Per pastarąjį dešimtmetį Jungtinėje Karalystėje beveik dvigubai padaugėjo automobilių vagysčių, todėl vairuotojai labai sunerimę. Remiantis naujausiais pirmaujančios technologijų įmonės „Nextbase“ duomenimis, per metus iki 2024 m. kovo mėn. Jungtinėje Karalystėje buvo pavogta apie 130 000 transporto priemonių. Tuo tarpu 2014 m. šis skaičius buvo gerokai mažesnis – apie 70 000 pavogtų transporto priemonių.
Nors vagysčių skaičiaus augimas kelia nerimą, dar labiau šokiruoja itin mažas nuteistųjų skaičius. Nors automobilių vagysčių skaičius išaugo, tik 2% atvejų pateikiami kaltinimai. Nors tai yra nedidelis pagerėjimas, palyginti su 1,43% kaltinimų skaičiumi, užfiksuotu 2022-2023 m. birželio mėn. laikotarpiu, tai vis tiek rodo kritinę teisėsaugos institucijų nesėkmę.
Vairuotojai mano, kad automobilių vagystės „dekriminalizuotos“
JK vairuotojų nusivylimas yra juntamas. „Nextbase“ apklausus 2 000 vairuotojų, beveik kas trečias (31%) išreiškė įsitikinimą, kad automobilių vagystės iš esmės „dekriminalizuotos“. Tokia nuomonė susiformavo dėl to, kad policija nepakankamai veiksmingai reaguoja į augančią nusikaltimų transporto priemonėse epidemiją.
Daugelis vairuotojų baiminasi, kad pranešus apie vagystes, nesiimama beveik jokių veiksmų, todėl plačiai paplitęs nepasitikėjimas sistema. Nerimą kelia tai, kad 17% apklaustųjų teigė, jog atideda naujo automobilio pirkimą, nes baiminasi, kad jis gali būti pavogtas.
Sudėtingesni nusikalstami metodai
Kita svarbi apklausos išvada – du trečdaliai respondentų mano, kad nusikaltėliai tampa vis rafinuotesni. Vienas iš vis labiau populiarėjančių metodų – automobilių vagystės be raktelių. Naudodamiesi reliniu įrenginiu vagys gali įtikinti automobilį, kad jo raktelis yra netoliese, ir taip atrakinti bei pavogti automobilį nenaudodami jėgos. Šis pažangiųjų technologijų vagystės būdas vis dažnesnis, todėl dar labiau apsunkina pastangas kovoti su šia problema.
Taip pat skaitykite: „Kaip pavogti automobilį per minutę? Atskleidžiame vagių metodą“.
Kvietimas imtis veiksmų: „Policija viena negali to išspręsti“
Reaguodamas į išaugusį automobilių vagysčių skaičių, „Nextbase“ kelių eismo saugumo skyriaus vadovas Bryn Brooker išreiškė susirūpinimą ir teigė:
„Šio nerimą keliančio automobilių vagysčių skaičiaus negali išspręsti vien policija, kuri dažnai net nesulaukia skambučio, kol pavogtas automobilis išardomas dalims arba išvežamas į užsienį“.
Brookerio pareiškime pabrėžiama, kad vis dažniau manoma, jog šiai problemai spręsti reikia ne tik policijos veiksmų – reikia bendrų valdžios institucijų ir automobilių savininkų pastangų, kad būtų rastas sprendimas.
Ieškome sprendimų
Daugeliui akivaizdu, kad reikia įvairiapusio požiūrio – tokio, kuris apimtų transporto priemonių saugumo pažangą, bendruomenės informuotumą ir didesnį policijos įsipareigojimą pažaboti nusikaltimus, susijusius su automobiliais.
Didėjantis automobilių vagysčių skaičius Jungtinėje Karalystėje yra daugiau nei tik statistika – tai opi problema, su kuria kasmet susiduria tūkstančiai žmonių. Nusikaltėliams darantis vis pažangesniems ir trūkstant nuosprendžių, kurie atgrasytų nuo vagysčių, nenuostabu, kad daugelis vairuotojų mano, jog nusikaltimai, susiję su automobiliais, iš esmės „dekriminalizuoti“.
Jei nebus imtasi skubių ir ryžtingų veiksmų, ši problema gali ir toliau didėti, todėl vis daugiau vairuotojų bus pažeidžiami ir nusivils.