuose ir kurortuose. Policija stebės jų elgesį kelyje, įrangos būklę ir taisyklių laikymąsi.
Be to, pareigūnai vertins, kaip automobilių vairuotojai bendrauja su dviratininkais ir kitais pažeidžiamais eismo dalyviais – užtikrins, kad jie laikytųsi saugaus atstumo, prireikus duotų kelią ir atsakingai elgtųsi bendrose eismo erdvėse.
Ką tai reiškia Lietuvos eismo dalyviams
Šis momentas Lietuvai yra labai svarbus ir atitinka platesnes ES pastangas didinti eismo saugą. Valdžios institucijos tikisi, kad ši kampanija padidins visuomenės informuotumą ir paskatins ilgalaikius elgesio keliuose pokyčius.
Kokia jūsų nuomonė? Ar tokia mikromobilių kontrolė Lietuvoje turėtų tapti įprasta? Pasidalykite savo nuomone komentaruose arba prisijunkite prie diskusijos socialiniuose tinkluose.