Tikimasi, kad gamyba „Tesla“ elektromobilių gamykloje netoli Berlyno bus atnaujinta ne anksčiau kaip kitą savaitę po to, kai dėl įtariamo padegimo išpuolio gamykla liko be elektros energijos.
Pertrauka truks tol, kol elektros tiekėjas atnaujins tiekimą, antradienį sakė gamyklos vadovas Andre Thierigas. „Nesitikime, kad šią savaitę galėsime atnaujinti gamybą“, – sakė jis. „Tikimės, kad kitos savaitės pradžioje sužinosime, ar galėsime atnaujinti gamybą“.
Bendrovės „Tesla“ vadovas Elonas Muskas (Elon Musk) X sakė: „Tai arba kvailiausi ekoteroristai Žemėje, arba marionetės tų, kurie neturi gerų aplinkosaugos tikslų. „Sustabdyti elektromobilių, o ne iškastiniu kuru varomų transporto priemonių gamybą ist extrem dumm“, – sakė jis, vokiškai sakydamas „labai kvaila“.
„Tesla“ buvo priversta evakuoti gamyklą, kurioje gaminamas „Model Y“ ir kurioje dirba 12 000 žmonių, po to, kai dėl išpuolio užsidegė netoli gamyklos esantis elektros stulpas ir visame regione sutriko elektros energijos tiekimas. Gaisras neišplito į gamyklą.
Taip pat skaitykite: „Vokietijoje paralyžiuota „Tesla“ gamykla. Kai kuriuose Berlyno rajonuose nėra elektros“
Gamyklos darbuotojams liepta likti namuose, kol bus atnaujinta gamyba.
„Esame sukrėsti to, kas šiandien įvyko. Tai jau antrasis tiesioginis išpuolis prieš elektros energijos tiekimą gamyklai, o netoliese esančiame geležinkelyje įvyko trečiasis išpuolis. Esame labai susirūpinę“, – sakė Thierigas.
Jis sakė, kad gamyklai pavyko saugiai atlikti avarinį sustabdymą, kurio metu išlydytas aliuminis buvo išlydytas iš lydymo įrenginių, kol jis nesukietėjo.
Brandenburgo – Vokietijos žemės, kurioje įsikūrusi „Tesla“ gamykla, – ekonomikos ministras Joergas Steinbachas pasmerkė įtariamą išpuolį kaip turintį „terorizmo požymių“ ir palietusį dešimtis tūkstančių žmonių.
„Tai apima ligonines, senelių namus, kur žmonės taip pat gali būti priklausomi nuo deguonies tiekimo ar panašių dalykų, kurie yra paremti elektros energija“, – sakė jis per brifingą prie gamyklos, esančios nedideliame Gruenheidės miestelyje netoli Berlyno.
Brandenburgo policija išsiuntė sraigtasparnius, dronus ir tarnybinius šunis, kad ištirtų, ar gaisras nebuvo sukeltas tyčia. „Pagal tai, kas šiuo metu žinoma, policija įtaria padegimą“, – sakoma policijos pareiškime, kuriame nenurodomi jokie įtariamieji.
Brandenburgo žemėje užfiksuota ankstesnių kraštutinių kairiųjų aktyvistų padegimų, įskaitant 2021 m. gegužės mėn. įvykdytą padegimą „Tesla“ elektros energijos tiekimo aikštelėje Gruenheide.
„Sabotažas“ bendrovėje „Tesla“
Alternatyvioje interneto svetainėje paskelbtame laiške atsakomybę už gaisrą prisiėmė organizacija, pasivadinusi „Volcano Group“. „Šiandien mes sabotavome „Teslą““, – teigė grupė, nenurodydama konkrečių autorių ar tariamų akcijos dalyvių.
Grupė išpuolį apibūdino kaip dovaną, skirtą kovo 8 d. minint Tarptautinę moters dieną. „„Tesla“ vartoja žemę, išteklius, žmones, darbininkus, o mainais kiekvieną savaitę išplukdo 6 000 visureigių, automobilių žudikų ir sunkvežimių monstrų“, – sakoma laiške.
Policija teigė žinanti apie laišką, kuris buvo pasirašytas „Agua De Pau“ – Azorų salose esančio vulkaninio kalno pavadinimu, ir sakė, kad tikrina jo autentiškumą.
„Tesla“ gamykla jau seniai susiduria su nepatenkintų vietos gyventojų ir aplinkosaugos grupių pasipriešinimu. Pirmą kartą apie gamyklos atidarymą paskelbta 2019 m. pabaigoje, tačiau jos atidarymas buvo atidėtas keliems mėnesiams dėl teisinių skundų, kuriuos pateikė grupės, susirūpinusios, kad gamykloje bus sunaudojama per daug vandens ir kils grėsmė vietos laukinei gamtai.
Netoli gamyklos esančiame miške stovyklavo aktyvistai, protestuodami prieš „Tesla“ gamyklų siekį padvigubinti pajėgumus iki 100 gigavatvalandžių baterijų gamybos ir 1 mln. automobilių per metus. Jie pasistatė palapines ir pastatė namus ant medžių, kad sustabdytų elektromobilių gamintojos planus plečiant gamyklą iškirsti apie 140 futbolo aikščių miško ploto.
Viena grupė, pavadinta „Stop Tesla“, atsiribojo nuo gaisro, sakydama, kad nežino, kas ar kas už jį atsakingas, ir kad ji solidarizuojasi su bendrovės darbuotojais ir vietos gyventojais. „Mes naudojame savo kūnus ir medžių namelius, kad pasipriešintume gamyklos plėtrai“, – antradienį sakė grupė. „Mes nekeliame pavojaus žmonių gyvybėms“.
Praėjusį mėnesį vietos gyventojai neįpareigojančiame referendume plačiai atmetė „Tesla“ plėtros planus.
Automobilių gamintoja nori iškirsti apie 100 hektarų (247 akrų) miško, kad galėtų pastatyti krovinių depą, sandėlius ir vaikų darželį. Taip pat buvo gauta pranešimų, kad gamykla į vietos nuotekų sistemą išleidžia daugiau pavojingų medžiagų, nei leidžiama.