Šiandien pasaulyje yra 195 oficialiai pripažintos šalys. Šios valstybės yra pažymėtos žemėlapiuose, turi apibrėžtas sienas, išduoda pasus ir turi pripažintą statusą tarptautinėje bendruomenėje. Bet ar žinojote, kad yra šalių, kurių oficialiuose žemėlapiuose nėra? Tai vadinamosios nepripažintos valstybės.
Kas daro šalį „valstybe“?
Apibrėžti šalį yra sudėtingiau, nei atrodo. Kad valstybė egzistuotų, paprastai pripažįstami tam tikri pagrindiniai elementai:
- Teritorija – suvereni apibrėžtos teritorijos kontrolė.
- Gyventojai – su valstybe susijusių žmonių grupė.
- Vyriausybė – vidaus ir išorės reikalus tvarkanti institucija.
Be to, labai svarbus yra tarptautinis pripažinimas. Be kitų šalių pripažinimo net ir visiškai funkcionuojanti valstybė gali būti laikoma neteisėta. Dėl to nepripažintos valstybės ir iš dalies pripažintos valstybės atsiduria unikalioje padėtyje.
Valstybės pripažinimo tipai
Šalys, kurių statusas ginčijamas, skirstomos į kelias kategorijas:
- Pripažintos valstybės be visiško pripažinimo
Pavyzdžiai:
Izraelis (nepripažįstamas 29 šalių, daugiausia Artimuosiuose Rytuose)
Kinija (nepripažįsta 11 valstybių, įskaitant Vatikaną)
Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja (abipusis nepripažinimas ir ginčai su kaimyninėmis šalimis) - Iš dalies pripažintos valstybės
Šios šalys yra:
Kosovas (pripažino 105 iš 193 JT narių)
Taivanas (Kinijos Respublika) (oficialiai nepripažinta dėl Kinijos pasipriešinimo)
Abchazija ir Pietų Osetija (pripažino Rusija ir kelios sąjungininkės) - Nepripažintos valstybės
Šie dariniai pretenduoja į nepriklausomybę, tačiau nėra pripažinti nė vienos JT valstybės narės:
Padniestrė (Pridnestrovo Moldavijos Respublika): Atsiskyręs Moldovos regionas, glaudžiai susijęs su Rusija.
Somalilandas: Savarankiškai pasiskelbusi respublika, nuo 1990-ųjų veikianti nepriklausomai nuo Somalio.
Nepripažintos valstybės iššūkiai
Gyvenimas nepripažintoje valstybėje susijęs su dideliais iššūkiais:
- Tarptautinė izoliacija
Piliečiai dažnai susiduria su kelionių apribojimais. Pavyzdžiui, Padniestrės pasai negalioja tarptautiniu mastu, todėl gyventojai priversti naudotis kaimyninių šalių, pavyzdžiui, Moldovos ar Rusijos, dokumentais. - Ekonominiai sunkumai
Nepripažintos valstybės, neturinčios tarptautinių prekybos susitarimų ar pagalbos, dažnai pasikliauja vietos oligarchais ar neoficialia ekonomika. Padniestrėje didžiąją ekonomikos dalį valdo korporacija „Sheriff“, kontroliuojanti įvairias pramonės šakas – nuo degalų iki mažmeninės prekybos. - Nestabilus valdymas
Politinės sistemos šiuose regionuose gali būti nestabilios. Somalilande veikia demokratinė vyriausybė, tačiau jis nuolat susiduria su įtampa su Somaliu, todėl jo stabilumas yra nepatikimas.
Įdomus Padniestrės ir Somalilando atvejis
Abu regionai iliustruoja nepripažintų valstybių sudėtingumą:
- Padniestrė paskelbė nepriklausomybę žlugus Sovietų Sąjungai ir siekė išlikti su Rusija. Nepaisant dešimtmečius trukusios autonominės veiklos, ją pripažino tik kitos nepripažintos valstybės, pavyzdžiui, Abchazija.
- Somalilande buvo surengti demokratiniai rinkimai ir įvestas veiksmingas valdymas. Vis dėlto jis tebėra nepripažintas daugiausia dėl Somalio prieštaravimų ir geopolitinių Afrikos sienų keitimo pasekmių.
Nepripažintos valstybės išryškina suvereniteto ir tarptautinės politikos sudėtingumą. Nors jos dažnai veikia kaip faktinės valstybės, dėl nepripažinimo jos atsiduria pavojingoje padėtyje tiek politiniu, tiek ekonominiu požiūriu. Šių regionų supratimas padeda suprasti sudėtingą pasaulinės diplomatijos tinklą ir vykstančią kovą dėl nacionalinio identiteto.