Šeštadienio vakarą milijonus „TikTok“ naudotojų Jungtinėse Amerikos Valstijose pasiekė stulbinantis pranešimas: programėlė buvo sustabdyta. Šis dramatiškas žingsnis žengtas įsigaliojus įstatymui, pagal kurį programėlę reikėjo sustabdyti dėl nacionalinio saugumo problemų, susijusių su jos priklausymu Kinijai.
Naudotojų ekranuose pasirodė toks pranešimas: „Prezidentas D. Trumpas pareiškė norą bendradarbiauti su mumis ieškant sprendimo, kaip atkurti „TikTok“ veiklą, kai tik jis pradės eiti pareigas“. Kinijos bendrovė „ByteDance“, valdanti „TikTok“, susidūrė su didėjančiu spaudimu nutraukti ryšius su Pekine įsikūrusia patronuojančiąja bendrove arba nutraukti veiklą JAV.
Kas lėmė draudimą?
JAV vyriausybės sprendimas priimtas baiminantis, kad „TikTok“ gali būti naudojama slaptiems duomenims apie Amerikos naudotojus rinkti ir gali tapti Kinijos vyriausybės įrankiu. Bendrovė „ByteDance“ ne kartą paneigė šiuos kaltinimus, tačiau susirūpinimas dėl duomenų privatumo ir nacionalinio saugumo išliko. Savaitgalį iš JAV programėlių parduotuvių buvo pašalintos ne tik „TikTok“, bet ir kitos „ByteDance“ priklausančios programėlės, pavyzdžiui, „CapCut“ ir „Lemon8“.
D. Trumpo pažadas 90 dienų palengvinti padėtį
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas užsiminė apie galimą atleidimą „TikTok“. Neseniai duotame interviu jis pareiškė, kad gali pratęsti „TikTok“ veiklą 90 dienų, kad būtų laiko tolesnėms deryboms. Tačiau šis sprendimas priklauso nuo „ByteDance“ gebėjimo išspręsti JAV valdžios institucijų iškeltas saugumo problemas.
Tarptautinė reakcija
Draudimas sulaukė aštrios kritikos iš Kinijos, o pareigūnai apkaltino JAV piktnaudžiavimu valstybės valdžia, siekiant nuslopinti užsienio bendrovę. Kinijos vyriausybė pažadėjo imtis būtinų priemonių savo interesams apsaugoti, taip padidindama įtampą tarp abiejų šalių.
Kas toliau laukia „TikTok“?
Kol kas „TikTok“ ateitis JAV lieka neaiški. „ByteDance“ laukia nelengva užduotis – arba restruktūrizuoti savo veiklą, arba derėtis dėl sąlygų, kurios tenkintų ir Amerikos, ir Kinijos suinteresuotąsias šalis. Tuo tarpu „TikTok“ naudotojai JAV nežino, ar jų mėgstama platforma greitai sugrįš.
Ką manote Jūs? Ar manote, kad „TikTok“ draudimas yra pagrįstas, ar tai yra JAV vyriausybės perteklinis veiksmas? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose!