„Henley & Partner“ paskelbė naujausią „Henley Passport Index“sssssss versiją – pasaulinį pasų stiprumo reitingą, pagrįstą Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) duomenimis, kuriame vertinami viso pasaulio dokumentai pagal jų turėtojams suteikiamą keliavimo laisvę.
Singapūras turi stipriausią pasą pasaulyje
Paskelbti pirmojo šių metų pasaulinio pasų stiprumo reitingo „Henley Passport Index“ rezultatai. Tai vienas iš kelių finansų įmonių sukurtų indeksų, skirtų pasaulio pasams reitinguoti – kitas prestižinis ir visus metus realiuoju laiku atnaujinamas indeksas yra, pavyzdžiui, „Arton Capital Passport Index“, kuriame atsižvelgiama į 193 JT valstybių narių ir šešių teritorijų (Taivano, Makao, Honkongo, Kosovo, Palestinos teritorijų ir Vatikano) pasus.
Remiantis naujausiais duomenimis, stipriausiu pasu gali pasigirti Singapūras, kurio piliečiai be vizų gali keliauti net į 195 iš 227 pasaulio šalių. Antroje vietoje yra Japonija, kuri be vizų gali vykti į 193 šalis – tai ji pasiekė pirmą kartą po Kovid-19 pandemijos apribojimų sugrąžinusi bevizį režimą į kaimyninę Kiniją.
Can you guess who holds the world’s most powerful passport?
— IATA (@IATA) January 8, 2025
Stipriausi pasaulyje pasai. Lietuva su 185 šalimis
ES valstybės narės: Prancūzija, Vokietija, Italija ir Ispanija, taip pat Suomija ir Pietų Korėja užima trečiąją vietą pagal bevizio režimo galimybes į 192 šalis. Ketvirtoje vietoje atsidūrė net septynios ES šalys, o tai rodo Šengeno erdvės, kurioje laisvai judėti gali daugiau kaip 425 mln. Sąjungos piliečių, svarbą.
Tai: Airija, Austrija, Danija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija ir Švedija, kurios be vizų gali vykti į 191 šalį. Penktoje vietoje yra Belgija, Naujoji Zelandija, Portugalija, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė, kurios be vizų gali keliauti į 190 šalių. O kaip su Lietuva?
Mūsų šalis jau yra užėmusi 10 vietą kartu su Latvija, Slovėnija, Jungtiniais Arabų Emyratais, suteikiančią galimybę be vizų vykti į 185 šalis.
Silpniausi pasaulio pasai
Kitame reitingo gale, 106 vietoje, yra Afganistanas, kuriam bevizis režimas taikomas tik į 26 šalis, o nuo praėjusių metų jis prarado dar dvi pozicijas. 105 ir 104 vietas užima Sirija ir Irakas, į kuriuos galima vykti atitinkamai 27 ir 31 kryptimi. Tai reiškia, kad atotrūkis tarp reitingo viršuje ir apačioje esančių piliečių keliavimo laisvės dar niekada nebuvo toks didelis.
Reikia iš esmės peržiūrėti pačią pilietybės ir gimimo loterijos sampratą, ypač kai kyla temperatūra, dažnėja stichinės nelaimės, dėl kurių bendruomenės perkeliamos ir jų aplinka tampa netinkama gyventi. Tuo pat metu politinis nestabilumas ir ginkluoti konfliktai įvairiuose regionuose verčia daugybę žmonių palikti savo namus ieškant saugumo ir prieglobsčio. – pranešime spaudai komentuoja „Henley & Partners“ pirmininkas Christianas H. Kaelinas.
Taip pat verta paminėti, kad per pastarąjį dešimtmetį tik 22 iš 199 pasaulio pasų reitingas sumažėjo, tačiau sąrašo viršuje buvo keletas netikėtų šalių. Venesuela užėmė 1-ąją vietą pagal didžiausią kritimą, po jos sekė Jungtinės Valstijos, kurios iš 2-osios vietos nukrito į 9-ąją.
Galingiausi 2025 m. pasai:
- Singapūras (195 kryptys)
- Japonija (193)
- Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija, Suomija, Pietų Korėja (192)
- Austrija, Danija, Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Švedija, Norvegija (191)
- Belgija, Naujoji Zelandija, Portugalija, Šveicarija, Jungtinė Karalystė (190)
- Graikija, Australija (189)
- Kanada, Lenkija, Malta (188)
- Vengrija, Čekija (187)
- Estija, Jungtinės Amerikos Valstijos (186)
- Lietuva, Latvija, Slovėnija, Jungtiniai Arabų Emyratai (185)