Su eismu kairiąja puse dažniausiai susiduriama atostogaujant užsienyje arba vykstant į darbą Jungtinėje Karalystėje. Kuo kairės pusės eismas skiriasi nuo eismo dešiniąja puse? Kuriose šalyse automobiliuose vairas yra dešinėje pusėje?
Kairės pusės eismas pasaulyje – istorija
Senovėje siaurais keliais važiuodavo viduriu, o kai reikėdavo aplenkti vienas kitą, stipresnis pasirinkdavo šoną. Egzistuoja įsitikinimas, kad kairiosios rankos taisyklę taikė viduramžių riteriai. Jie dažniausiai valdė dešinę ranką, o kalavijas buvo pritvirtintas prie kairės pusės. Taigi eidami dešine kelio puse jie užkabindavo vienas kitą savo ginklais. Vadinasi, buvo saugiau vengti kairiąja. Be to, buvo patogiau užlipti ant žirgo. Tais laikais judėti tam tikra kelio puse buvo įprasta taisyklė.
Pirmąjį Europoje užfiksuotą įstatymą dėl kelio dešinės pusės nustatė popiežius Bonifacas VIII 1300 m. Tarptautiniu mastu tokia taisyklė buvo įvesta Japonijoje. Kita vertus, eismą kairiąja puse išplatino pasaulį užkariavę anglai.
Tik daugelyje šalių pradėjus naudoti sunkiasvorius vežimus, kairiosios rankos taisyklė pasikeitė. Vežikas, plakdamas savo arklius batu, turėjo persirikiuoti į kitą pusę, kad išvengtų nemalonių ir atsitiktinių smūgių. Vėliau jojimą dešine puse įvedė Napoleonas Prancūzijoje, o su jo užkariavimais taisyklė paplito visame Senajame žemyne ir už jo ribų.
Įdomu tai, kad Švedija nuo važiavimo kaire puse atsisakė tik 1967 m., o Islandija – 1968 m.
Kuriose šalyse eismas vyksta kairiąja kelio puse?
Populiariausia šalis, kurioje eismas vyksta kairiąja puse, yra Jungtinė Karalystė. Šiuo metu tokios taisyklės dažniausiai taikomos Karūnos priklausomose teritorijose ir šalyse, kurios buvo Karūnos kolonijos. Įdomu tai, kad šios taisyklės nesilaikoma Kanadoje ir Gibraltare, kur eismas suderintas su kaimyninių šalių, pavyzdžiui, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Ispanijos, eismu.
Japonija taip pat yra šios taisyklės išimtis. Ten eismą kairiąja puse XVII a. pradžioje įvedė imperatorius.
Kairės pusės eismas Europoje – kur jis taikomas?
Europoje vietų, kuriose vairas yra dešinėje pusėje, yra nedaug.
Šiuo metu galioja eismas kairiąja puse:
- Jungtinėje Karalystėje,
- Airijoje, Kipre,
- Maltoje,
- Didžiosios Britanijos Karūnos priklausomose teritorijose, Meno saloje ir Normandijos salose – Gernsyje ir Džersyje.
Šalys, kuriose eismas vyksta kairiąja kelio puse, pasaulyje
Pasaulyje yra daug daugiau šalių, kuriose eismas vyksta kairiąja kelio puse.
Afrikoje tai:
- Botsvana Esvatinis (buvęs Svazilandas),
- Kenija,
- Lesotas,
- Malavis,
- Mauricijus,
- Mozambikas,
- Namibija,
- Pietų Afrika,
- Seišeliai,
- Tanzanija,
- Uganda,
- Zambija,
- Zimbabvė.
Azijoje:
- Bangladešas,
- Butanas,
- Brunėjus,
- du Kinijos Liaudies Respublikos specialieji administraciniai regionai: Honkongas ir Makao,
- Indija,
- Indonezija,
- Japonija,
- Maldyvai,
- Malaizija,
- Nepalas,
- Pakistanas,
- Singapūras,
- Šri Lanka,
- Tailandas,
- Rytų Timoras.
Australija ir Okeanija:
- Australija,
- Fidžis,
- Kiribatis,
- Nauru,
- Naujoji Zelandija,
- Papua,
- Naujoji Gvinėja,
- Samoa,
- Tonga,
- Tuvalu,
- Saliamono salos.
Šiaurės Amerika:
- Angilija,
- Antigva ir Barbuda,
- Bahamos,
- Barbadosas,
- Britų Mergelių salos,
- Dominika,
- Grenada,
- Jamaika,
- Kaimanų salos,
- Montseratas,
- Sent Kitsas ir Nevis,
- Sent Lusija,
- Sent Vinsentas ir Grenadinai,
- JAV Mergelių salos.
Pietų Amerika:
- Folklando salos,
- Gajana,
- Surinamas,
- Trinidadas ir Tobagas.
Kairės pusės eismo žemėlapis
Nors šalių, kuriose eismas vyksta kairiąja kelio puse, sąrašas atrodo labai išsamus, žemėlapyje matyti, kad didžiojoje pasaulio dalyje eismas vyksta dešiniąja kelio puse (pažymėta raudonai).
Kodėl Anglijoje eismas vyksta kairiąja puse?
Anglijoje kairiojo eismo principas buvo įtvirtintas 1773 m. Kelių įstatymu (Highway Act), kuriame buvo įtvirtinta nuostata, pagal kurią arklių traukiami vežimai arba raitelis ant arklio turėjo važiuoti kairiąja kelio puse. Tai buvo saugu ir patogu. Šios padėties nepakeitė ir automobilių atsiradimas. Britų teigimu, važiuodamas kairiąja puse vairuotojas geriau mato, kas vyksta kelyje. Taigi buvo pradėti gaminti kairėje pusėje važiuojantys automobiliai. Taip išliko iki šių dienų.
Kairės pusės eismas – ką numato teisės aktai?
Dabar, kai jau žinote, kuriose šalyse yra taikomas kairės pusės eismas, kaip tai atrodo reguliavimo požiūriu?
Visų pirma, vairuodami laikomės kairiojo kelio krašto ir visada lenkiame iš dešinės pusės. Kairioji eismo juosta skirta įprastam važiavimui, vidurinioji – lenkimui, o dešinioji – aplenkimui arba posūkiui į dešinę.
Čia negalioja gerai žinoma dešinės pusės taisyklė – vienpusio eismo keliuose pirmenybė taip pat teikiama kairėje esantiems vairuotojams. Be to, lygiareikšmėse sankryžose – pirmenybės niekas neturi, o įvažiuodami į žiedinę sankryžą judame pagal laikrodžio rodyklę. Be to, automobilių, kurių vairas dešinėje, artimosios šviesos yra asimetriškos ir stipriau apšviečia kairiąją važiuojamosios dalies pusę.
Kodėl važiuojame dešine puse?
Nors dar 1758 m. Danija pirmoji pristatė judėjimo dešine ranka principą, šio sprendimo išpopuliarinimas priskiriamas kairiarankiui Napoleonui Bonapartui. Pasak istorikų, taip buvo ne tik todėl, kad imperatoriui buvo lengviau išdėstyti karius, bet ir todėl, kad tokia taktika klaidino priešą. Be to, dešiniosios pusės principas buvo priešprieša anglams, kurie buvo nekenčiami jau šimtmečius.
Napoleonas savo užkariavimais išplėtė judėjimą į dešinę. Ir štai viena po kitos iš anglų okupacijos išsilaisvinusios šalys noriai prisitaikė prie naujų taisyklių – dažnai norėdamos parodyti savo nepriklausomybę.