Indianos valstijoje veikianti naudotų automobilių prekybos įmonė nusprendė nelegaliai atjauninti savo automobilius. Nors „ridos skaitiklio sukiojimo“ idėja nėra visiškai nauja, tačiau ši apgavystė yra gana didelė: iš viso iš šios komisijos siūlomų automobilių turėjo būti išgaravę daugiau nei 14 mln. mylių (daugiau nei 22,5 mln. km!). Dabar ši apgavystė išaiškėjo, nesąžiningas prekiautojas turi didelių bėdų, o mes norėtume priminti, kad jei importavote automobilį iš JAV, nedvejodami patikrinkite „Carfax“ ataskaitą.
Importas iš JAV vyksta kaip niekada gerai. Į Lietuvą įvežami įvairūs automobiliai – ir brangūs, ir pigūs, ir maži, ir dideli. Daugumą jų sieja tai, kad jų dokumentuose yra kokių nors pažeidimų, pavyzdžiui, didesnė ar mažesnė avarija, užliejimas, vagystė ir t. t. Gera žinia ta, kad paprastai viskas būna aišku ir skaidru.
Gera žinia ta, kad paprastai viskas yra aišku ir skaidru (arba bent jau vadinamajam originaliam importuotojui) – nes nuotraukas lengva patikrinti internete, nes lengva nusipirkti „Carfax“ ataskaitą, o jei dar vietoje yra savas žmogus, ši rizika iš esmės sumažinama iki minimumo.
Importas iš JAV: daug automobilių po žalos, bet taip pat didelis skaidrumas?
Nors pasitaiko atvejų, kai smarkiai apgadinti automobiliai „švelniai“ apdorojami fotošopu (kad atrodytų mažiau apgadinti nei yra iš tikrųjų), teoriškai pirkimas iš JAV, jei tik žinote, ką pasirašote, laikomas gana saugiu.
Teoriškai, nes, kaip paaiškėjo, kilometrų skaitiklio rodmenų perkėlimas vis dažniau pasitaiko ir ten. Portalas „Carscoops“ praneša, kad Indianos valstijos generalinis prokuroras pateikė ieškinį prieš KBB Auto Sales ir apkaltino ją atsukus odometrus mažiausiai 216 automobilių, kurie vėliau buvo įsukti nieko neįtariantiems klientams. Generalinės prokuratūros teigimu, tai buvo visai ne smulkios manipuliacijos, o gana stiprūs pakeitimai, kurių bendra suma siekė daugiau nei 14 mln. mylių (daugiau nei 22,5 mln. km!).
Todėl vidutinė vieno automobilio rida viršija 100 000 km. Tačiau jei nesąžiningas importuotojas į Lietuvą įveža automobilį su atsuktu odometru, o paskui dar ką nors prideda iš savo pusės, bendra „atsukta“ rida gali būti tikrai solidi.
Indianos valstija padavė į teismą sukčiavimo komisiją. Tačiau Lietuvoje ridos skaitiklio persukimas taip pat yra nusikaltimas
Ieškinyje Indianos valstija nurodė, kad komisija pirko transporto priemones aukcionuose, o vėliau gerokai nuvertino jų ridą. Teigiama, kad tai buvo daroma pakeičiant prietaisų skydelį arba naudojant kompiuterį. Prokuroras kaltina prekybos salono savininkus ir darbuotojus pažeidus daugybę vartotojų apsaugos įstatymų ir dėl to siekia, kad apgautiems asmenims būtų atlyginta žala ir skirtos didelės finansinės baudos.
Lietuvoje įstatymas taip pat draudžia skaitiklių keitimą – ši praktika jau kurį laiką laikoma nusikaltimu. Problema ta, kad ši nuostata yra šiek tiek negyva, nes ji veikia tik tuo atveju, jei kam nors pavyksta įrodyti, kad „atsuko ridą“ (arba liepė kam nors tai padaryti). Tai yra – de facto – kas nors turi būti pagautas už rankos.
Kol kas nežinoma, kaip byla bus išnagrinėta teisme, tačiau generalinis prokuroras Toddas Rokita pareiškė, kad tokie neetiški veiksmai klaidina vartotojus. Dėl to jie galiausiai įsigyja automobilius, kurių rida yra didesnė ir kurie yra labiau nusidėvėję, nei manė.
Na, o kaip apsiginti? Apskritai primygtinai raginame jus pasitikėti „Carfax“ ataskaita – jei ketinate importuoti automobilį iš JAV ar Kanados, geriau nepasikliaukite vien aukciono nuotraukomis.