Naujoje „Arthur D. Little“ ataskaitoje atskleidžiama, kad automobilizacijos mažinimas pirmiausia pastebimas tarp pasiturinčių miestų gyventojų. Nors grėsmės automobilių pramonei išlieka, automobilių naudojimas pasaulyje ir toliau auga, nepaisant susirūpinimo aplinkosauga.
Pagrindinės išvados
Ataskaitoje apklausta 16 000 vairuotojų iš 25 šalių ir pateikta įdomių įžvalgų apie automobilių nuosavybės ateitį:
- Automobilio pririšimas: Daugelis naudotojų, ypač mažas pajamas gaunančių asmenų ir kaimo vietovėse, nesiryžta atsisakyti savo transporto priemonių dėl ribotų viešojo transporto galimybių.
- Miestų ir kaimo vietovių: Europos miestuose, kuriuose gyvena daugiau nei 5 mln. gyventojų, net 76 proc. gyventojų yra pasirengę atsisakyti automobilių. Tuo tarpu mažesniuose Europos miestuose (iki 250 000 gyventojų) taip mano tik 62 % gyventojų.
Regioninis ir pagal amžių susietas automobilių pririšimas
Vairuotojų požiūris į automobilio nuosavybę labai skiriasi priklausomai nuo regiono ir amžiaus:
- Kai kuriuose regionuose svarba mažesnė: Ispanijos, Prancūzijos, Italijos, Belgijos, Norvegijos ir Singapūro respondentai nurodė, kad per ateinantį dešimtmetį sumažės automobilio nuosavybės svarba.
- Kitur – didesnė svarba: Priešingai, Meksikos, Saudo Arabijos ir Turkijos vairuotojai tikisi, kad ateityje automobiliai bus reikalingesni.
- Amžiaus dinamika: jaunesni vairuotojai (iki 45 metų) atrodo labiau prisirišę prie savo automobilių, ypač Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Kinijoje.
Veiksniai, darantys įtaką sprendimams dėl automobilio nuosavybės
Paklausti, kas juos paskatintų atsisakyti asmeninių transporto priemonių, dalyviai nurodė kelis pagrindinius veiksnius:
- Naujos, pigesnės judumo paslaugos: 50%
- Didelis judumo paslaugų prieinamumas: 38%
Šios alternatyvos apima viešąjį transportą, pavėžėjimą ir dalijimąsi automobiliais.
Priežastys, dėl kurių pasirenkamos naujos mobilumo paslaugos
Respondentai, kurie teikia pirmenybę naujoms judumo paslaugoms, nurodė šias tris svarbiausias priežastis:
- Lankstumas: 62 proc.
- Ekonomiškumas: 52 proc.
- Aplinkosaugos problemos: 44%
Perėjimas prie elektrinių transporto priemonių (EV)
Elektromobilių su baterijomis (BEV) ir hibridinių elektrinių transporto priemonių su įkraunamu elektros maitinimu paklausa smarkiai išaugo – Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2023 m. bus užregistruota 14 mln. naujų elektromobilių. Tačiau vis dar išlieka iššūkių, trukdančių elektromobilių rinkos augimui:
- Didelės kainos: Elektromobilių pradinės išlaidos vis dar yra didesnės nei tradicinių transporto priemonių daugelyje regionų, o tai dar labiau apsunkina sumažėjusios vyriausybės subsidijos.
- „Naujo baimė”: Daugelis potencialių pirkėjų turi išankstinę nuomonę ir baimę dėl elektromobilių.
- Infrastruktūra ir akumuliatoriaus veikimo trukmė: 49 % elektromobilių savininkų, kurie nėra elektromobilių savininkai, kaip pagrindinę savo pasirinkimo priežastį nurodo baterijos veikimo trukmę.
Nepaisant šių kliūčių, 76 % dabartinių BEV transporto priemonių savininkų yra tvirtai įsitikinę, kad norėtų pakeisti savo transporto priemonę kita BEV transporto priemone.
Geopolitiniai iššūkiai, darantys įtaką automobilių pramonei
Ataskaitoje pabrėžiama, kaip didėjanti geopolitinė konkurencija tarp JAV, Europos ir Kinijos kelia grėsmę automobilių gamintojų pelningumui ir veiklai:
- Konkurencijos įveikimas: Tokios bendrovės kaip „Stellantis“ ir „Volkswagen“ susiduria su sunkumais dėl silpnos paklausos Kinijoje, prie kurios prisideda efektyvesnių Azijos elektrinių transporto priemonių gamintojų konkurencija.
- Europos Komisijos tyrimas: Europos Komisijos tyrimas dėl Kinijos rinkos praktikos, kuriame teigiama, kad Kinija teikia nesąžiningas subsidijas, gali sukelti prekybos karą tarp dviejų regionų.
Šios ataskaitos išvadose pabrėžiama, kad pasaulyje keičiasi automobilių nuosavybė, todėl sudėtinga urbanizacijos, ekonominių veiksnių ir besikeičiančių vartotojų pageidavimų sąveika. Tikėtina, kad ateityje judumo srityje atsiras daugybė galimybių, neapsiribojančių tradiciniu automobiliu, o tai reiškia, kad automobilių kultūra visame pasaulyje smarkiai pasikeis.