Dabar svarbiausias prioritetas – užtikrinti, kad vairuotojai būtų sveiki ir tinkami važiuoti kelyje. Jau po pusantro mėnesio vairuotojų pažymėjimų galiojimas bus tiesiogiai susietas su jų sveikatos pažymėjimų galiojimo trukme. Šis pakeitimas reiškia, kad vairuotojai turi nuolat tikrintis sveikatą, kad jų pažymėjimai išliktų galiojantys.
Dažnesni sveikatos patikrinimai
Draudimo bendrovių duomenimis, šiais metais gerokai padaugėjo vairuotojų sveikatos patikrinimų. Palyginti su praėjusiais metais, vairuotojų, besinaudojančių sveikatos draudimo paslaugomis sveikatos patikrinimams, padaugėjo 66 %. Palyginti su 2022 m., profilaktinių sveikatos patikrinimų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai.
Skubus sveikatos patikrinimų terminas
VĮ „Regitra“ duomenys rodo, kad pernai spalį daugiau nei 442 000 vairuotojų turėjo pasitikrinti sveikatą iki 2025 m. sausio 1 d. Šiemet šis skaičius sumažėjo iki maždaug 115 000, o tai rodo, kad daugelis vairuotojų jau ėmėsi veiksmų.
„Pasirūpinkite vairuotojų sveikata“, – sako „Regitros“ Paslaugų valdymo ir plėtros departamento direktorius Tautvydas Paliulis. Jis pabrėžia, kad 25-30 metų vairuotojai mažiausiai aktyviai tikrinasi sveikatą, o 40-55 metų vairuotojai yra uoliausi. Be to, moterys dažniau teikia pirmenybę šiems sveikatos patikrinimams nei vyrai. A. Paliulis ragina visus rūpintis savo sveikata ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo artimųjų saugumo kelyje.
Finansinė sveikatos patikrinimų ignoravimo rizika
Viktorija Katilienė, „Gjensidige Insurance“ žalų departamento vadovė Baltijos šalyse, įspėja, kad neatnaujinus sveikatos pažymos gali būti sustabdytas vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Vairuotojai turi šiek tiek daugiau nei mėnesį apsilankyti pas savo šeimos gydytojus ir pasitikrinti sveikatą. Patvirtinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus automatiškai atnaujintas be jokių papildomų veiksmų.
A. Katilienė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad jei vairuotojas sukels eismo įvykį tuo metu, kai jo vairuotojo pažymėjimo galiojimas yra sustabdytas, draudimo bendrovė gali pareikalauti grąžinti visas jau išmokėtas draudimo išmokas. Tai reiškia, kad sveikatos patikrinimų nepaisymas gali lemti ne tik administracines nuobaudas, bet ir didelius finansinius nuostolius.
Eismo įvykių mažinimas
Naujomis taisyklėmis siekiama sumažinti eismo įvykių, kuriuos sukelia vairuotojų sveikatos problemos, skaičių. Dažnai pasitaikančios problemos, tokios kaip regos ar klausos sutrikimai, širdies ligos, neurologinės ar psichinės ligos, gali tapti pavojingų situacijų vairuojant priežastimi. Užtikrinus, kad vairuotojai būtų reguliariai tikrinami, tokių nelaimingų atsitikimų tikimybė turėtų sumažėti, todėl keliai taps saugesni visiems.
Kaip pasitikrinti sveikatos pažymėjimą
Vairuotojai gali sužinoti savo sveikatos pažymėjimų galiojimo datą apsilankę „Regitros“ vairuotojų portale. Patvirtinę savo tapatybę, jie gali peržiūrėti savo medicinines pažymas internetu.
Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų amžiaus sveikatos pažymėjimai galioja 10 metų. 66-79 metų amžiaus vairuotojams pažymos galioja penkerius metus, o vyresni nei 80 metų vairuotojai turi jas atnaujinti kas dvejus metus. Profesionalūs vairuotojai, pavyzdžiui, vairuojantys sunkvežimius, taksi ar greitosios pagalbos transporto priemones, turi atnaujinti pažymėjimus kas dvejus metus, jei jie yra jaunesni nei 80 metų, o sulaukę 80 metų – kasmet.
Visiško sveikatos informacijos atskleidimo svarba
Klinikos „InMedica“ šeimos gydytoja Veslava Buzan pabrėžia, kaip svarbu per medicininę apžiūrą pateikti išsamią ir tikslią informaciją apie sveikatą. Daugelis pacientų pas gydytojus lankosi iš pareigos, o ne iš nuoširdaus noro stebėti savo sveikatą. Buzan aiškina, kad sveikatos patikrinimo metu atliekami privalomi medicininiai tyrimai ir privaloma atskleisti visas esamas ar buvusias sveikatos problemas.
Tam tikros būklės, pavyzdžiui, epilepsija, rimti regėjimo sutrikimai, judėjimo sutrikimai, rimti širdies ar neurologiniai sutrikimai, gali neleisti vairuotojui gauti sveikatos pažymėjimo. Be to, vairuotojams, sergantiems tam tikromis psichikos ligomis ar turintiems priklausomybių, taip pat bus atsisakyta išduoti vairuotojo pažymėjimą. Net apie laikinus ar ūmius sveikatos sutrikimus, galinčius turėti įtakos gebėjimui vairuoti, būtina pranešti, o gydytojai gali atidėti pažymos išdavimą, kol būklė bus pašalinta.
Imkitės veiksmų dabar
Norėdami užtikrinti, kad jūsų vairuotojo pažymėjimas galiotų, apsilankykite pas savo šeimos gydytoją ir pasitikrinkite sveikatą prieš pasibaigiant medicininės pažymos galiojimo laikui. Aktyviai rūpindamiesi savo sveikata ne tik užtikrinsite savo saugumą kelyje, bet ir padėsite užtikrinti visų kitų saugumą.
Norėdami gauti daugiau informacijos, vairuotojai raginami apsilankyti „Regitros“ vairuotojų portale ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais dėl būtinų sveikatos patikrinimų.