Susisiekimo ministerija paskelbė, kad gegužės 1 d. įsigalios Kelių eismo taisyklių (KET) patobulinimai ir paaiškinimai, susiję su mobiliųjų įrenginių naudojimu vairuojant, eismo taisyklėmis gyvenamosiose zonose ir automobilių stovėjimo aikštelėse, vaikų vežimu specialiose automobilinėse kėdutėse ir kitomis eismo situacijomis. Ministerijos parengtiems KET pakeitimams šiandien pritarė Vyriausybė.
Vienas iš svarbiausių punktų – patikslintos išimtys dėl naudojimosi mobiliaisiais įrenginiais vairuojant, įgyvendinant Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, kurios bus pradėtos taikyti nuo 2022 m. spalio mėn. Mobiliuoju telefonu vairuojant galima naudotis tik tuo atveju, jei jis valdomas laisvų rankų įranga ir yra įdėtas į specialų telefono laikiklį. Kita alternatyva – mobilusis telefonas gali būti valdomas laisvų rankų įranga, sumontuota ant vairo, multimedijos sistemos ir pan. Naudotis mobiliuoju telefonu rankomis vairuojant draudžiama, išskyrus atvejus, kai transporto priemonė stovi. Ši išimtis taikoma tik ilgesniam laikui, tačiau netaikoma sustojus spūstyje, degant raudonam šviesoforo signalui, duodant kelią pėstiesiems ir pan.
KET pakeitimais taip pat atnaujinamos eismo taisyklės gyvenamosiose zonose ir automobilių stovėjimo aikštelėse. Dabar draudžiama automobiliams lenkti gyvenamosiose zonose, daugiabučių kiemuose ir automobilių stovėjimo aikštelėse. Be to, siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui, KET aiškiai ir nedviprasmiškai draudžiama stovėti ar sustoti tam skirtoje stovėjimo vietoje, pažymėtoje ženklu „Neįgalusis“ arba neįgaliųjų stovėjimo kortele, kuri skirta tik transporto priemonėms.
Tačiau gyvenamosiose zonose ir automobilių stovėjimo aikštelėse dviratininkai ir pėstieji turės daugiau judėjimo laisvės. Remiantis atnaujintomis Kelių eismo taisyklių taisyklėmis, nebetaikomas reikalavimas dviratininkams gyvenamosiose zonose važiuoti po vieną ir kuo arčiau dešiniojo važiuojamosios dalies krašto. Pėstiesiems leidžiama judėti visoje važiuojamojoje automobilių stovėjimo aikštelių dalyje, tačiau jie neturi trukdyti eismui. Kai yra pėsčiųjų perėja, ja reikia naudotis. Automobilių stovėjimo aikštelėse pėstieji turi pirmumo teisę prieš transporto priemones.
Siekiant išvengti nesusipratimų dviračių takuose, nustatytos išimtys dėl pėsčiųjų eismo dviračių takuose ir juostose. Kelių eismo taisyklėse nustatyta, kad pėstieji gali kirsti dviračių taką ar juostą pereidami į kitą pusę, taip pat jie gali eiti dviračių taku, jei nėra šaligatvio ar pėsčiųjų tako. Šiais atvejais pėstieji turi eiti taip, kad netrukdytų dviračių eismui.
Kelių eismo taisyklių pakeitimais suvienodinti reikalavimai visų rūšių keturračių vairuotojams. Nustatyta, kad ratinio traktoriaus (T3b kategorija), kuris pagamintas pagal keturračio konstrukciją ir neturi kėbulo (kabinos), vairuotojams taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir keturračių vairuotojams: dėvėti šalmą ir vairuoti abiem rankomis, draudžiama važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais, vežti vaikus iki 12 metų.
KET pateikė naują rekomendaciją dėl vaikiškų automobilinių kėdučių. Dabar rekomenduojama vaikus kuo ilgiau vežti specialioje kėdutėje, atsuktoje priešinga automobilio važiavimo kryptimi, kaip nurodyta kėdutės gamintojo. Naujausių tipų kėdutes galima naudoti ilgiau (bent jau iki 15 mėnesių amžiaus), tačiau svarbu laikytis kėdučių gamintojų pateiktų saugos reikalavimų ir rekomendacijų. Labai svarbu, kad vaikas būtų vežamas jo ūgiui ir svoriui tinkamoje kėdutėje.
Atsižvelgdama į besikeičiančius eismo dalyvių poreikius, KET pristatė naują įspėjamąjį ženklą Nr. 152 „Raiteliai“, kuris įspės vairuotojus apie kelio ruožą, kuriuo dažnai joja raiteliai ar vedami žirgai. Tačiau pasenę ir nereikšmingi tarnybiniai ženklai mėlyname fone Nr. 706 „Telefonas“ ir Nr. 725 „Lankytina vieta“ palaipsniui panaikinami. Ženklas „Telefonas“ Lietuvoje tapo nebereikalingas, nes išnyko taksofonai, o turizmo traukos objektai dabar žymimi kitais ženklais rudame fone su rodykle, rodančia į traukos objektą arba jo pavadinimą.
Visi minėti KET pakeitimai, išskyrus naujus kelio ženklus, įsigalios nuo šių metų gegužės 1 d. Kelio ženklų pakeitimai įsigalios lapkričio 1 d.
Išsamesnės informacijos apie naujausius KET pakeitimus rasite interneto svetainėje čia.