Masačusetso technologijos instituto inžinieriai sukūrė specialios rūšies biologiškai skaidų plastiką, kad galėtume atsikratyti mikroplastiko.
Kas yra mikroplastikas?
Šiandien mikroplastiko galime rasti visur. Keptuvėse, debesyse virš mūsų galvų ar net… mūsų smegenyse. Tačiau sunku, kad jo nebūtų visur, kai jis jau yra svarbi kasdienių dalykų, pavyzdžiui, kosmetikos ir ploviklių, sudedamoji dalis. Jau nekalbant apie tai, kad mikroplastikas mus užplūsta dėl paties plastiko skilimo.
Dėl tokio mikroplastiko visur paplitimo jis reguliariai patenka į mūsų organizmą, pavyzdžiui, su maistu ir gėrimais. Mokslininkų teigimu, apsinuodijimas mikroplastu gali būti realus reiškinys. Tiesą sakant, šiuo metu nežinome, kiek mikroplastiko yra kenksmingas, tačiau įtariama, kad per didelis jo kiekis gali turėti realios įtakos, pavyzdžiui, vėžio išsivystymui. Dėl šios priežasties visame pasaulyje ieškoma įvairių būdų, kaip sumažinti mikroplastiko kiekį.
Biologiškai skaidi medžiaga kovai su mikroplastiku
Masačusetso technologijos instituto (MIT) inžinieriai sukūrė naują biologiškai skaidžią medžiagą, kuri, pasak jų, gali pakeisti plastiko fragmentus, naudojamus daugelyje esamų gaminių. Ši medžiaga yra specialus polimeras, kuris gali suirti nekenkdamas aplinkai.
Pritaikę šių polimerų statybinius blokus, MIT inžinieriai pakoregavo tokias savybes, kaip atsparumas vandeniui ir tvirtumas, ir sukūrė medžiagą, idealiai tinkančią pakeisti mikroplastikus. Naujosios molekulės lengvai tirpsta rūgščioje aplinkoje, pavyzdžiui, skrandyje, todėl jos yra saugios maistui.
Kitas būdas kovai su mikroplastiku?
Naujųjų polimerų kūrėjai užtikrina, kad jie gali būti naudojami, pavyzdžiui, kaip tam tikrų kapsulių apsauginė medžiaga. Bandymų metu taip pat buvo įrodyta, kad polimerai galėtų geriau pakeisti specialius plastikinius rutuliukus, kurių dedama į kai kuriuos ploviklius ar kosmetikos priemones.
Naujasis MIT inžinierių sprendimas yra ankstesnio 2019 m. biologiškai skaidžių medžiagų projekto tęsinys. Tuomet jie sukūrė polimerą, vadinamą BMC, skirtą maistinėms medžiagoms inkapsuliuoti. Tačiau jis ir toliau turėjo būti artimas mikroplastikui, ir Europos Sąjungos institucija jį tokiu pripažino. Naujasis polimeras dar turi praeiti daugybę bandymų, be kita ko, valymo priemonėse.
Tyrimų rezultatai paskelbti žurnale Nature Chemical Engineering.