Formulės 1 lenktynininkai nuo šiol gali lengviau atsikvėpti – ir galbūt šiek tiek laisviau kalbėti. FIA oficialiai atšaukė prieštaringai vertinamą keiksmažodžių draudimą, pagal kurį už keiksmus per radiją ar interviu vairuotojams grėsė mėnesio trukmės suspendavimas. Nuo 2025 m. gegužės mėn. vėl leidžiama keiktis daugelyje F1 vietų, net ir oficialiose situacijose skiriant švelnesnes nuobaudas. Tačiau nors šis pakeitimas atrodo kaip žingsnis sveiko proto link, jis gali būti tik dūmų uždanga kur kas rimtesniam dalykui – FIA prezidento Mohammedo Ben Sulayemo galios užgrobimui.
Profaniškumas dabar leidžiamas – dažniausiai
Atnaujintame FIA kodekse įvesta dviejų zonų sistema: „Kontroliuojama“ ir „nekontroliuojama“ aplinka. Nekontroliuojamose zonose, tokiose kaip tiesioginė komandų radijo transliacija, aušinimo kambariai ir interviu po lenktynių, vairuotojai gali kalbėti laisvai, net ir spalvingai. Kontroliuojamose zonose, pavyzdžiui, spaudos konferencijose, keiksmažodžiai vis dar ribojami, tačiau baudos sumažintos perpus – iki 5 000 eurų, o už pirmuosius nusižengimus stiuardai gali visiškai sustabdyti jų taikymą.
Ši politika atspindi naujausius Pasaulio ralio čempionato susitarimus ir atspindi komandų ir sirgalių, nusivylusių ankstesniais apribojimais, spaudimą. Tai aiškus ženklas, kad FIA bando nuraminti savo žiūrovus. Tačiau užkulisiuose ne viskas taip draugiška vairuotojams.
Kitas Ben Sulajemo žingsnis: sustiprinti savo įtaką FIA rinkimams
Kai keiksmažodžių klausimas pateko į laikraščių antraštes, Ben Sulajemas tyliai pasiūlė kitą, kur kas paveikesnį pakeitimą. Pasak BBC, FIA prezidentas nori pakeisti organizacijos įstatus prieš kitus rinkimus. Pagal jo pasiūlymą kandidatai į prezidentus neturi turėti praeityje nieko, kas „keltų abejonių dėl jų profesinio sąžiningumo“. Ką laikyti tokiu dalyku, turėtų nuspręsti vidiniai FIA organai – šiuo metu kontroliuojami paties Ben Sulajemo.
Karlosas Sainzas vyresnysis – taikiklyje?
Ralio legenda Carlosas Sainzas vyresnysis tapo potencialiu Ben Sulaimo varžovu. Tačiau ši naujoji taisyklė gali jį diskvalifikuoti dėl numanomo interesų konflikto – jo sūnus Carlosas Sainzas jaunesnysis lenktyniauja „Formulėje-1“ ir anksčiau šiais metais kritikavo keiksmažodžių draudimą. Kritikai teigia, kad neaiškios šių pakeitimų formuluotės ir laikas yra specialiai sukurti siekiant blokuoti varžovus ir įtvirtinti valdžią.
Transparentiškumas ar tironija?
Neseniai priimti FIA sprendimai piešia sudėtingą vaizdą. Viena vertus, kalbos taisyklių sušvelninimas atrodo pažangus žingsnis. Kita vertus, verčiant pareigūnus pasirašyti NDA vien tam, kad perskaitytų siūlomus rinkimų pakeitimus, kyla abejonių dėl skaidrumo. Ben Sulaimo kritikai teigia, kad šie žingsniai prilygsta autoritarizmui, ir baiminasi, kad jis gali net bandyti dar kartą pakeisti nuostatus, kad galėtų siekti trečios kadencijos.
Tuo tarpu „Formulės-1“ gerbėjai ir lenktynininkai lieka nežinioje, kokia bus sporto šakos valdymo struktūra ateinančiais metais. Ar ji išliks meritokratiška ir konkurencinga aplinka, ar taps tokia, kurioje nesutarimai bus valdomi, o opozicija pašalinta dar net neprasidėjus?
Kokia jūsų nuomonė? Ar keiksmažodžių draudimo atšaukimas yra tikra pažanga, ar tik politinė priedanga? Pasidalykite savo mintimis komentaruose arba socialiniuose tinkluose.