Atrastas povandeninis energijos šaltinis mokslininkams neduoda miegoti jau beveik 100 metų. Skystyje suspenduoti dujų burbuliukai daro kažką nepaaiškinamo – jie ima švytėti ir… įkaista iki kelių tūkstančių laipsnių Celsijaus. Ar šis reiškinys bus alternatyvus energijos šaltinis?
Šis paslaptingas reiškinys turi pavadinimą. Tai sonoluminescencija, t. y. trumpų šviesos impulsų emisija, kai skystyje suspenduoti dujų burbuliukai suyra veikiami akustinio slėgio. Šis reiškinys pirmą kartą pastebėtas 1934 m. Kelno universitete, kai buvo dirbama siekiant pagreitinti negatyvo juostos ryškinimo procesą. 1989 m. sonoluminescencija buvo gauta vienam dujų burbuliukui sukuriant eksperimentiniame inde stovinčią bangą. Tai leido pradėti reguliarius šio paslaptingo reiškinio tyrimus.
Didžiulė galia mažame dujų burbuliuke
„Focus“ teigimu, 1991 m. buvo atlikti išsamūs stebėjimai, skirti vienam burbului. Mokslininkai pastebėjo subtilų žalio atspalvio žybsnį. Jis buvo maždaug smeigtuko galvutės dydžio. Jis pasirodė netoli burbulo buvimo vietos. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad žybsnis buvo burbulo geometriniame centre.
Per šį reiškinį burbulai pasiekia labai aukštą, kelių tūkstančių laipsnių Celsijaus temperatūrą. Tokie maži burbuliukai gali perduoti galingą energiją, savo aplinkoje sukeldami daugiau nei 7 kilogramų kvadratiniame centimetre slėgį.
Sonoluminescencija pasitaiko gamtoje
„Focus“ duomenimis, šis reiškinys pastebėtas vienos rūšies krevetėse. Ji sugeba gaminti šviesą dėl sonoluminescencijos. Tai atrodo stebuklingai. Tačiau tai ne vienintelis toks atvejis gamtoje.
Prieš kurį laiką pranešėme, kad yra paplitęs grybas, kuris švyti tamsoje. Medunešis, kaip jis vadinamas, yra pūkinių šeimos (Physalacriaceae) grybų rūšis. Tai taip pat yra kolektyvinis mažų rūšių, kurios sudaro kažką panašaus į iš atskirų grybų sudarytą apaugėlę, komplekso pavadinimas.
Šviesa susidaro dėl cheminio virsmo, arba bioliuminescencijos. Šis terminas vartojamas gyvų organizmų švytėjimui apibūdinti ir yra viena iš chemiluminescencijos rūšių. Ji vyksta tiesiogiai paverčiant cheminio ryšio energiją į spinduliavimo energiją, išsiskiriant minimaliam šilumos kiekiui. Šis reiškinys nėra paplitęs, tačiau jam priklauso kai kurios bakterijos, grybai, dumbliai, pirmuonys, jūrų bestuburiai, vabzdžiai ir žuvys.
Bioluminescencija taip pat gali būti šalutinis poveikis, lydintis kitus cheminius procesus, įskaitant grybus.
Bioluminescencijos reiškinys dažniausiai pasireiškia grybuose, kurie auga ant… pūvančioje medienoje. Jų vėsus švytėjimas, kuris atsiranda dėl cheminės reakcijos, vykstančios tarp oksiliuciferino molekulių, fermento liuciferazės ir deguonies. Drėgmė skatina sporų pernešimą ir švytėjimą tamsoje.