Rudens ir žiemos laikotarpiu lengviausia užsikrėsti virusine infekcija. Vienas dažniausių ligos simptomų yra karščiavimas. Tokiai organizmo gynybinei reakcijai būdinga pakilusi kūno temperatūra, kurią galime išmatuoti termometru. Pasirodo, kad nukrypimas nuo visuotinai priimtos normalios vertės – 36,6 laipsnio Celsijaus – ne visada yra priežastis nerimauti. Tai nėra normali temperatūra kiekvienam žmogui.
Ar 36,6 laipsnio Celsijaus yra normali žmogaus temperatūra? Taip yra ne visada
XIX a. vokiečių gydytojas Carlas Reinholdas Augustas Wunderlichas atliko klinikinės termometrijos ir žmogaus kūno temperatūros tyrimus. Tuo metu mokslininkas nustatė idealią žmogaus temperatūrą, kuri, pasak jo, buvo 36,6 laipsnio Celsijaus. Dėl šios priežasties iki šių dienų daugelis žmonių, atlikdami matavimus, šią vertę laiko normalia.
Tačiau, kaip rodo naujausi tyrimai, normali žmogaus temperatūra gali skirtis priklausomai nuo to, kur ji matuojama arba kokiu paros metu. Apskaičiuota, kad matuojant temperatūrą pažastyje, teisinga temperatūra yra 35,5-37 laipsniai Celsijaus. Ausyje ji yra maždaug 35,4-37,8 laipsnio Celsijaus, burnoje – 36,1-37,5 laipsnio Celsijaus, o išangėje – 34,4-37,8 laipsnio Celsijaus. Individualios vertės gali skirtis priklausomai nuo lyties. Be to, matuojant naktį paprastai gaunami mažesni rezultatai nei dieną.
Svarbu ne tik matavimo vieta. Tam tikromis aplinkybėmis kūno temperatūra gali būti aukštesnė
Įdomu tai, kad kai kuriais atvejais padidėjusi kūno temperatūra ne visada reiškia, kad organizmas kovoja su infekcija. Be kita ko, kūno temperatūra pakyla fizinio aktyvumo metu – kuo intensyvesnė veikla, tuo didesnę vertę matysime termometre. Be to, panašus poveikis gali pasireikšti, kai valgome aštrų maistą (pavyzdžiui, aitriąją papriką) arba sunkiai virškinamą maistą.
Taip pat verta žinoti, kad moters ovuliacijos metu kūno temperatūra gali būti aukštesnė. Tuo metu kūnas gali būti šiltesnis apie 0,15-0,45 laipsnio Celsijaus.
Subfebrili būklė ir karščiavimas. Koks skirtumas?
Virusinės infekcijos sukeltos ligos metu, be kita ko, gali pasireikšti įvairūs simptomai, pavyzdžiui, sloga, kosulys, sinusų skausmas ar galvos skausmas. Neretai juos lydi subfebrili būklė arba karščiavimas. Kokie yra skirtumai?
Subfebrili būklė būna tada, kai kūno temperatūra yra maždaug 37,1-38 laipsnių Celsijaus. Kita vertus, karščiavimas pasireiškia, kai temperatūra viršija 38 laipsnius Celsijaus. Paprastai esant aukštai temperatūrai (viršijančiai 38,6 laipsnio Celsijaus) griebiamės vaistų nuo temperatūros. Jei ją lydi kiti nerimą keliantys simptomai, pavyzdžiui, traukuliai ar sąmonės sutrikimas, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją.